Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 lip 2009, o 14:13 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Początkiem tej kopalni stało się zakupienie w 1876 roku należących do rządu Królestwa Polskiego kopalń: Ksawery, Cieszkowski, Nowa, Łabęcki i Hieronim. Pierwsza z nich miała dwa szyby - Koszelew (wydobywczy) i Święta Barbara (wentylacyjny), pozostałe były odkrywkowe lub upadowe. Nabywcami formalnie byli dwaj rosyjscy oficerowie, którzy od razu wydzierżawili kopalnie na 90 lat Bankowi Francusko-Włoskiemu w Paryżu. Ten zaś w 1878 roku powołał Towarzystwo Francusko-Włoskie Dąbrowskich Kopalń Węgla, które zarządzało wspomnianymi kopalniami.
Po zakupie rozpoczęto drążenie dwóch owych szybów - Paryż (w PRL przemianowany na Gen. Zawadzki, po 1989 roku przywrócono mu nazwę Paryż) i Chaper (później Cieszkowski). Szyb Paryż oddano do użytku w 1879 roku, od niego nazwę przyjęła cała kopalnia. Kopalnie Paryż i Koszelew (dawna Ksawery) zostały połączone w jedną firmę w 1899 roku.

Szyb Cieszkowski został zgłębiony około 1880 roku, początkowo nosił nazwę 'Chaper' i był szybem wentylacyjnym (głębokość 120 m). W 1881 roku został połączony wyrobiskiem korytarzowym z szybem Paryż, w 1892 roku obydwa szyby pogłębiono do 180 m. Dwa lata później pożar zniszczył nadszybia obydwu szybów, sortownię, płuczkę, kotłownię i warsztaty. Szczęśliwie udało się nie dopuścić do przeniesienia ognia do wyrobisk, nikt też nie zginął. Po tym wypadku kopalnia została unieruchomiona na rok, przy okazji odbudowy została ona zmodernizowana. W latach 60-70 XX wieku szyb został pogłębiony i zmieniono jego przeznaczenie na szyb zjazdowy materiałowy. W lutym 2001 roku po raz ostatni z dołu wyjechała załoga, w tym samym roku w szybie Cieszkowski umieszczone zostały pompy (uruchomione w czerwcu 2001 roku).

Mapa powierzchni kopalni (słaba jakość, ale może uda się zdobyć lepszą kopię) z czasów II WŚ:

Obrazek


W latach 1945-1990 kopalnia nosiła nazwę "Generał Zawadzki" (następnie wróciła do dawnej nazwy "Paryż"). Po II WŚ do kopalni włączono nieczynne dąbrowskie kopalnie Reden i Flora, również nieczynną łagiską kopalnię Antoni, na terenie której (a dokładnie w rejonie szybów Nordman) wybudowano Upadową Będzin oraz czynną łagiską kopalnię Mars.

W ramach zwiększonego zapotrzebowania na węgiel w latach 50. wznowiono eksploatację płytką - powstały wspomniana Upadowa Będzin I i II (eksploatacja w latach 1957-1971, od 1959 roku włączona do Zawadzkiego), Upadowa Koszelew (1956-59) i odkrywka Brzozowica (1956-1968, włączona do kopalni Generał Zawadzki w 1958 roku).

Mapa powierzchni kopalni (zakład główny, rejon Koszelew wraz z upadową) z końca lat 50. Widać szyby Gen. Zawadzki, Cieszkowski, Koszelew i Barbara, Upadową Koszelew wraz z szybikiem wentylacyjnym oraz 3 muszle podsadzkowe - Łabęcki, Ksawera i Koszelew.

Obrazek


W latach 60. i 70. miała miejsce modernizacja kopalni, zbudowano nowy poziom wydobywczy (390), dla potrzeb którego zgłębiono szyb Andrzej (1966-71), pogłębiono szyb Cieszkowski (1971-72), który otrzymał nową wieżą zastrzałową oraz maszynownię wraz z nową maszyną wyciągową, zbudowano nowy zakład przeróbczy (w miejsce starego, pochodzącego z 1933 roku), łaźnię, dyspozytornię, wydrążono szyb wentylacyjno-podsadzkowy Małobądz (oddany do użytku w 1960 roku). Po katastrofie z 1969 roku w ramach odbudowy zniszczonej kopalni zlikwidowano szyby Łabęcki. Z powodu nierentowności w pierwszej połowie lat 90. XX wieku zdecydowano o jej likwidacji, wydobycie zakończono 30.06.1995 roku.

Powierzchnia kopalni po modernizacji:

Obrazek

Kopalnia miała 9 szybów - Paryż, Cieszkowski, Łabęcki podsadzkowy, Łabęcki wentylacyjny, Walery, Koszelew, Barbara, Małobądz i Andrzej. Zasypane zostały wszystkie, z wyjątkiem szybu Cieszkowski, który przekształcony został w studnię głębinową, odwadnianie dawnych wyrobisk zabezpiecza przed zalaniem ostatnią czynną w Zagłębiu kopalnię Kazimierz-Juliusz.

Mapa z zaznaczeniem szybów KWK Paryż:
P - szyb Paryż (Gen. Zawadzki)
C- szyb Cieszkowski (Chaper)
A - szyb Andrzej
ŁP - szyb Łabęcki podsadzkowy
ŁW - szyb Łabęcki wentylacyjny
K- szyb Koszelew
B - szyb Barbara
W - szyb Walery
M - szyb Małobądz

Obrazek

Na niektórych mapach widnieje też szyb Będzin - w pobliżu dawnej zajezdni tramwajowej/więzienia w Będzinie, nie udało mi się nic na jego temat znaleźć. Ponieważ na messtischblacie widać dochodzącą do niego bocznicę kolejową - podejrzewam, że mógł być szybem materiałowo-podsadzkowym, który stał się zbędny po przejęciu przez kopalnię Paryż szybu Walter (późniejszy Walery), oddalonego zaledwie o kilkaset metrów w linii prostej. Z map wyrobisk wynika, że miał 180 metrów głębokości - czyli tyle samo ile pod koniec XIX wieku osiągnęły Paryż i Chaper.


Fragment z wigówki, szyb Będzin oznaczony jako Sz.

Obrazek


Fragment mapy wyrobisk (prawdopodobnie 2. połowa lat 50. XX wieku)

Obrazek


Co zostało po kopalni? Na terenie głównego zakładu - XIX-wieczna wieża szybu Paryż (basztowa) wraz z budynkiem maszyny wyciągowej, zrujnowany budynek maszyny wyciągowej szybu Cieszkowski, wspomniany szyb, resztki głowicy jego wieży, elektrownia wraz z wyposażeniem (będę starał się ją zwiedzić), przebudowana maszynownia szybu Andrzej, budynek Stacji Ratownictwa Górniczego oraz trochę innych (łaźnia, warsztaty itp.). Sortownia działa do tej pory jako Carbo-Proces Recykling sp. z o.o. (spółka wyodrębniona z powstałej w wyniki restrukturyzacji KWK Paryż spółki Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla "Dąbrowa" Sp. z o.o.).
Na terenie danego szybu Koszelew pozostał budynek maszyny wyciągowej/warsztatów, obecnie zaadaptowany przez firmę sprzedającą wózki widłowe i tym podobne (mam nadzieję, że uda mi się z nimi dogadać i obejrzeć budynek nie tylko przez płot), w pobliżu stoi zrujnowana wieża transformatorowa.
Niedaleko znajdują się stare tunele kolejki (jeden częściowo dostępny) i wejście do płytkich wyrobisk (niedostępne, ale w miejscu takim, że można popróbować się przebić) - byliśmy tam w zeszłym roku z Heńkiem.

Wiadomości zaczerpnięte z książki J. Jaros, J. Ziemba, M. Ziemba, E. Dłużewski "Kopalnia 'Generał Zawadzki' [1785-1985]", z opracowania "Kopalnie węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej (1785-1995)" autorstwa Stefana Bieleckiego wydanego w 2008 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, ze strony http://www.dabrowa.pl oraz z map górniczych.
Przy kopiowaniu proszę podać forum jako źródło.


Zdjęcia szybu Paryż i pozostałości Cieszkowskiego wstawię, jak tylko znajdę chwilę, dalsze obiekty - pojawią się później.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 31 lip 2009, o 21:49 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Budynek maszyny wyciągowej szybu Paryż - zachowała się maszyna wyciągowa i przetwornica, niestety - mocno zdewastowane przez złomiarzy (którzy wykorzystali stojącą tam suwnicę do demontażu części obudowy i ukradli wszystkie części z metali kolorowych). Maszyna elektryczna pochodzi z końca lat 20. XX wieku, zajmuje dwie kondygnacje (część jest w podziemiu, ale zdjęcia stamtąd będą w następnym poście). Lin już dawno nie ma.

Widok całości - na honorowym miejscu maszyna wyciągowa, przed nią pomnik generała Zawadzkiego - stał kiedyś przy wejściu do Parku Hallera w Dąbrowie, razem z ustrojem obalono i tow. Aleksandra. Leży teraz i czeka na lepsze czasy...
Na prawo "kanciapa" operatora maszyny, za nią widoczna szafa z przyrządami pomiarowymi. Za plecami - przetwornica.

Obrazek


Zawadzki (którego imię nosił kiedyś i szyb, i cała kopalnia)

Obrazek

Obrazek


Przetwornica - widać nad nią hak suwnicy, jeszcze zaczepiona jest na nim obudowa.

Obrazek

Obrazek


Na parapecie "kanciapy"

Obrazek


Pulpit sterowniczy

Obrazek


Wiadomo co ;)

Obrazek

Obrazek


Wskaźnik prędkości klatki

Obrazek

Obrazek


Szybowskaz (pokazuje, na jakiej głębokości jest klatka)

Obrazek


Za tym otworem jest wieża szybu Paryż

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 31 lip 2009, o 23:36 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3515
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Rewelacyjne miejsce :thumright:
A generał Zawadzki dosłownie mnie powalił :rotfl3: - muszę to zobaczyć na własne oczy !!

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 1 sie 2009, o 00:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Może uda się coś zorganizować - ale nie wcześniej niż w październiku chyba.

Kolejna porcja zdjęć, tym razem z poziomu -1

Rozrusznik maszyny

Obrazek

Zrobiło się groźnie...

Obrazek

...a to tylko diabli wiedzą co za silniki :)

Obrazek

Układ hamulca bezpieczeństwa

Obrazek

Obrazek

Są jasne strony takiej eksploracji :mrgreen:

Obrazek

Kolejny układ sterujący

Obrazek

Obrazek

Najwyraźniej przyniesione z chodników....

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 paź 2009, o 16:04 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Zdjęcia z nadszybia szybu Paryż:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 paź 2009, o 16:33 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Budynek maszyny wyciągowej szybu Cieszkowski - zbudowany w latach 70. XX wieku po przebudowie szybu (wcześniej był on podobny do szybu Paryż - ceglany, basztowy, po przebudowie był typową wieżą kratownicową - z której fragmenty jeszcze ocalały. Ale o tym w następnym poście).

Budynek jest wyszabrowany do cna, jedyne, do czego się nadaje to wyburzenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 paź 2009, o 16:52 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Szyb Cieszkowski - a właściwie to, co z niego zostało...
Nie został zasypany, obecnie jest wykorzystywany przez CZOK jako pompa głębinowa - odwadnianie dawnych wyrobisk zabezpiecza przed zalaniem ostatnią czynną zagłębiowską kopalnię czyli KWK Kazimierz-Juliusz.

I zdjęcia - z okna budynku maszyny wyciągowej - czyżby to miała być owa studnia głębinowa ??

Obrazek

A nie, tu jest:
Obrazek

W krzakach przy płocie rdzewieje sobie głowica wieży szybu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 22:31 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Tyle pozostało z szybu Małobądz (Będzin, ul. Szybowa), był to szyb materiałowy i podsadzkowy, w tle widać nasyp kolei piaskowej (po której zostało wspomnienie i szczątki słupów sieci trakcyjnej).

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 22:50 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3515
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Szyb "Paryż" praktycznie obfotografowany z każdej strony :D więc dla odmiany dorzucam fotkę, którą zrobiłem przeciskając sie między jakimiś starymi gablotami

Obrazek

A takie logo ustrzeliliśmy przy bramie wjazdowej

Obrazek

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 22:52 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
To logo Stacji Ratownictwa Górniczego, która mieściła się w tym budynku.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 23:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Jeszcze dwa zdjęcia z lat 90. XX wieku:

Szyby Cieszkowski i Paryż (autor Józef Ryguła)
Obrazek

Od strony szybu Cieszkowski, widać górę szybu Paryż (autor ten sam):
Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 13 gru 2009, o 13:06 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Sortownia kopalni Paryż - obecnie działa tam firma 'Carbo-Proces Recykling Sp. z o.o.' - wyodrębniona z powstałej po likwidacji (elegancko nazwanej restrukturyzacją) KWK Paryż spółki 'Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla Dąbrowa Sp. z o.o.'.

Zdjęcie robione od strony torów łączących dawną kopalnię ze stacją w Dąbrowie Górniczej (godzina 13, a wygląda jak zmierzch - był to dzień, który już kilka osób nazwało nocą polarną), zdjęcia z terenu spółki będą, kiedy w końcu się z nimi umówię.

Obrazek

Z lewej strony widoczny szyb Paryż.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 13 gru 2009, o 16:20 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Na obszarze leżącym między zakładem głównym a szybem Koszelew (a dokładnie w trójkącie utworzonym przez ulice Perla i Siemońską), w skarpach znajdują się trzy wejścia - jedno prowadzi do tunelu kolejki przechodzącej pod ulicą Perla (dawniej znajdował się tam jeden z placów drzewnych, obecnie jest szkółka drzew i krzewów), dwa wchodzą pod ulicę Koszelew. Według strony poszukiwania.pl jedno z nich prowadziło do kopalni niskopokładowej Ksawery (inne wejścia do kopalni były po drugiej stronie ulicy Siemońskiej, gdzie niegdyś mieścił się również plac drzewny kopalni. Obecnie jest tam osiedle domków Podskarpie, co ogranicza dostęp (osiedle jest strzeżone, ale planuję się tam wybrać). Osobiście nie jestem pewien, czy te wyrobiska nie były związane po prostu ze znajdującym się na skarpie szybem Koszelew (ale muszę się zagłębić trochę w mapy, żeby to sprawdzić). Trzecie wejście to znów wjazd to tunelu kolejki łączącej zakład z placem drzewnym - jako jedyny jest zaznaczony na tej mapie (poniżej przedszkola i szkoły):

Obrazek

Dostępny jest obecnie jedynie tunel pod ulicą Perla (tylko od jednej strony, z drugiej jest ściana z cegieł, a wjazd jest zawalony), pozostałe dwa są zamurowane.

Wejście do wyrobisk:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wjazd do tunelu pod Siemońską

Obrazek


Wjazd do tunelu pod ulicą Perla, zwiedzaliśmy go razem z Heńkiem:

Obrazek


Wnętrze tunelu - ściany i strop są masakrycznie okopcone, pokrywające je sadza mocno utrudnia zrobienie zdjęcia (autofokus nie mógł złapać ostrości). Na dnie widać jeszcze tłuczeń i zagłębienia po podkładach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Przy ulicy Siemońskiej, nad samą niemal skarpą (powyżej wspominanego osiedla) znajduje się zrujnowany budynek - chyba jakiś warsztat, obok którego stoi stara wieża trafo (druga jest niedaleko, zaraz na zachód od szybów Koszelew i Barbara - zapewne też doczeka się kiedyś zdjęcia)

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 sie 2010, o 22:45 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 109
Lokalizacja: Sosnowiec
Tak, jednym z tych zamurowanych obecnie przejść
mozna było sie kiedys dostac do kilkusetmetrowej
lub nawet wiecej bo niedokładnie to spenetrowalismy
części kopalni Ksawery - obecnie w jednym miejscu są
amatorskie ślady prób przekucia stosunkowo cienkiego, bo
na cegłę muru. Być może znów wejdziemy do tej kopalni.
Bardziej ciekawa jest część dostepna, o której praktycznie
nikt nie wie, tej kopalni gdzie idzie wejść ciasnym otworem -
mozna tu pochodzic po ciekawych wyrobiskach w piaskowcu
z żyłami węgla i jest to tez stosunkowo duża i dobrze
zachowana część kopalni. W moim posiadaniu są zdjęcia z
jej wnetrza tylko gdzies to mam na jednej ze starszych płyt CD.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 paź 2010, o 19:03 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2009, o 21:58
Posty: 341
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza/Gołonóg
Imię: Andrzej
Kilka zdjęć z wycieczki rowerem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 lis 2010, o 22:26 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7269
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Dorzucę garść mapek :)
Dziś udało mi się znaleźć mapę podającą lokalizację upadowej Koszelew - była ona na terenie obecnie zajmowanym przez salon Peugeota, do niej właśnie prowadził ów tunel, który sprawdzaliśmy z Heńkiem. Przy okazji widać na pierwszej mapie zamułki Ksawera, Koszelew i Łabęcka (zlikwidowana w 1969 roku - w prawym górnym rogu). Na drugiej mapce widać tunel pod ulicą Perla.

Obrazek

Obrazek


Do tego plan szybów Koszelew i Barbara:

Obrazek


i Walery:

Obrazek

Sądząc z umiejscowienia maszynowni, Walery miał zapewne klasyczną wieżę zastrzałową.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 3 gru 2010, o 21:59 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 109
Lokalizacja: Sosnowiec
Te wyrobiska nie są głebokie ale dość długie - znane dość długo - m.in. zamieszkiwane były przez bezdomnych - sporo we wstępnej części po nich śmieci. Głębiej sztolnia zachowana w dość dobrym stanie - niestety jej odnogi są ślepe - kiedyś na forum klimontowskim zamieściłem zdjęcia z jej eksploracji.
Widać ciekawe warstwy piaskowca karbońskiego.
Chyba nie łączyła się z głównymi wyrobiskami kopalni co sugeruje że mogła to być sztolnia poszukiwacza.
Generalnie za otworem krótki ceglany odcinek wprost z piaszczystym przełazem dalej skręca pod kątem w lewo.
I tu odchodza odnogi - 1-2 w lewo wychodziły na powierzchnie a w przeciwną strone 1 czy 2 zakończone przodkiem. Troche zbutwiałych stempli, obiekt suchy.
Schematycznie zaznaczone są na mojej mapce jako najbardziej wysuniete na lewo w stosunku do pozostałych obiektów. Długośc ok 100-150m.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 gru 2010, o 16:57 
Offline

Dołączył(a): 7 gru 2010, o 16:53
Posty: 1
Imię: dawid
witam dziś na tvn o 21:30 film fabularno-dokumentalny o kopalni Generał Zawadzki w Dąbrowie Górniczej

Rekonstrukcja jednej z największych katastrof w dziejach polskiego górnictwa. W 1969 roku w Kopalni Węgla Kamiennego "Generał Zawadzki" w Dąbrowie Górniczej ponad osiemdziesięciu ludzi zostało odciętych przez wodę, która wdarła się do szybów. W strefie bezpośredniego zagrożenia znalazło się również ponad stu innych górników. Na powierzchni sztab specjalistów przygotowywał akcję ratowniczą. Tymczasem na dole sytuacja była dramatyczna - uwięzieni górnicy tkwili po szyję w wodzie. Cała Polska śledziła przebieg działań ratowników. Fakt, że uratowano niemal wszystkich górników, uznano za cud
http://www.teleman.pl/prog-18290348-kat ... mieci.html


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 gru 2010, o 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2010, o 09:31
Posty: 56
Imię: Paweł
Po zwiedzaniu naszego tunelu, postanowiliśmy poszukać kolejnego. Jako, że wychowałem się w okolicy i jako młody, biegałem po dawnym terenie placu drzewnego, znam dość dobrze cały obszar. Chciałem poszukać innego wejścia do tuneli.
Niestety, nie pamiętałem już którędy da się dojść, gdyż poprzednio eksplorowałem ten teren kilkanaście lat temu :P
To było w zamierzchłych czasach gdy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej. Pamiętam, pewnego dnia, umówiliśmy się z dwoma kolegami rano, na zwiedzanie tuneli górniczych :D Każdy z nas miał po dwie latarki! Zwiedziliśmy tego dnia sporo. Ba natknęliśmy się nawet na dorosłych, ale nie wypatrzyli nas :-) Przygody niezapomniane! Byliśmy wtedy takimi małymi eksploratorami ;-)
Wracając do tematu, nie znalazłem innego wejścia, ale jak będzie troszkę lepsza pogoda (a nie tak mokro jak dziś) to poszukamy innych wejść. Przypomnę sobie młode lata :-)
Kiedy wracaliśmy do Archiego, chciałem pokazać jeszcze dawną dróżkę "na skróty", którą zawsze ludzie chodzili, skracając sobie możliwie jak najbardziej drogę do osiedla. Stoi w okolicy ładna wieża trafo :-) Oto ona na zdjęciach:


Załączniki:
IMG_0117_1.jpg
IMG_0117_1.jpg [ 111.75 KiB | Przeglądane 4230 razy ]
IMG_0118_1.JPG
IMG_0118_1.JPG [ 95.18 KiB | Przeglądane 4230 razy ]
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 16 gru 2010, o 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 gru 2009, o 12:20
Posty: 49
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Szkieletek - gratuluję fajnego trip report'u :) Widzę, że wasza ekipa mocno się rozkręca :)

Na ile metrów szacujecie te wyrobiska, które spenetrowaliście?
Czy gdzieś tam w czeluściach trafiliście na jakąś murowaną tamę sugerującą, że coś jest po drugiej stronie? czy same zawały i przodki?


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.172s | 18 Queries | GZIP : Off ]