Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 lis 2011, o 13:14 
Administrator

Imię: Leszek
Historia kopalni Reden w Dąbrowie (wówczas jeszcze nie Górniczej) zaczyna się w roku 1785, kiedy w lesie Radochą zwanym odkryto węgiel (wg legendy przypadkiem przez pasterzy, którym kamienie użyte do obłożenia ogniska znienacka zaczęły się palić znacznie mocniej niż samo ognisko). Pierwsze próby wydobycia (odkrywkowego) zostały podjęte rok później przez mieszczan będzińskich, jednak nie były szczególnie imponujące - wydobywano głównie na potrzeby własne, ew. okolicznych kuźni.
Po III rozbiorze Polski, kiedy ziemie te przeszły pod panowanie pruskie, kopalnia została w 1796 roku przejęta przez Urząd Górniczo-Hutniczy w Tarnowskich Górach i nazwana kopalnią Reden (druga, bardziej dla mnie prawdopodobna wersja mówi, że pruska kopalnia Reden nie była dokładnie w tym samym miejscu, co wcześniejsza odkrywka, którą niektóre źródła lokalizują na obszarze pomiędzy dzisiejszymi ulicami Kościuszki i 3 Maja - czyli nieco na zachód od Redenu). Około 1798 roku kopalnia prowadziła już eksploatację podziemną - powstał w niej szyb upadowy i sztolnia odwadniająca (nazwana później sztolnią Ullmana). Od 1807 roku ziemia dąbrowska stała się częścią Księstwa Warszawskiego, zaś kopalnia Reden trafiła w ręce napoleońskiego marszałka Jeana Lannes de Montebello, jednak po jego śmierci w 1809 roku, już w 1812 roku należącego wcześniej do niego majątki zostały przejęte przez skarb państwa za zaległości podatkowe.
W 1824 roku przedłużono do dwóch kilometrów sztolnię, prowadzącą do szybu wodnego, gdzie zainstalowano parową maszynę pompującą wodę. Woda płynęła dalej otwartym kanałem wzdłuż dzisiejszej ulicy 3 Maja i dalej aż do kanału Huty Bankowej (połączonego z Czarną Przemszą), sam szyb był na rogu dzisiejszych ulic 3 Maja i Bandrowskiego, na jego fundamentach w 1895 roku wybudowano istniejący do dziś budynek Resursy (podobno w jego piwnicach zachowały się jakieś ślady po szybie, jednak nie udało mi się tego na razie potwierdzić).
W 1826 roku w kopalni pracowało 306 robotników, co stanowiło blisko połowę wszystkich górników w Zagłębiu Dąbrowskim, wydobycie zakładu wynosiło ok. 45% zagłębiowskiego wydobycia.
W latach 30. XIX wieku zgłębiono dwa nowe szyby - Józef (pionowy) i Maria (pochyły).
Kopalnia była połączona z pobliską Hutą Bankową zaprojektowaną przez Filipa Girarde'a (tego od Żyrardowa), a wybudowaną w latach 1833-40 kolejką, początkowo konną, później parową.
W XIX wieku kopalnię trapiły częste i długotrwałe pożary, z którymi zazwyczaj walczono zatapiając wyrobiska. Pożary takie miały miejsce m.in. w 1846 roku (w szybie i na powierzchni), 1851 roku (po nim do roku 1853 kopalnia była unieruchomiona), 1860 (podziemny), trwający sześć lat pożar w latach 1865-1871, po którym kopalnię zatopiono, zapewne na krótko, bo już w 1875 roku wybuchł kolejny pożar. Po nim kopalnia była nieczynna aż do 1893 roku. W 1891 roku skarb państwa wydzierżawił kopalnię spółce Szewcow, Derwiz, Pomerancew, którzy w latach 1893-1895 próbowali wznowić wydobycie, jednak z mizernym skutkiem. W 1897 roku oddali oni dzierżawę kopalni Francusko-Rosyjskiemu Towarzystwu Górniczemu (kontrolowanemu przez tych samym inwestorów co prowadząca kopalnie Paryż i Koszelew spółka TFW) - w skrócie TFR. W 1898 roku wydrążono szyb Reden II (co wskazuje na wcześniejsze powstanie szybu Reden I - niestety nie znalazłem nigdzie wzmianki o nim, domyślam się natomiast jego lokalizacji), a od 1899 roku wznowiono wydobycie.
Kopalnia początkowo stosowała wydobycie na zawał, potem od 1904 roku na suchą podsadzkę, a od 1911 roku wprowadzono podsadzkę płynną (zamułkę), szyb powietrzno-zamułkowy znajdował się na wschód od dzisiejszej superjednostki, dochodziła do niego napowietrzna kolejka linowa z piaskowni na Świerczynie (na północ od Strzemieszyc Wielkich), której ślady w postaci fundamentów podpór zachowały się do dziś.
W okresie międzywojennym zmodernizowano kopalnię, pogłębiając szyb Reden II do 200 metrów, na szybie powietrzno-zamułkowym zabudowano wentylator tłoczący. W 1923 roku kolejny pożar - zginęło w nim 38 osób. W 1925 roku nazwa właściciela zmieniła się na Francusko-Polskie Towarzystwo Górnicze (TFP). Z powodu kryzysu kopalnia została unieruchomiona w 1934 roku, następnie w 1935 roku wybuchł w niej kolejny poważny pożar, który ostatecznie unieruchomił kopalnię - została po zaledwie kilku dniach zatopiona. Podjęto jeszcze próbę wznowienia wydobycie w 1936 roku, jednak nie zakończyła się ona powodzeniem.
Po II wojnie światowej kopalnię włączono do KWK Generał Zawadzki, zaś jej odkrywkę już od lat 30. zasypywano żużlem z pobliskiej Huty Bankowej, z którą nadal była połączona torami. W okresie PRL zrekultywowano odkrywkę, tworząc na jej terenie Park Hallera. Dwukrotnie próbowano rozpocząć ponownie eksploatację obszaru Redenu (wyrobiska Zawadzkiego i Redenu dzielił zaledwie kilkudziesięciometrowy filar graniczny), jednak próby te kończyły się każdorazowo wypadkami - po rozpoczęciu eksploatacji w 1968 roku, w 1969 roku wdarcie się wody i szlamu z osadnika Jadwiga II uwięziło ponad 100 górników (głównie właśnie w rejonie starych redenowskich zrobów), w latach 1989-1990 podjęto kolejną próbę, jednak znów zdarzył się wypadek, we którym jedna osoba zginęła. Kolejnych prób już nie było (m.in. z powodu decyzji o zamknięciu kopalni Paryż).

Opracowane na podstawie Jerzy Jaros et al. "Kopalnia Generał Zawadzki [1785-1985]", ŚIN 1985; Stefan Bielecki "Kopalnie węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej (1785-1995) TPDG 2008 oraz map górniczych.
Przy kopiowaniu proszę o podanie forum jako źródła.

Trochę starych map - rosyjska z początku XX wieku, widać na niej (oznaczone jako 'stare', więc zapewne już nieczynne) szyby Józef i Tomasz oraz kopalnię Szuman:

Obrazek

Mapa bez daty, ale skoro w nazwie towarzystwa jest 'Polskie' - musi być najwcześniej z 1925 roku. Widoczne szyby powietrzno-zamułkowy, Reden II i Tomasz (po kliknięciu w mapę otworzy się duża, ok. 3 MB)

Obrazek

Zbliżenia z powyższej mapy, szyb powietrzno-zamułkowy (widać kościół Matki Boskiej Anielskiej):
Obrazek

Szyby Reden II i Tomasz:
Obrazek

Mapa z lipca 1935 (czyli moment ostatecznego zamknięcia kopalni), widoczny na niej szyb Zygmunt należał do kopalni Nadreden (prowadzonej również przez TFR/TFP)
Obrazek

Zamieszczona w książce Bieleckiego mapa - rekonstrukcja, znajduje się na niej nie będący na innych mapach szyb Florian oraz szyby Reden II i powietrzno-zamułkowy
Obrazek

Trochę starych zdjęć:
Odkrywka kopalni Reden, w centrum widoczny kościół Św. Aleksandra (rozbudowany potem do bazyliki MBA), po lewej kolejka z kopalni Mortimer na stację DŻID. Później częściowo jej śladem zapewne szła kolejka z piaskiem do szybu powietrzno-zamułkowego (fot. Arnold Vielrose, ok. 1890r.).

Obrazek

Szyb wodny (fot. Arnold Vielrose, ok. 1890r.)

Obrazek

Ze zbiorów Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej (to zdjęcie w książce Mariana Kantora-Mirskiego podpisane jest "fot. Stanisław Doktorowicz-Hrebnicki"):

Obrazek

Widok na odkrywkę Redenu, Hutę Bankową i dworzec DŻID

Obrazek

Obrazek

Pocztówka (wyd. K. Kostrzeński, Dąbrowa Górnicza, ale to samo zdjęcie było również na pocztówce wydanej przez Żmigroda), około 1910 roku.

Obrazek

Kopalnia z daleka (NAC):

Obrazek

Płuczka (NAC):

Obrazek

Zdjęcia z pożaru kopalni w 1935 roku (pierwsze z dąbrowskiego Muzeum, reszta z NAC):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od lewej płuczka, sortownia (za nią wieża #Reden II), waga.

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać wagonik kolejki piaskowej, tak wyglądały jej fragmenty (zdjęcia z Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, na pierwszym w tle huta cynku Konstanty, na drugim widać zabezpieczenia chroniące przebiegającą dołem ulicę przez rozsypywaniem zawartości - zapewne rejon skrzyżowania dzisiejszych ulic Wojska Polskiego i Starocmentarnej ewentualnie przejazd nad dzisiejszą ulicą 11 Listopada w rejonie cmentarza)

Obrazek

Obrazek

Kolejka wywożąca żużel z Huty Bankowej - jak widać istniał już Pałac Kultury Zagłębia:

Obrazek

Mam nadzieję, że Andrzej dorzuci zdjęcie parku w okresie powstawania i pocztówkę ukazującą kopalnię z innej strony, tudzież zdjęcia pozostałości szybu powietrzno-zamułkowego (też mam trochę zdjęć pokazujących jak dzisiaj wyglądają okolice, w których były szyby).

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lis 2011, o 15:06 
Administrator

Pozostałości podpór kolejki (na Podlesiu pozostało ich kilka):

Obrazek

Obrazek

Gdzieś tu był szyb Florian (za plecami miałem przejście pod Aleją Róż):

Obrazek

Aquapark Nemo - pod dyskoteką (brązowa rotunda na lewym końcu) był szyb Tomasz:

Obrazek

Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum - mniej więcej pod ta jej częścią był szyb Reden II:

Obrazek

Tu była sortownia (za plecami miejsce po szybie Reden II):

Obrazek

Miejsce po szybie powietrzno-zamułkowym (na lewo od zdjęcia znajduje się Superjednostka):

Obrazek

Pod tym pawilonem jest szyb Józef:

Obrazek

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lis 2011, o 16:54 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
A poniżej przyczyna, dla której założono kopalnię właśnie w tym miejscu - pokład "Reden" (czyli pokład nr 510).

Załączniki:
Pokład nr 510.JPG
Pokład nr 510.JPG [ 43.35 KiB | Przeglądane 7228 razy ]
Pokład nr 510 (1).JPG
Pokład nr 510 (1).JPG [ 64.77 KiB | Przeglądane 7228 razy ]

Post Napisane: 13 lis 2011, o 19:36 
Bratnia dusza

Imię: Andrzej
Pozostałość szybu powietrzno-zamułkowego (początek pochylni)

Obrazek

Post Napisane: 20 gru 2011, o 18:33 
Administrator

Grzebania w mapach ciąg dalszy :)
Udało mi się rozwikłać dwie zagadki - gdzie były szyby Maria i Reden I.

Na początek szyb Maria (po prawej) i szyb pomocniczy (z lokalizacji wynika, że to Józef) na mapie kopalń Ksawery i Reden z 1833 roku (autor - markszajder Krumpel):

Obrazek

Szyb Maria był mniej więcej na wysokości przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z Augustynika - zgodnie z tym, co kiedyś pisał Płatek na Forum Klimontowa. I coraz bardziej prawdopodobne jest to, że jego informator prawidłowo zidentyfikował Marię na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Coraz mniej prawdopodobne wydaje się za to, by był to szyb pochyły...

Druga rozwikłana zagadka to położenie szybu Reden I - wbrew temu co pierwotnie myślałem - czyli że był po drugiej stronie sortowni niż Reden II (na wigówce z 1929 roku jest tam zaznaczony szyb) - znajdował się przy dzisiejszej ulicy Starocmentarnej.

Miałem go już wcześniej na jednej z map, ale opisany był po prostu jako szyb Redenu - sądziłem, że to jakiś wentylacyjny bez nazwy:

Obrazek

Jednak ostatnio znalezione mapy są już dokładniejsze:

Obrazek

Na dokładkę plan powierzchni kopalni z oznaczonymi poszczególnymi budynkami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 gru 2011, o 22:43 

Imię: W.
Tak patrzyłem na ostatnią mapę i przypomniało mi się że budynki 6 i 9 tzn. łaźnie i warsztaty były wykorzystywane przez MPGK jak jeszcze było w parku Hallera. Pamiętam jeszcze, że Łaźnie zostały przerobione na pomieszczenia gospodarcze i chyba na biura, a w budynku warsztatów były garaże. Burzono to wszystko w roku 1996 albo 1997. Raczej nie później bo 1998 chyba było to wszystko zrównane z ziemią.
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... t=KATASTER
Na geoportalu jeszcze widać te budynki. Co do basenów, które były kiedyś w parku, to pasują jak ulałdo osadników (27).

Post Napisane: 21 gru 2011, o 07:04 
Bratnia dusza

Obrazek

Park Hallera w latach 60-tych

Obrazek

Ostatnio edytowano 1 sty 2012, o 20:52 przez Płatek, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 1 sty 2012, o 20:41 
Bratnia dusza

Miejsce po byłym basenie miejskim który był w rejonie osadników kopalni Reden

Obrazek

Post Napisane: 22 sty 2012, o 00:37 
Administrator

le_szek napisał(a):
Obrazek

Widoczny na prawo od wieży szybu stojący na podporach budynek to waga - jak widać na poniższej, kolejnej już mapie zabudowań kopalni.

Obrazek

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 sty 2012, o 08:52 

Przeglądając mapy, zdjęcia i czytając powyższy wątek - powróciły wspomnienia...

Dodam więc nieskromnie, że słowo REDEN zostało na stałe zapisane wśród pojęć geologicznych całego świata i oznacza wyjątkowo miąższy (gruby) pokład jakiegokolwiek surowca mineralnego.

(Kiedy przez 26 lat uczyłem geografii w stojącym na krawędzi redenowskiego wyrobiska "Żeromie" - dla podkreślenia rangi miejsca - na lekcji o skałach osadowych, udawałem geologa z Chin, jak mówi po chińsku jakieś zdanie z wplecionym, zaakcentowanym słowem REDEN...)

Post Napisane: 24 mar 2012, o 21:19 
Bratnia dusza

Imię: Rob
le_szek napisał(a):
le_szek napisał(a):
Obrazek

Tego typu kolejka łączyła upadającą już kopalnię "Anna" w Pszowie z koksownią w Radlinie.

Post Napisane: 24 mar 2012, o 23:14 
Administrator

Takie kolejki istniały w wielu kopalniach - na przykład kopalnia Mortimer była połączona ze stacją DŻID w Dąbrowie przed wybudowaniem bocznicy (wspomniana powyżej), kopalnia Renard (później Sosnowiec) również przed wybudowaniem bocznicy miała kolejkę linową do stacji kolejowej Sosnowiec, była też kolejka w Jaworznie (zbudowała ją bodajże kopalnia Kościuszko). A jeszcze kilka lat temu widziałem takową kolejkę czynną w Miskolcu na Węgrzech (przechodziła nad drogą, ale nie było się jak zatrzymać i zdjęć nie mam), ale nie wiem czy miała związek z kopalnią czy na przykład jakimś kamieniołomem.

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 sie 2012, o 08:05 
Bratnia dusza

W parku Hallera podczas wykonywania prac ziemnych koparka odsłoniła wejście do upadowej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 16 sie 2012, o 18:21 
Bratnia dusza

To co odkopali teraz zasypują

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na chodniku można spotkać coś co wygląda jak węgiel

Obrazek
Obrazek

Post Napisane: 16 sie 2012, o 21:19 

da się obfocić w środku? oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa?

Post Napisane: 17 sie 2012, o 00:44 
Administrator

Mam zdjęcia ze środka, wkrótce wstawię.

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 sie 2012, o 06:01 

Imię: tomek
Franek D - wskaż mi proszę jakieś wiarygodne źrodło tej informacji, że nazwa Reden oznacza jakikolwiek gruby pokład !
Nazwa Reden oznacza pokład 509 tam gdzie pokłady grupy 500 ( siodłowej ) występują w formie wiązki, a u was w Dąbrowie nazwą tą był określany pojedynczy pokład powstały przez połaczenie całej grupy pokładów. Nazwa ta pochodzi oczywiście od Fryderyka Willhelma von Redena ( wg prusaków dyrektora urzędu górniczego i zdrajcy, który po zawarciu pokoju w Tylży poszedł na współpracę z francuzami za co wyleciał z roboty z hukiem i bez emerytury ) wg pozostałych nacji był wybitnym inżynierem i wizjonerem, ktory np był inicjatorem budowy sztolni spławnych w Zabrzu i w Wałbrzychu.

Tak na marginesie to "podobają mi się bardzo" wypowiedzi dyrektora sztygarki P Rybaka Najpierw 3 tyg temu w Trybunie Górniczej powiedział że dobrze że nie powstało muzeum w kopalni Paryż, bo kto by tam przyjeżdżał oglądać jakąś maszyne wyciągową, a dwa tygodnie temu również w Trybunie Górniczej powiedział ze ta odkryta upadowa po Redenie to oczywiście nie jest żaden zabytek techniki - Zaczynam rozumieć dlaczego u was w Dąbrowie taka kicha jeśli o ochronę zabytków chodzi.

Post Napisane: 17 sie 2012, o 07:54 
Administrator

Tomku, to nie jest upadowa - wszystko wskazuje na to, że był to korytarz łączący szyb Reden II z komorą ćwiczebną, jest to więc jakieś 20 metrów obmurowanego tunelu. Dalej jest zawalony, zapewne przy niedawnej budowie drogi w parku, nawet jeżeli za drogą jest dalszy ciąg (a zapewne jest, droga już zaczyna się zapadać) - mamy kolejne kilkadziesiąt metrów ślepo zakończonego tunelu. Finito - uważasz, że zrobiłbyś z tego atrakcję turystyczną? Tysiące (albo chociaż setki) ludzi przyjeżdżałoby przejść się kilkadziesiąt metrów i obejrzeć fragment fundamentu hali sportowej?

Co do maszyny wyciągowej Paryża - nie chce mi się wracać do dyskusji z wątku o upadowej. Jestem maniakiem i uważam, że to fantastyczne miejsce - za to bez szans na zrobienie tam muzeum. Dla tej grupki chcącej to obejrzeć prościej raz na jakiś czas oddelegować jednego pracownika. Byłeś tam w ogóle? Do zobaczenia jest tam maszyna wyciągowa + ew. nadszybie #Paryż. Za mało miejsca na jakąś ekspozycję, wejście z terenu działającego zakładu, nienajlepszy dojazd dla niezmotoryzowanych. W dodatku w odległości 10 km silna konkurencja w postaci KWK Saturn ze znacznie lepiej zachowanymi 2 maszynami i dawną elektrownią. W tej chwili nie ma możliwości zwiedzania, ale kiedy było to możliwe - znikoma część odwiedzających elektrownię oglądała również maszyny. Przekonanie, że sama maszyna przyciągnęłaby tłumy odwiedzających jest absurdalnym i nieuzasadnionym optymizmem. Popatrz sobie, co się dzieje w rybnickim Ignacym.

A pokład Reden to chyba 510, a nie 509 jest.

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 sie 2012, o 17:40 

Imię: tomek
No fakt realiów nie znam ale taka wypowiedź u dyrektora muzeum ?? 510 to Pochhammer, 509 Reden 507 Heinitz 506 Pelagia 504 schuckmann 501 einsiedel. Tak na marginesie - wiecie że dyrektorami Guido sa dawni pracownicy UM w Dąbrowie Górniczej ?

Post Napisane: 17 sie 2012, o 17:52 
Administrator

W Zagłębiu Reden to był pokład 510.

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego