Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Dolnośląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 sie 2015, o 19:58 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3797
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Wieża obserwacyjna „Mon Plaisir” (nazywana też Wieżą Gersdorfa lub Wieżą Wilhelma) w Gierałtówku (woj. dolnośląskie, pow. lubański) została wybudowana przez Adolfa Traugott von Gersdorf w latach 1803-1804. Zaprojektował ją hrabia von Reden. Miała służyć do pomiarów naukowych (pomiary prędkości światła, badanie wyładowań atmosferycznych, obserwacje planet i gwiazd). Wszystko to dzięki rozległym zainteresowaniom hrabiego Gersdorfa, fascynującego człowieka i naukowca.

Tak wspominają go na stronie miejscowości Pobiedna (wybudował w Pobiednej pałac): http://www.pobiedna.pl/index.php?id=znani_adolf

Cytuj:
Uczony pan z Unięcic", jak nazywano Gersdorfa, bardzo różnił się od właścicieli ziemskich swego czasu. I to nie tyle posiadaniem pokaźnego majątku, czy rozległą wiedzą ekonomiczną, ale wyjątkowo ludzkim stosunkiem do poddanych. W latach 1779-1780 jako jeden z pierwszych posiadaczy ziemskich na Górnych Łużycach, zwolnił swoich zagrodników od osobistego poddaństwa. W latach nieurodzajów, głodu i drożyzny rozdawał im pieniądze i żywność. Wymyślał dla swych chłopów rozmaite zajęcia, ażeby mogli oni zarabiać. W ten sposób powstała niedaleko Pobiednej (obecnie Gierałtówek) wieża do obserwacji planet, którą Gersdorf nazwał Mon Plaisir (Moja przyjemność).
Ludzie mieszkający w jego dobrach potrafili właściwą miarą ocenić dziedzica. W latach 1790-1791 przez Saksonię przeszła fala buntów o charakterze feudalnym. Nie zanotowano jednak ani jednego wystąpienia w majątkach Gersdorfa, gdyż dla niego najważniejsze było dobro ludzi a nie bezustanne mnożenie kapitału. Wyrazem niezgody Gersdorfa na panujące wówczas feudalne porządki była jego ostania wola, zgodnie z którą arystokratę pochowano w grobie ze skromną płytą nagrobną, wśród plebejuszy na cmentarzu w Pobiednej.
Poznaliśmy Gersdorfa jako człowieka postępowego w sprawach socjalnych. Przybliżymy go teraz od strony naukowej i badawczej. Ze względu na swoją mnogość zainteresowań Gersdorf przypominał najwybitniejsze postacie z epoki renesansu. Nie sposób jest dzisiaj wymienić wszystkie dziedziny jakimi się parał wiec wymienimy tylko te najważniejsze. W latach 60-tych XVIII wieku zajmowała go przede wszystkim meteorologia i mineralogia. Kolekcja minerałów i skał Gersdorfa zaliczała się do niezwykle cennych w ówczesnych Niemczech. Bardzo dużo egzemplarzy zdobył uczony podczas wyprawy w Alpy w 1786 r. Arystokracie towarzyszyli wówczas Karol Andrzej von Meyer zu Knonow (1744-1797), jeden z czołowych działaczy Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego (Oberlausitzischer Gesellschaft der Wissenschaften), oraz doskonały rysownik i malarz urodzony w Bielawie Dolnej Christoph Nathe (1753-1806). Szwajcarska wyprawa Gersdorfa zapisała się bowiem w annałach światowego alpinizmu. Właściciel Pobiednej był bowiem naocznym (rzecz widział przez lunetę) i jedynym wiarygodnym świadkiem zdobycia Mont Blanc przez doktora M.G. Piccarda. Góry były wielką pasją Gersdorfa. Na przełomie XVIII i XIX w. należał on do największych znawców Karkonoszy i Gór Izerskich. Często sława ta była mu ciężarem. W listach do swoich przyjaciół wielokrotnie skarżył się, że odwiedzają go tłumy ludzi żądnych wiadomości o górach. Ci nieproszeni goście, nierzadko zwykli turyści, którzy ulegli modzie na Karkonosze, przeszkadzali mu w systematycznej pracy, jak i niweczyli plany podróży.
Podczas swoich wycieczek Gersdorf wprawiał w zdumienie ludzi równych mu stanem. Wędrował po górach pieszo objuczony lunetami, termometrami, barometrami i całym mnóstwem innych przyrządów. Nocował nierzadko w stajniach, oborach i stogach siana. Nie tak podróżowali wówczas arystokraci. Swym zachowaniem właściciel Pobiednej wzbudzał podejrzliwość wojsk strzegących granic. W lipcu 1781 r. chodząc po czeskiej części Karkonoszy w Towarzystwie Karola Andrzeja Meyera-Knonowa i Krzysztofa Nathego, Gersdorf został wzięty przez żołnierzy austriackich za szpiega i o mało co nie trafił do więzienia. Także w 1789 r. wyprawa na czeską stronę zakończyła się nieprzyjemnym incydentem dla Gersdorfa i jego towarzyszy. Arystokratę odstawiono pod strażą do granicy. Dopiero w ostatnich latach życia uczony otrzyma od księcia Metternicha glejt umożliwiający mu swobodne poruszanie się po czeskich Górach Izerskich i Karkonoszach.
Adolf Traugott von Gersdorf był na Łużycach pionierem w zakresie badań nad elektrycznością. W jednym z pałacowych pokoi urządził sobie specjalny gabinet z maszynami elektrostatycznymi. Na zamówienie Gersdorfa wykonały je firmy z Holandii i Anglii. Arystokrata - naukowiec posiadał tez małą maszynę elektrostatyczną którą skonstruował mu w 1798 r. "osobisty mechanik", Traugot Weise z pobliskiego Świecia. Gersdorf wykorzystywał te urządzenia m.in.. do celów medycznych. Łudził się, że będzie twórcą nowej, postępowej metody leczenia chorób.
W roku 1799 polecił wybudować przy pałacowym murze niewielki pawilon ogrodowy tzw. "Zielony domek" z którego prowadził obserwacje nieba i pobliskich wzgórz. W pawilonie tym zainstalował również urządzenia które służyły mu do badania wyładowań atmosferycznych. 27 sierpnia 1800 roku Gersdorf przeprowadził eksperyment, który o mały włos nie przepłacił życiem. Otóż udało mu się wtedy ściągnąć piorun!, którego uderzenie dokładnie opisał.
Dziedzic Pobiednej bodaj jako pierwszy na Górnych Łużycach wprowadził piorunochron. Początkowo na wynalazek Beniamina Franklina patrzono z dużą nieufnością. Gersdorf przełamywał pierwsze lody. Dzięki niemu założono piorunochron w pałacu w Radomierzycach, w kościele w Wieży pod Gryfowem, czy w Jeleniogórskiej rafinerii cukru.
Uczony pan z Unięcic" zajmował się także astronomią. Do obserwacji planet i gwiazd służyły mu często góry w okolicach Pobiednej (m.in. Smrek 1123 m n.p.m. i Czerniawska Kopa 776 m n.p.m.). W starszym wieku, gdy zapadł na zdrowiu, obserwacji dokonywał z pawilonu w przypałacowym parku i ze wspomnianej już wieży Mon Plaisir. Nie tylko nauka bez reszty pochłonęła dziedzica z Pobiednej. Był on również miłośnikiem sztuki i jej mecenasem. Wspierał licznych artystów, którzy zamieszkiwali i tworzyli w jego pałacu. Oprócz wcześniej wymienionych częstym gościem Gersdorfa bywał znany malarz i rysownik Johann Gottfried Schultz.
W Niemczech po dziś dzień działa organizacja, której współtwórcą i fundatorem był właśnie Adolf Traugott von Gersdorf. Górnołużyckie Towarzystwo Naukowe (Oberlausitzischer Gesellschaft der Wissenschaften) bo o nim mowa zawiązało się w kwietniu 1779 roku w Zgorzelcu. Początkowo nosiło nazwę Górnołużyckiego Towarzystwa Krzewienia Przyrodoznawstwa i Historii i zajmowało się głównie językoznawstwem, historią, archeologią, fizyką, przyrodą, ekonomią i oświatą ludową. Przed śmiercią Gersdorf zapisał Towarzystwu swoje cenne zbiory biblioteczne, mineralogiczne, florystyczne i malarskie w których nie brakowało dzieł znanych europejskich malarzy.


Od 1850 r. wieża funkcjonowała jako punkt widokowy z przyległą gospodą. Po kolejnym remoncie udostępniono ją dla turystów w 1885r., a rok później nadano jej imię Cesarza Wilhelma.

Droga do wieży jest kiepsko oznaczona.Trzeba skręcić do lasu w lewo niedaleko ośrodka MONAR-u.

Załącznik:
DSCF7720.JPG
DSCF7720.JPG [ 118.53 KiB | Przeglądane 728 razy ]


Załącznik:
DSCF7721.JPG
DSCF7721.JPG [ 118.16 KiB | Przeglądane 728 razy ]


Załącznik:
DSCF7723.JPG
DSCF7723.JPG [ 126.06 KiB | Przeglądane 728 razy ]


Załącznik:
DSCF7724.JPG
DSCF7724.JPG [ 117.17 KiB | Przeglądane 728 razy ]


Załącznik:
DSCF7725.JPG
DSCF7725.JPG [ 125.67 KiB | Przeglądane 728 razy ]


Załącznik:
DSCF7728.JPG
DSCF7728.JPG [ 121.4 KiB | Przeglądane 728 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 sty 2016, o 19:32 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2010, o 21:28
Posty: 492
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Imię: Marek
W książce Bernarda Kopca pt. "Sudeckie Schroniska Turystyczne", a dokładnie w części pierwszej wydania, dotyczącej Gór i Pogórza Izerskiego, znajduje się opis oraz zdjęcia obiektu z czasów, gdy działało tam schronisko turystyczne wraz z gospodą.
Dodam jeszcze, że część założenia została rozebrana w 1946 roku, do dziś pozostała jedynie sama wieża, o mocno okrojonym wyglądzie, w stosunku do przedwojennego wizerunku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 sty 2016, o 21:27 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3797
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Nocleg w takiej wieży w środku lasu to byłaby fajna przygoda. Ciekawe na której kondygnacji były te pokoje...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 sty 2016, o 21:50 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2010, o 21:28
Posty: 492
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Imię: Marek
Kumari napisał(a):
Nocleg w takiej wieży w środku lasu to byłaby fajna przygoda. Ciekawe na której kondygnacji były te pokoje...


Wydaje mi się, że pokoje były głównie w tych nieistniejących obecnie obiektach, a sama wieża pełniła przede wszystkim funkcje widokowe, jednak była dość obszerna, więc być może i tam były pomieszczenia sypialne. Fajnie byłoby nocować w pokojach z takim widokiem.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 sty 2016, o 22:03 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3797
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Najfajniej byłoby przyjść na nocleg z karimatą na tą kondygnację z podcieniami pod kopułą. Słychać by było nocne odgłosy mieszkańców lasu i szum drzew...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Dolnośląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.219s | 18 Queries | GZIP : Off ]