Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: KWK Rydułtowy
 Post Napisane: 21 cze 2009, o 00:19 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:21
Posty: 349
Lokalizacja: Rybnik
edit: Ogólne informacje o kopalni kilka postów niżej
le_szek


W Czernicy (woj. śląskie, pow. rybnicki), na granicy z Piecami, znajduje się zespół zabytkowego szybu powietrznego "Cecylia" należącego niegdyś do kopalni Rydułtowy. Powstał na początku XX w. Obecnie mieści się w nim zakład stolarski. Główny majster, który zezwolił na robienie zdjęć, opowiedział nam o remoncie szybu (obecnie wg wytycznych konserwatora budowany jest mur - na wzór oryginalnego). Jest to doskonały przykład na wykorzystanie starych budynków przemysłowych.

Do szybu wiedzie aleja złożona z 58 lip.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Załącznik:
P1360795.JPG
P1360795.JPG [ 101.7 KiB | Przeglądane 5388 razy ]


Załącznik:
P1360783.JPG
P1360783.JPG [ 97.06 KiB | Przeglądane 5388 razy ]


Obrazek


Ostatnio edytowano 31 maja 2014, o 10:39 przez Magda, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 cze 2009, o 00:23 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7557
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Jak miło obejrzeć coś zachowanego w dobrym stanie - nawet koła na wieży zostały :jupi:

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 21 cze 2009, o 08:02 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 287
Lokalizacja: Jaworzno
Cieszy fakt, że wieża i budynki są zachowane i ktoś się nimi w pozytywny sposób interesuje. Szkoda tylko, że wiele innych ciekawych obiektów znika jak grzyby trochę później po deszczu lub jak rower spod sklepu. Niemniej miło spojrzeć na takie konstrukcje w takim stanie. Tak w ogóle bardzo wątłą ma ona budowę.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 cze 2009, o 15:11 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 780
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Szyb ten można zobaczyć w filmie "Rydwany węgla". Film ten opisuje w bardzo ciekawy sposób historię kopalni Charlotte, polecam do oglądnięcia. Historia od wyorania bryłek węgla kamiennego podczas orki w polu w XVIIIw po dziś dzień.
Film zrealizowany przez pasjonatów.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 30 maja 2010, o 11:35 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 780
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Odgrzewam temat :)

Szyb ten stoi na starym polu górniczym o nazwie Cecylia. Nadanie w 1849 roku uzyskał kupiec Doms. Zaraz po nadaniu przystąpiono do głębienia szybu. Na głębokości około 40 metrów natrafiono na wodę, z którą nie potrafiono sobie poradzić i dalsze prace zostały wstrzymane a kopalnia Cecylia nie została uruchomiona. W 1890 roku podczas wielkiej konsolidacji, kopalnia Cecylia weszła w skład
kopalni Charlotte. Na początku XX wieku w celu polepszenia wentylacji szyb pogłębiono do 145 metrów, najpierw zastosowano obudowę drewnianą, którą później zastąpiła obudowa betonowa. Szyb ten posiadał urządzenie do jazdy liną do ciągnięcia kamienia oraz opuszczania drewna. Wybudowano murowany budynek szybowy i zainstalowano elektryczna maszynę wyciągową. Po 1919 dobudowano jeszcze nowe łaźnie.

Informacje zaczerpnięte z książki pt "200 lat KWK Rydułtowy"


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 30 maja 2010, o 21:08 
Offline

Dołączył(a): 4 mar 2010, o 11:11
Posty: 11
Lokalizacja: Slask
Imię: Adam
szyb jest zasypany? Czy istnieje dostęp do niego?


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 31 maja 2010, o 06:24 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4449
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Adam napisał(a):
szyb jest zasypany? Czy istnieje dostęp do niego?


Czy szyb zasypany nie wiem. Z kolei co do dostępu, to nie jest prosty. Obecnie to teren prywatny jakiejś firmy. Majster miał duże obawy przed wpuszczeniem na teren zakładu (do środka nie pozwolił). Przynajmniej tak było w ubiegłym roku.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 sie 2010, o 21:13 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Wykonałem zdjęcie szybu "Cecylia" i wpadłem na pomysł aby namalować ołówkiem rysunek na podstawie tej fotografii. Wrzucę rysunek i fotkę do porównania.

Obrazek

Obrazek

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 20:40 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 sie 2010, o 21:32 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
W niewielkiej miejscowości obok Wodzisławia Śląskiego - Rydułtowach znajduje się 218 letnia kopalnia węgla kamiennego o nazwie "Rydułtowy". Została założona w roku 1792. Dawniej kopalnia nosiła nazwę "Charlotte". Obok kopalni znajduje się hałda pogórnicza o podobnej nazwie - "Szarlota", która jest największą hałdą w Europie. Za wyjątkiem "Szarloty" kopalnia posiada kilka zabytkowych szybów, ale także współczesnych. Większość szybów znajduje się w miłej, rolniczej okolicy. Kopalnia posiada pięć czynnych szybów. Są to: "Agnes" ("Agnieszka") (wentylacyjny wydechowy), "Erbreich" (wentylacyjny wydechowy), "Schreiber" ("Leon III") (zjazdowy, materiałowy, wentylacyjny wdechowy), "Leon II" (wydobywczy, zjazdowy, wentylacyjny wdechowy), "Leon IV" (zjazdowy, materiałowy, wentylacyjny wdechowy). Nieczynnymi szybami zabytkowymi są #"Cecylia" i #"Dicke". W roku 1968 kopalnię "Rydułtowy" połączono z kopalnią "Ignacy" znajdującej się w Rybniku-Niewiadomiu. Kopalnia "Ignacy" działała jako ruch II kopalni "Rydułtowy". Ruch drugi posiadał dwa szyby z parowymi maszynami wyciągowymi. Są to: #"Kościuszko" i #"Głowacki". 13.10.2006 roku zlikwidowano liny nośne i naczynia wyciagowe #"Kościuszko". 3.09.2008 roku zdemontowano liny nośne #"Głowacki". 10.09.2008 roku odcięto dostawy pary do maszyn parowych. Maszyny te istnieją do dzisiaj. Jedna maszyna wyciągowa pochodzi z roku 1900 i jest zaistalowana na #"Głowacki", a druga pochodzi z 1920 roku i jest zainstalowana na #"Kościuszko". #"Agnieszka" został zgłębiony w roku 1848, a #"Erbreich" w roku 1853. W latach 80 XX wieku została wymienona wieża szybowa #"Schreiber" z zastrzałowej na basztową ze względu na nie przystosowanie do głebokości 800 metrów. W roku 1994 rozpoczęto głębienie #"Leon IV". Długo korzystano z wieży tymczasowej. Obecnie na szybie znajduje się nowoczesna wieża zastrzałowa. Szyb pogłębiono do poziomu 1067 metrów i średnicy 9 metrów.

Googlowa mapa pokazująca lokalizacje szybów:

Obrazek

Na początek eksplorowałem szyby główne. Pierwszym szybem jest #"Schreiber" (obecnie "Leon III"). Zdjęcie z daleka, ponieważ znajduje się w krzakach :D

Obrazek

Wieża #"Leon II":

Obrazek

Obrazek

Widok ogólny #"Leon II":

Obrazek

Nowoczesny #"Leon IV":

Obrazek

Kiedy skończyłem eksplorację szybów głównych, wyruszyłem na północ od zakładu głównego. Szedłem wzdłuż tunelu kolejowego pod Rydułtowami. Wyszedłem na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach, następnie powędrowałem w kierunku ulicy Pietrzkowickiej. Doszedłem w ten sposób do zabytkowego szybu "Dicke". Jest nieczynny. Na jego terenie znajduje się jakaś prywatna firma. Szyb znajduje się wśród łąk i pól.

Zastrzałowa wieża #"Dicke":

Obrazek

Obrazek

Następnie wyruszyłem na zachód od szybu ulicą Szybową. Wyszedłem na ulicy Piecowskiej, która doprowadziła mnie do niewielkiej miejscowości o nazwie Piece. W następnej kolejności skręciłem w boczną ulicę, która doprowadziła mnie do Czernicy gdzie znajduje się piękny zabytkowy szyb "Tzila". Otaczają go zielone łąki i pola rolnicze. Jest szybem nieczynnym i na jego terenie znajduje się zakład stolarski.

Zabytkowy #"Tzila" ("Cecylia"):

Obrazek

Obrazek

Po zwiedzeniu "Cecylii" wyruszyłem z powrotem na ulicę Piecowską i znów byłem w Rydułtowach. Podczas spaceru obserwowałem zabytkowy, tym razem czynny szyb wentylacyjny wydechowy kopalni "Rydułtowy". Następnie szedłem w kierunku zachodnim ulicy Raciborskiej. Później skręciłem na ulicę Osiedle na Wzgórzu. Ulica doprowadziła ponownie do Czernicy. Na końcu ulicy Osiedle na Wzgórzu znajduje się rozjazd. Jedna droga prowadzi do bram szybu, a druga do Czernicy. Postanowiłem najpierw zwiedzić Czernicę czyli miejsce gdzie znajdowała się kopalnia "Charlotte". Na tym terenie znajduje się szyb "Erbreich". Jest XIII szybem tej kopalni. Za wyjątkiem "Erbreicha" jest szyb "Agnes" ("Agnieszka"), który jest X szybem. Szyb "Agnieszka" (powietrzny V) jest czynny do dzisiaj. Pełni funkcję wentylacyjnego wydechowego. Szyb "Erbreich" znajduje się obok tunelu kolejowego.

Widok #"Erbreich" (powietrzny I) od ulicy Raciborskiej. Na prawo od wieży szybowej widoczny jest wylot tunelu kolejowego. Na pierwszym planie widoczny jakiś walec z kratkami wentylacyjnymi i graffiti :D

Obrazek

Kilka widoczków w Czernicy:

Obrazek

Obrazek

Spacerując po Czernicy w oddali zauważyłem zastrzałową wieżę #"Dicke":

Obrazek

Kończąc spacer w Czernicy wróciłem do rozjazdu i wybrałem drogę wiodącą do szybu. Droga to doprowadziła mnie do takiej oto bramy:

Obrazek

Obrazek

Taka droga doprowadziła mnie do bramy:

Obrazek

# powietrzny I znajduje się w krzakach :D

Obrazek

Obrazek

Widok na #"Erbreich" z ulicy Piecowskiej:

Obrazek

W wcześniejszym terminie wybrałem się na eksplorację do Rybnika-Niewiadomia. Tam czekała na mnie zabytkowa kopalnia "Ignacy" z szybami "Kościuszko" i "Głowacki". Szyby te zlokalizowane są na wschód od zakładu głównego. Oba zostały zasypane. Pozostały zastrzałowe wieże oraz parowe maszyny wyciągowe.

#"Kościuszko" (dawniej "Grundman"). Na szybie zainstalowana jest maszyna wyciągowa z roku 1920. Tak wygląda obecnie:

Obrazek

#"Głowacki" (dawniej "Oppurg"). Posiada maszynę wyciągową pochodzącą z roku 1900. Widok obecny:

Obrazek

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 21:10 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 wrz 2010, o 21:15 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Wrzucę kilka zdjęć przedstawiających budowę zastrzałowej wieży szybu "Leon IV".
Jest to główny szyb kopalni węgla kamiennego "Rydułtowy". Pełni on funkcję szybu zjazdowego, materiałowego oraz wentylacyjnego wdechowego. Szyb rozpoczęto głębić w roku 1994. W roku 1997 otrzymano głębokość 1067 metrów i średnicę 9,1 metra. Do roku 2006 korzystano z wieży tymczasowej. Wtedy to rozebrano tę nieładną konstrukcję i rozpoczęto budowę nowej wieży szybowej. W kwietniu 2009 roku oddano szyb do użytku.

Rozpoczęcie budowy. W tle hałda "Szarlota":

Obrazek

Budowa konstrukcji budynku nadszybia:

Obrazek

Wiecha na najwyższym punkcie konstrukcji ;)

Obrazek

Montaż ścian budynku nadszybia:

Obrazek

Ukończony budynek maszynowni i pomalowana wieża szybowa:

Obrazek

Wieszanie dodatkowych kół kierowniczych lin wyciągu:

Obrazek

Budowa została ukończona :D

Obrazek

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 20:48 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 gru 2010, o 20:36 
Offline

Dołączył(a): 14 gru 2010, o 17:04
Posty: 308
Lokalizacja: Siemianowice SL.
Imię: Karol
a w środku używana maszyna dwu linowa po remoncie chyba z Miechowic jak mnie pamięć nie myli produkcji ZGODA tabliczki znamionowej się nie doszukałem.


Ostatnio edytowano 8 maja 2019, o 17:19 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 16 gru 2010, o 22:03 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Ale nowoczesna maszyna !! :D Normalnie to widzę takie zardzewiałe starocie :D Podłoga wykafelkowana :D
Na placu budowy tego szybu widziałem taki zielony bęben nawojowy przecięty na dwię części. A nawet widziałem jak jechał tirem :D

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 gru 2010, o 21:59 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
W ostatnie, listopadowe piątkowe popołudnie wybrałem się do Rydułtów aby zwiedzić zabytkowy szyb "Powietrzny III" ("Dicke"). Moim zdaniem to najlepszy szyb, który kiedykolwiek widziałem. Znajduje się w rolniczej okolicy, otaczają go pola uprawne (teraz to tylko ścierniska).
To był ostatni w tym roku weekend kiedy dało się go sfotografować w jesiennej szacie.

Do szybu wiodła mnie ulica Pietrzkowicka. Z prawej strony widoczna jest wieża szybowa:

Obrazek

Po drodze mijałem kapliczkę...

Obrazek

Obrazek

...aż wreszcie wyłoniła się zastrzałowa wieża szybowa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jedno jesienne ujęcie na szyb z polem uprawnym na pierwszym planie i jesiennym niebem w tle:

Obrazek

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 20:53 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 gru 2010, o 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2010, o 12:08
Posty: 140
Lokalizacja: Radlin
Pochwały: 1
Imię: Maciek
Na stronie Pana Lepiarczyka (tutaj) znaleźć można zdjęcia szybu "Agnieszka" (Powietrzny V), kiedy jeszcze posiadał on wieżę szybową - obecnie zdemontowaną.


Ostatnio edytowano 26 gru 2010, o 20:25 przez Loxley, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 26 gru 2010, o 19:44 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
:echh: Mogli zostawić tą wieżę, jak na innych szybach. Liny nośne zdjęte na #"Erbreich", wyciąg rozebrany i działa z ozdobą- nieczynną wieżą wyciągową. #"Dicke" i "Cecylia" zasypane, nieczynne i budynki oraz wieże zostały. A #"Agnes" czynny i bez wieży ?? ?? ?? ?? Jak na kopalnię "Rydułtowy" to bardzo dziwne :o
Oglądając te fotki łza w oku mi się zakręciła, ponieważ wieża szybowa w całości i jeszcze liny na kołach, a teraz co ?? !!
Chciałbym kiedyś zajrzeć na teren szybu "Powietrznego V"

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sty 2011, o 19:54 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Robiąc porządki na dysku znalazłem kilka archiwalnych zdjęć bodajże z 2009 roku przedstawiające resztki konstrukcji tymczasowej wieży #"Leon IV". Po pierwszej eksploracji, żelaztwo to nagle zniknęło. Na pewno kopalnia wywiozła je na złom, ponieważ znajdowało się na jej terenie obok osadników wód dołowych.

Na pierwszym planie lina i fragment wieży szybowej, na drugim widoczny jest fragment taśmociągu zwałowiska Zakładu Przeróbczego:

Obrazek

Podobne ujęcie na linę i fragmenty tymczasowej wieży szybowej:

Obrazek

W krzakach znajdowały się liczne niebieskie rurki...

Obrazek

...oraz pocięte koła linowe:

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym planie pozostałości konstrukcji tymczasowej wieży #"Leon IV", na drugim wieża ostateczna #"Leon IV", a na trzecim wieża #"Leon II" i kominy ciepłowni:

Obrazek

Przypomniało mi się, że mam zdjęcia z rozbiórki budynku tymczasowej maszynowni. Jak je znajdę to wrzucę :)

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 21:19 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sty 2011, o 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2011, o 15:21
Posty: 214
Lokalizacja: Zabrze (poprzednio Katowice)
Imię: Marcin
neptun505z napisał(a):
Ale nowoczesna maszyna !! :D Normalnie to widzę takie zardzewiałe starocie :D Podłoga wykafelkowana :D
Na placu budowy tego szybu widziałem taki zielony bęben nawojowy przecięty na dwię części. A nawet widziałem jak jechał tirem :D


O nowoczesności świadczą przede wszystkim hamulce tarczowe. Tak poza tym to rozwiązania stosowane już od dłuższego czasu: napęd bezpośredni przez maszynę prądu stałego (od 100 lat) zasilanej z prostownika tyrystorowego (jakieś 40 lat), szerszy bęben, bo wyciąg dwulinowy (co najmniej 50 lat).
Przy okazji nie wiedziałem, że Rydułtowy się rozwijają (budowa nowego szybu w obecnych czasach to rzadkość) - słyszałem, że mają zamykać ze względu na silne tąpania (chyba, że chodzi tylko o "Annę"?)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sty 2011, o 22:54 
Offline

Dołączył(a): 14 gru 2010, o 17:04
Posty: 308
Lokalizacja: Siemianowice SL.
Imię: Karol
kopalnia nie mogła tego zezłomować ponieważ nie jest tego właścicielem a jest nim jakieś PBSZ przypuszczalnie Bytom
koła linowe nie są pocięte tylko rozkręcone


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 6 sty 2011, o 17:31 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
mkowol napisał(a):
Przy okazji nie wiedziałem, że Rydułtowy się rozwijają (budowa nowego szybu w obecnych czasach to rzadkość) - słyszałem, że mają zamykać ze względu na silne tąpania (chyba, że chodzi tylko o "Annę"?)


Silne tąpania występują na KWK "Rydułtowy", a na KWK "Anna" wyczerpują się złoża :sad: Ogólnie to kopalnię "Rydułtowy" mają likwidować w 2025 roku, a #"Leon IV" ma zostać jako szyb odwadniający.

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 sty 2011, o 17:35 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1369
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Dokładnie obejrzałem zdjęcia i zauważyłem, że koła są jednak rozkręcone. W połowie kół linowych znajdują się śruby.

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.204s | 19 Queries | GZIP : Off ]