Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rybnik
 Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:15 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Rybnik (woj. śląskie) – tyle pozostało po cmentarzu żydowskim.
Problematyką judaików zainteresowaliśmy się dzięki eksplorator.mojeforum.net.
Post Hipci „ O innej eksploracji” miał dla dalszego rozwoju wydarzeń decydujące znaczenie.
Dowiedzieliśmy się, że w Rybniku nie zachowały się żadne materialne pamiątki po tak ważnej grupie narodowościowej zamieszkującej przed wojną to miasto. Przypomnieliśmy sobie wtedy, że kilkanaście lat temu natknęliśmy się na coś, co przypominało macewy, w chodniku prowadzącym do jednego z rybnickich domów. Postanowiliśmy pójść tym śladem. Okazało się, że macewy zniknęły z chodnika, ale na szczęście nie zostały zniszczone. Pierwszą rybnicką macewą, którą udało nam się odzyskać był nagrobek Elsy Kornblum. W sumie odnalazło się sześć macew. Zaraz też pomyśleliśmy o Hipci i Magdzie, które z takim poświęceniem szukały śladów rybnickich Żydów podczas remontu ul. Chwałowickiej, o czym opowiadały nam podczas Winter Sławików Expedition. Uznaliśmy, że one najbardziej ucieszą się z tego znaleziska i pomogą nam w przekazaniu macew do muzeum. Dlatego wykorzystaliśmy nasze spotkanie podczas Hałda Expedition, aby podzielić się tym odkryciem.
Dzięki ożywionej korespondencji Hipci z muzeum, akcja nabrała błyskawicznego tempa i już w dniu 14.05.2009r. macewy znalazły schronienie w rybnickim muzeum i będę, jak nam obiecano, stanowić stałą ekspozycję tego muzeum. Przekazania tych historycznych pamiątek dokonaliśmy w imieniu całego forum, gdyż bez Was nigdy byśmy nie wpadli na pomysł poszukiwania tych śladów przeszłości. Dlatego uważamy, że macewy zostały odzyskane Viribus Unitis ! (jak mawia Markov). Mamy nadzieję, że dzięki poszukiwaniom historyków i prawdziwych pasjonatów przeszłości, którzy obecnie opiekują się macewami w muzeum, poznamy losy tych sześciu osób żydowskiego pochodzenia, dowiemy się kiedy żyli i kim byli.
Myślę, że z historią rybnickich Żydów zaznajomią nas w tym wątku nasze forumowe specjalistki w tej dziedzinie - Hipcia i Magda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moderator

Gratuluję Wam tego odkrycia !! :brawo:
To niesamowite, że jednak jakiś ślad po rybnickim kirkucie przetrwał.

Zobacz profil GG  

Przyjaciel

Imię: Małgosia
Dla mnie to temat bardzo emocjonalny i nadal jestem w szoku, że udało się odzyskać aż 6 nagrobków.
Na razie tylko zdjęcia:

Te trzy stały w moim ogrodzie i czekały na przewiezienie do muzeum:
Efraim, Bertha i Else.
Załącznik:
macewy.jpg
macewy.jpg [ 42.55 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Załącznik:
macewy (1).jpg
macewy (1).jpg [ 50.3 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Załącznik:
macewy (2).jpg
macewy (2).jpg [ 69.62 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Przewożenie do muzeum:

Załącznik:
macewy (3).jpg
macewy (3).jpg [ 59.07 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Już na terenie muzeum

Załącznik:
macewy (5).jpg
macewy (5).jpg [ 58.28 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Na zdjęciu z nami pan Dawid Keller - pracownik muzeum, któremu powierzyliśmy te cuda :)

Załącznik:
macewy (7).jpg
macewy (7).jpg [ 23.85 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

A teraz fragmenty listów , które przesłał mi koordynator ze strony JewishGen, czyli strony zajmującej się m.in. cmentarzami żydowskimi.
Dodam, że to Żyd, mieszkający w Stanach, a mający korzenie gliwickie.

Cytuj:
Dear friends!

Your report about the 6 stones has made my heart sing--partly because of the discovery, but far more because there are people like you!

Cytuj:
How I wish I could be in Rybnik this coming Friday. You have given the
world a gift of remembrance, and however small it may be, I'm sure you
know by now that people must be remembered one by one.

Relacja z muzeum wieczorem :)

Ostatnio edytowano 28 sty 2013, o 08:48 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:16 
Przyjaciel

Zdjęcia z nocy muzeum (w moim przypadku to był raczej wieczór, w dodatku mocno deszczowy).

Załącznik:
macewy (8).jpg
macewy (8).jpg [ 46.17 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Załącznik:
macewy (9).jpg
macewy (9).jpg [ 59.23 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Załącznik:
macewy (10).jpg
macewy (10).jpg [ 31.97 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Załącznik:
macewy (11).jpg
macewy (11).jpg [ 42.68 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Załącznik:
macewy (12).jpg
macewy (12).jpg [ 33.78 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Ostatnio edytowano 28 sty 2013, o 08:51 przez _hipcia, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:16 
Przyjaciel

Doznałem jakiegoś dziwnego uczucia, to się chyba nazywa wzruszenie :)

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:17 
Moderator

Imię: Sławek
Brak słów na opisanie tego co się czuje. Każdy ślad po naszej społeczności jest ważny, nawet fragmentaryczny. A tu możemy jeszcze poznać naziwska tych, co tą społeczność tworzyli. Serdeczne GRATULACJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A zaznaczam: TO DOPIERO POCZĄTEK ODKRYĆ !!!!!!!!!!!! Ja z niecierpliwości czekam na kolejne dobre wieści.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2009, o 01:17 
Przyjaciel

Sławku, dziękujemy za miłe słowa. My również cieszymy się z tego odkrycia. Mamy takie wrażenie jakby Elsa, Filip, Izydor, Charlotte, Berta i Efraim wrócili z dalekiej podróży do domu. To co przeczytałam powyżej w języku angielskim sprawiło, że i moje serce śpiewa od tamtej pory z radości. Mam nadzieję, że dane nam będzie jeszcze kiedyś się poznać, cokolwiek się wydarzy. Pozdrawiamy
http://www.youtube.com/watch?v=9jT9eDe2 ... re=related

Post Napisane: 7 cze 2009, o 10:25 
Przyjaciel

Trochę historii
Fragment mapy Rybnika z monografii Franza Idzikowskiego z 1861 roku:
Załącznik:
macewy (13).jpg
macewy (13).jpg [ 62.99 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Zdjęcie muru cmentarnego i domu przedpogrzebowego (początek XX wieku))

Załącznik:
01. cmentarz.JPG
01. cmentarz.JPG [ 110.75 KiB | Przeglądane 1273 razy ]

Ostatnio edytowano 28 sty 2013, o 08:52 przez _hipcia, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 7 cze 2009, o 16:40 
Administrator

Imię: Leszek
A ja mam takie jedno pytanko a propos tych macew - mam nadzieję, że kartka w muzeum została zmieniona? :lol:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2009, o 13:25 
Przyjaciel

le_szek napisał(a):
A ja mam takie jedno pytanko a propos tych macew - mam nadzieję, że kartka w muzeum została zmieniona? :lol:

Przyleciałam z ogrodu, bo mi się przypomniało, że tu padło pytanie, a odpowiedzi ni ma ;)

Nie mnie ustalać, czy kartka w muzeum ma być zmieniona, ale myślę, że nie powinna być poprawiana. To jest tak jak z nazwiskiem. Kiedyś nazywałam się Małgorzata O., potem Małgorzata G., teraz Małgorzata P. Czy w związku z tym mam wystąpić do swego liceum o zmianę świadectwa maturalnego, czy też do uczelni, by mi te G. zmienili na P. na dyplomie?
Nie, byłam O., potem G. no i trudno. Tu też Igiełki, przy przekazywaniu nagrobków, były forumowiczami z innego forum i nie ma co historii fałszować.
Tyle mojego zdania.

Post Napisane: 9 cze 2009, o 18:31 
Przyjaciel

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 18:36 
Przyjaciel

JEST NASTĘPNA!!
Na razie wkleję tylko jedno zdjęcie, gdyż macewa jest jeszcze w ziemi i nie chcę by ktoś ją bachnął. Akcja z dziś, całkowicie niezapowiedziana.
Na schron rybnicki, na który pojechałam z wałówką, by wspomóc Młodą i ekipę Zapomnianego.Rybnika w ramach Dni Dziedzictwa przyszedł gość. Bardzo się pilnowałam, by nie zażydzać, ale jakoś tak zeszło na te macewy Igiełkowe. No to o nich opowiedziałam. A na to gościu mówi, że wie gdzie leży macewa. Jak mi narysował na ziemi gdzie ona jest to padłam ale i bardzo nie uwierzyłam. Na wszelki wypadek dałam na siebie namiary i powiedziałam, że po zamknięciu schronu sobie tam podjadę. Gościu jednak do mnie zadzwonił pierwszy, gdyż też tam podjechał i sprawdził. Nadal tkwiła w ziemi.
Dawno tak szybko nie wtatarowałam do auta. I chyba nigdy w życiu nie czułam się Kubicą na rybnickich drogach :jump:
Znalazłam ją. Jest w ziemi w samiuśkim centrum Rybnika. Obok niej chodzą tłumy codziennie, w jej pobliżu przejeżdżają setki aut dziennie. A ona sobie tak leży wśród śmieci i pokrzyw. Ma hebrajskie napisy, jest z marmuru.

Teraz piszę tu oficjalnie na forum (by był ślad), iż muzeum w Rybniku zostało poinformowane przy pomocy mejla i telefonicznie. Uzgodniłam, iż w poniedziałek rano zostaną podjęte działania w celu jej wydobycia. Mogłabym to zrobić razem z Płoszajem i ekipą Zapomnianego.Rybnika, ale po 5 minutach by nas straż miejsca pogoniła, gdyż jest to pod ich nosem ;)

Uzgodniłam z pracownikiem muzeum (tym samym od Igiełkowych nagrobków), iż w poniedziałek zostanie ona wyciągnięta.

Na zdjęciu poniżej Młoda, która jest jedyną osobą, która wie gdzie ona jest. No... oprócz pana, który wskazał to miejsce.
Załącznik:
macewy (14).jpg
macewy (14).jpg [ 97.05 KiB | Przeglądane 1271 razy ]

Do teraz mi głowa płonie :nuts: :nuts: :nuts:

Ostatnio edytowano 28 sty 2013, o 08:53 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 18:41 
Przyjaciel

I mi też. Widać zresztą, że usta na zdjęciu mam otwarte. Szok po prostu i tyle. Sławek pisał, że to dopiero początek odkryć... ;)

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 18:43 
Administrator

Imię: Jarek
Gratuluję odkrycia :brawa: :brawa: :brawa:
No i trzymam kciuki w poniedziałek :jupi:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 18:52 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
Czy jakieś lokalne media zainteresowały się Waszymi znaleziskami ??
Może gdyby sprawa została nagłośniona w lokalnej prasie lub TV, znalazłoby
się więcej macew. Nie wiem gdzie były poprzednie ale chyba nie w pobliżu tej ostatniej.
Macewy mogą się znajdować w różnych częściach Rybnika.
Gratuluję i pozdrawiam

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 19:00 
Przyjaciel

Media to były na schronie i raczej w sprawie tego obiektu. Sprawa macewy wyszła zupełnie przypadkiem przez moje gadulstwo o wszystkim i o niczym. Media już wówczas były w domu. Co do mediów to jestem nad wyraz ostrożna, bo mogą wiele zepsuć.
Na razie niech zadziała muzeum. Gdyby ono nie pomoże, to i tak macewę uratuję.

Co do rybnickich macew z cmentarza to pozwolę sobie wkleić cytat ze strony kirkutów:
Cytuj:
W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie przechowywane jest opracowanie autorstwa Mirelli Michnik, poświęcone cmentarzowi żydowskiemu w Rybniku. Szczegółowe opisano w nim proces dewastacji nekropolii. Przytoczmy tu fragmenty tego tekstu: "Muzeum w Rybniku udostępniło mi artykuł z "Nowin", w którym Jan Kołowrot wypowiada się na temat cmentarza żydowskiego. (...) Prace przy likwidacji prowadzone były wczesną wiosną 1940 roku, na początku marca lub kwietnia. Zwożono kamienie, szare górskie piaskowce i układano w stosy przy murze cmentarnym od strony drogi do Chwałowic i Świerklan. We wnętrzu cmentarza były poprzewracane nagrobki i wykarczowane krzaki. "To robiono spychaczem lub pługiem do odśnieżania" - mówi Jan Kołowrot. Część grobów była już ekshumowana. Z innych otwartych grobów wydobywano trumny - ołowiano-cynkowe rozlutowywano, wykonane z miedzi i mosiądzu rozmontowywano. Z trumien wyciągano kościotrupy. Niektóre miały jeszcze resztki ubrania. Więźniowie uderzali w szkielety łopatami i rozłupywali czaszki, łamali szczęki, zdejmowali mosty z zębów. Szukali złotych bransoletek, sygnetów, pierścionków, kolczyków, złotych zębów. Pracowali w rękawiczkach. "Pilnował nas gestapowiec w czarnym mundurze. On stał obok dużego kubła z chlorowanym wapnem. Kubeł był przeznaczony na drogocenności znalezione przy trupach. (...) Więźniom nie wolno było ze sobą rozmawiać. Prace ekshumacyjne polegały na tym, że więźniowie wpierw grzebali przy nagrobkach cennych i wartościowych. Starych mogił początkowo nie ruszali. Widocznie mieli takie dyspozycje, żeby otwierać groby z najdroższymi płytami. Prowadzili roboty sukcesywnie. Zaczęli rozkopywać groby od ściany południowej cmentarza i następnie prowadzili posuwając się w od grobu do grobu w stronę dworca kolejowego. Miejsca po otwartych grobach niwelowali. (....) Kości ładowano na ciężarówki, które przypuszczalnie jechały w stronę stadionu "Ruda". Stadion był jeszcze nieukończony, w pobliżu były doły. Kości wrzucano do tych dołów i zasypywano ziemią. (....) Kości miano też wrzucać bezpośrednio do kilku stawów-bajorek, jakie znajdowały się w pobliżu starego kościoła".

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 19:08 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
Cytuj:
Co do mediów to jestem nad wyraz ostrożna, bo mogą wiele zepsuć.
Na razie niech zadziała muzeum. Gdyby ono nie pomoże, to i tak macewę uratuję

Miałem na myśli inne nie odkryte jeszcze macewy. Może nie wszystkie skończyły jako budulec do dróg
i leżą gdzieś zapomniane.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 19:34 
Przyjaciel

Gratulacje! Jednak "zażydzanie" przynosi super efekty :jump: Teren wokół macewy jakby znajomy :) Jeśli to tam gdzie myślę, to faktycznie lepiej wydobyć ją oficjalnie. Niecierpliwie czekam na relację z poniedziałkowej akcji.

Post Napisane: 12 wrz 2009, o 19:43 
Przyjaciel

Reniu, trzeba ją wydobywać oficjalnie, bo to zbyt widoczne (choć ukryte) miejsce. Macewa jest dość głęboko w ziemi (widać tylko fragment).

Nagrobek uratował kryzys w nieruchomościach (a tak na ten kryzys przeklinam od początku roku), gdyż teren ten nie został sprzedany i nie został przeryty przez buldożery deweloperów. :fala:

Post Napisane: 14 wrz 2009, o 08:36 
Moderator

Imię: Sławek
Właśnie wróciłem z szabatonu w Krakowie i dopiero teraz czytam o tym wspaniałym i niesamowitym znalezisku. Jestem szczęśliwy, gdyż kolejny żydowski ślad w Rybniku zostanie uratowany, a pamięć o tej osobie zostanie przypomniana.

Serdecznie gratuluję :fala: Powtórzę się - to początek odkryć!!

Czekamy na zdjęcia z relacji wydobycia i proszę o odfotografowanie macewy, bo chętnie ją odczytam!!!

Do Małgosi, na szabatonie poznałem osobę pochodzenia żydowskiego z Rybnika!

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Śląskie