Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 sie 2012, o 07:01 

Imię: tomek
Było na odwrót czyli numerem 510 nazwano pokład który wcześniej od iluś tam lat nazywano Reden. Nie znam stratygrafii tamtych rejonów ale zapewne nazwano go po wojnie 510 ponieważ stwierdzono że to najniżej zalegajacy pokład grupy siodłowej

Post Napisane: 18 sie 2012, o 09:09 

Imię: W.
Może to naiwne pytanie ale czy poniżej pokładu 510 znajdują się jeszcze jakieś, które mogły być eksploatowane?

Post Napisane: 18 sie 2012, o 10:13 
Administrator

Imię: Leszek
sozolog napisał(a):
Było na odwrót czyli numerem 510 nazwano pokład który wcześniej od iluś tam lat nazywano Reden.

Chodzi mi o to, że pokład Reden w Zagłębiu to pokład 510 (a jak sam pisałeś, na górnym Śląsku Reden to 509) - chronologia nie ma tu znaczenia. Gdzieś czytałem, że zagłębiowski Reden w międzyczasie nosił też nazwę Chrobry.

momotoro1983 napisał(a):
Może to naiwne pytanie ale czy poniżej pokładu 510 znajdują się jeszcze jakieś, które mogły być eksploatowane?

Niżej są, o ile dobrze pamiętam tzw. pokłady florowskie czyli z grupy 800 - chyba właśnie one były eksploatowane na poziomie 350 Zawadzkiego (jak znajdę potwierdzenie, wpiszę to w odpowiednim wątku).
Ostatnio czytałem, że pod Dąbrową zostało dużo dobrej jakości węgla - ale w całości pod zabudową miejską (być może na przykład w dawnym filarze granicznym między Redenem i Paryżem - mniej więcej od Kościuszki do 3 Maja).

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 sie 2012, o 20:38 

le_szek napisał(a):
Ostatnio czytałem, że pod Dąbrową zostało dużo dobrej jakości węgla - ale w całości pod zabudową miejską (być może na przykład w dawnym filarze granicznym między Redenem i Paryżem - mniej więcej od Kościuszki do 3 Maja).

Dość gęsta zabudowa tam jest, więc jakby wydobywali, to tylko chyba na podsadzce. Tak się jeszcze o jedna rzecz zapytam, bo nie jestem w tym biegły, ani obeznany. Wydobycie w Zagłębiu było dużo płytsze niż, np. w Katowicach czy Mysłowicach. Rozumiem, że to ze względu na gruby pokład 510. (jak pamiętam jakieś 240 m metrów pod poziomem gruntu), pokład 800. Ale czy istniały plany zejścia na większe głębokości? Słyszałem, że w przypadku likwidacji KWK Grodziec była taka propozycja ze strony załogi, żeby zejść głębiej (1000 m) i tam zacząć "fedrować". Jak rozumiem na większej głębokości znajdują się pokłady możliwe do wydobycia, ale czy to prawda nie wiem, dlatego też takie pytanie, by to, co słyszałem, można było zweryfikować.

Post Napisane: 18 sie 2012, o 20:56 
Administrator

Nawet nie tyle ze względu na grubość pokładu, a jego stosunkowo płytkie zaleganie.

Na pewno takie plany były realizowane w przypadku KWK Czerwona Gwardia (Saturn), wydrążono nawet szyby N-I (na ruchu Saturn) i N-II (na ruchu Czeladź). Niestety na wiele się to nie zdało :(

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 sie 2012, o 17:15 

A na jaką głębokość drążono N-I i N-II?. Jak rozumiem zostały one zasypane.
Tak się zastanawiam, bo może źle myślę, ale jeśli szły wnioski o ponowne uruchomienie wydobycia w Chorzowie, to może jakiś chętny do fedrowania w Zagłębiu też by się znalazł?

Post Napisane: 19 sie 2012, o 18:20 
Administrator

Szyb N-II (czyli ten na Piaskach) był głębiony do poziomu 700 m, w tej chwili jest zasypany do 210 m. Szyb N-I (na Saturnie) jest zasypany całkowicie, pierwotnie miał zapewne podobną głębokość jak N-II.

Co do chęci eksploatacji w Zagłębiu - cały czas aktualny jest temat wydobycia węgla z OG Niwki-Modrzejowa i Jana Kantego. Tyle, że chwilowo na gadaniu się kończy...

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 sie 2012, o 19:03 

Fakt na pewno łatwiej je wydobyć niż odkopywać szyby i dobierać się do głębszych partii.

Post Napisane: 22 wrz 2012, o 19:03 
Bratnia dusza

Imię: Andrzej
Zniszczona podpora kolejki od strony Jamek

Obrazek

Post Napisane: 10 lis 2012, o 21:20 
Administrator

W końcu zmobilizowałem się i wstawiam zdjęcia odsłoniętego w parku Hallera tunelu (z wyjątkiem ostatniego zrobione w sierpniu).

Pierwsze zdjęcie - przez ogrodzenie (ktoś specjalnie rozgiął blachy w narożniku ogrodzenia):

Obrazek

Zdjęcia z dna wykopu, widoczny na prawo od tunelu fragment ściany to jak sądzę narożnik komory ćwiczebnej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze nie powala swą długością ;) Biegnie tam jakaś rura (wodna?), ale nie wygląda na pochodzącą z czasów działania kopalni, być może tunel w jakiś sposób wykorzystano przy okazji przerabiania osadników na basen).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W śladzie tunelu widać zagłębienie w drodze, w którym zbiera się woda - kilkanaście ulew i zapewne otworzy się nowe wejście do tunelu ;)

Obrazek

Zdjęcie sprzed kilku dni, jak widać - już pojawił się otwór... Ktoś próbował zatkać go cegłówką czy kostką brukową, ale zmieściłoby się ich tam kilka :)
Obrazek

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 lis 2012, o 20:42 
Bratnia dusza

neptun505z napisał(a):
le_szek napisał(a):
le_szek napisał(a):
Obrazek

Tego typu kolejka łączyła upadającą już kopalnię "Anna" w Pszowie z koksownią w Radlinie.

W latach 1882 - 1915 taka kolejka łączyła szyb Rudolf (Chrobry I) ze stacją kolejową w Czernicy (Rydułtowy) - do czasu uruchomienia połączenia z Olzą. Była to pierwsza kolejka powietrzna o napędzie parowym w Polsce.

Post Napisane: 26 lis 2012, o 15:14 

Pochwały: 1
Imię: Marek
Poniższe zdjęcie z NAC przedstawia odkrywkę piasku podsadzkowego Towarzystwa Franko-Polskiego w Strzemieszycach.
To stamtąd piasek transportowano kolejką napowietrzną do Kopalnii Reden.
Obrazek
Jako ciekawostkę dodam, że na jej terenie w 1932 roku odkryto średniowieczne cmentarzysko.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2012, o 20:11 

Jeszcze w czasach swojej młodości pozyskałem plan sytuacyjno – wysokościowy w skali 1:10 000 dla całej Dąbrowy Górniczej z roku 1957 (który – jako że ma pieczątkę „Tajne Egz. Nr 36” - przechowuję z należytym szacunkiem).
Mam pytanie do Leszka.
W miejscu gdzie dziś nasyp Alei Róż łączy się na redenowskim rondzie z ul. Królowej Jadwigi - nad wyrobiskiem po kopalni Reden stał kiedyś duży budynek (wyraźnie zaznaczony na starym planie).
Czy zachowało się jakieś zdjęcie tego budynku? Jak sobie coś przypominam to podobno była to siedziba Biura Głównego Kopalni Reden?
Dla porównania zamieszczam 2 fragmenty dawnego Redenu - na mapach - 55 lat temu oraz 15 lat temu.

Załączniki:
Dąbrowa Górnicza - Reden w 1957 r..jpg
Dąbrowa Górnicza - Reden w 1957 r..jpg [ 110.01 KiB | Przeglądane 2499 razy ]
Dąbrowa Górnicza - Reden w 1997 r..JPG
Dąbrowa Górnicza - Reden w 1997 r..JPG [ 80.96 KiB | Przeglądane 2499 razy ]

Post Napisane: 12 gru 2012, o 20:49 
Administrator

Była to główna siedziba Towarzystwa Francusko-Polskiego czyli właściciela kopalni Reden, nie mam pojęcia czy kopalnia miała oddzielną dyrekcję (a jeśli tak, gdzie się ona mieściła) - biura w każdym razie były w jednym budynku z izbą zborną, obok szybu Reden II.

Obrazek

W czasie wojny w budynku mieściło się gestapo.

Mam ten budynek na dwóch zdjęciach lotniczych z 1919 roku (ze zbiorów Muzeum w Dąbrowie) - niestety z boku i z tyłu, może Sylwek z Dawnej Dąbrowy będzie miał zdjęcie z przodu.

Obrazek

Obrazek

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2012, o 23:04 

Dziękuję za dokładną odpowiedź oraz szybko zamieszczone zdjęcia.
Widać na nich każdy szczegół zamieszczony na mapce (załamane ogrodzenie i portiernia, długi płot po drugiej stronie ulicy) Widać też gapiów patrzących na lecący nad Redenem balon.
Cieszę się, że moje pytanie nie było takie bez sensu, że przyczyni się do poznania kolejnej cząstki historii, znanego mi na co dzień (od pocz. lat 80-tych) miejsca. Kiedy wysiadałem z 301 na Adamieckiego (skąd przez Park Hallera miałem "pod górkę" do szkoły), w przejściu podziemnym wyobrażałem sobie - jak to w czasie jego budowy, po fajerancie - ludzie z wielkiego wykopu musieli wywozić "pod górkę" taczkami węgiel, by za darmo zaopatrzyć na zimę pobliskie domy.
…pokład Reden był jak palce łączące się w dłoń…

Załączniki:
Reden.jpg
Reden.jpg [ 47 KiB | Przeglądane 2465 razy ]

Post Napisane: 6 mar 2013, o 19:03 

Pochwały: 1
Imię: Marek
Na prośbę Leszka wrzucam lokalizację szybów Reden I i Florian (Florian tak przy okazji ;) ). Dokładność +- 9 metrów.
Podkład z http://www.geoportal.gov.pl.

Załączniki:
Komentarz: Lokalizacja szybu Reren I
Reden I.jpeg
Reden I.jpeg [ 113.49 KiB | Przeglądane 2203 razy ]
Komentarz: Lokalizacja szybu Florian.
Florjan.jpeg
Florjan.jpeg [ 110.99 KiB | Przeglądane 2203 razy ]

Post Napisane: 6 mar 2013, o 21:10 
Administrator

Dzięki, teren na którym jest Reden I jest w tej chwili uprzątnięty, muszę się wybrać raz jeszcze sprawdzić - ale chyba nic ciekawego nie widać...

raz Polak skandował
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 mar 2013, o 21:20 

Imię: Sylwek
le_szek:
Cytuj:
Mam ten budynek na dwóch zdjęciach lotniczych z 1919 roku (ze zbiorów Muzeum w Dąbrowie) - niestety z boku i z tyłu, może Sylwek z Dawnej Dąbrowy będzie miał zdjęcie z przodu.

Chyba jedyna taka fotografia znana na dzień dzisiejszy - wcześniej główna siedziba Towarzystwa Francusko-Polskiego czyli właściciela kopalni Reden. W czasie wojny siedziba gestapo:

http://dawnadabrowa.pl/archiwalia/fotog ... w-dabrowie
Obrazek

Post Napisane: 27 wrz 2013, o 07:46 

Imię: Krzysiek
Szyb Reden i srtownia

Obrazek

Kolej elektryczna na dole kopalni Reden

Obrazek

Praca na dole kopalni

Obrazek

Post Napisane: 27 wrz 2013, o 09:49 

Imię: Sylwek
Niwczanin - co to za źródło? Chętnie bym u siebie na stronie opublikował.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego