Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 278 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 kwi 2012, o 16:47 

Imię: Maciek
Hipoteza: Partie Niwki i Kantego graniczące z Kazimierzem nie kryją nic ciekawego. Wszak w Niwce pod koniec jej isnienia jak widziałem na mapach planowano wydobycie w partiach wschodnich graniczących z Kopalnią Mysłowice.

Post Napisane: 2 kwi 2012, o 18:29 

Imię: Robik
Partie wschodnie kopalni Modrzejów graniczyły właśnie z KWK Jan Kanty oraz Kazimierz-Juliusz!!! Ostatnia eksploatowana ściana była własnie w północno-wschodniej części złoża w pokładzie 510, parti przejętej od Kantego z racji niemożności wydobycia przez nich na tych głębokościach (500-700m). Była to ściana nr 3114 zawałowa, o długości około 250m i wybiegu z pewnością ponad 1000m - bogactwo!... Niestety, ujechała około 100m i nastała data zakończenia wydobycia i likwidacji:( Z tego co wiem ściana została zamulona z całym wyposażeniem, sekcje, kombajny itd...:( Kolejne ściany które były tam planowane, tzn 3115 itd miały iść coraz bardziej na północ, czyli bliżej Kazimierza a pokład 510 miał tam około 3-4,5m miąższości czyli całkiem nieźle... Prosto rozumując Kazimierz musiałby "przeskoczyć" przez graniczny uskok Bory (o zrzucie chyba nieco ponad 100m) aby dobrać się do tego węgla, pytanie tylko czy oni (K-J) mają w pobliżu wspomnianego uskoku jakieś czynne wyrobiska?? (nie orientuję) się w ich aktualnej konfiguracji-może ktoś wie?)
Wogóle pod koniec działalności działalność KWK Niwka-Modrzejów skupiała się w partii wschodniej i południowej części partii Centralnej (pokład 418 - wybitny podpoziom - ściany 106, 107 - o podobnym losie jak 3114:() Partia wschodnia była perspektywiczna tyle, że słabo rozeznana (wymycia ale i nieraz do 9m węgla 510) ale najgorsze było to, że położona ponad 4 km od szybów głownych a tylko domyśleć się można z jakimi kłopotami to się wiązało... Mimo to z powodzeniem wybrano tam kilka niezłych ścian (311, 312, 313, 314, 315, 316 i 317 w warstwie przyspągowej na podsadzkę oraz 321, 322 i 323 w warstwie przystropowej na podsadzkę... Pozdrawiam:)

Post Napisane: 4 kwi 2012, o 12:37 

Imię: tomek
Dokladnie tak,przeciez przekop glowmy konczyl sie w odd.6 na borach,z tym ze tam i tak byl problem z odstawa urobku ze scian pod wschodnim.Calosc wydobycia szla poch transportowa z 600na 220 niwki.A tam w G4 byl tylko bunkier na 25 wozow(wlasnie na przekopie Bory)Teraz bylaby pewnie za gruba inwestycja zeby sie tam dostac.Bylo nie psuc!A swoja droga,ciekaw jestem na jakim poziomie utrzymywane jest teraz,lustro wody na Niwce?

Post Napisane: 25 kwi 2012, o 21:50 
Administrator

Imię: Leszek
Obrazek

Cytuj:
25.04.2012 22:09
Pojawiła się nadzieja dla kopalni Kazimierz-Juliusz

Kopalnia Kazimierz-Juliusz, w której kończy się węgiel, mogłaby sięgnąć po złoża zamkniętych już sąsiednich kopalń - samodzielnie lub we współpracy z prywatnymi podmiotami, które dostaną koncesję na eksploatację tych złóż.

To chyba ostatnia szansa dla kopalni, bo jak już pisaliśmy, trzy odwierty badawcze w polu rezerwowym nie potwierdziły dalszej możliwości fedrowania. W tej sytuacji aktualna pozostałaby data 2018 roku jako czas zakończenia eksploatacji w obecnie eksploatowanym polu.

Roman Łój, prezes KHW, poinformował w środę, że trwają też rozmowy w sprawie wykorzystania podszybia, szybów wydobywczych, zakładu przeróbczego i bocznic do wydobycia i przeróbki węgla pochodzącego z innych rejonów wydobywczych w pobliżu kopalni, np. dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie. Tymi złożami interesują się prywatne firmy i gdyby to one uzyskały koncesje, kopalnia Kazimierz-Juliusz mogłaby prowadzić wydobycie niejako w imieniu koncesjonariusza. Byłoby to tańsze niż budowa infrastruktury od nowa.

- Kopalnia prowadziłaby w imieniu koncesjonariusza wydobycie, przeróbkę i załadunek węgla, z marżą pozwalającą nie tylko na pokrycie kosztów, ale i osiągnięcie zysku z tej operacji - mówił prezes KHW.

Ostatnia w Zagłębiu kopalnia należy do najmniejszych w Polsce. Zatrudnia ponad tysiąc pracowników, którzy w trudnych warunkach geologicznych wydobywają około pół mln ton węgla rocznie. Dzięki dobrej jakości tego węgla spółka przynosi kilkumilionowe zyski.

purz, pap

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 kwi 2012, o 10:40 

Imię: ba
Witam koledzy.Jestem tu nowy.Wpadłem przypadkiem na tę stronę gdy szukałem informacji o moim zakładzie pracy czyli KWK KAZIMIERZ JULIUSZ.Widzę że macie tu całkiem fajne forum. może ja tez będe mógł coś ciekawego wnieść. Mogę robić zdjęcia ,filmy co kto chce i na co ma ochotę oczywiście jeśli to nie będzie sprzeczne z prawem lub moim sumieniem:) Zastanawiam się czy ktos się jeszcze interesuje losem tej kopalni.Przepracowałem tam jak na razie kilka lat i musze powiedzieć ze zakład to na prawde dobry.Pozwolił mi na założenie rodziny i to nie 2+1 tylko aż 2+2 :jupi: Ciężko było by go zamykać tym bardziej że jest troche do wydobycia.Po informacjach że planowane jest pozyskanie inwestora i dobranie sie do złóż eksploatowanych kiedyś przez Kantego błysnął chyba jakis promyk światła w tunelu.Coraz głosniej sie o tym mówi. Mam nadzieję że nie skończy się to tak jak z tymi odwiertami...jeśli macie jakieś pytania o zakład ,chętnie odpowiem. Chciał bym Was koledzy zapytać czy jest tu ktoś kto ma zdjęcia zasypanego już szybu JULIUSZ? Nie zdążyłem go zobaczyć ale kilka dni temu byłem w starej maszynowni która pozostała...Nie samowity widok.W środku dosłownie czas się zatrzymał...Jeśli ktoś chce zrobie fotki i wkleję. Pozdrawiam wszystkich. B

Post Napisane: 27 kwi 2012, o 10:47 
Administrator

Witaj :)
Jak widzisz, temat o K-J jest i to całkiem spory, zdjęcia Juliusza też tu są. A co tylko możesz obfotografować, sfilmować itp. - wrzucaj, chętnie obejrzymy, takich rzeczy nigdy dość. Maszynownia Juliusza - już się nie mogę doczekać :jupi:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 kwi 2012, o 11:14 

Imię: ba
W takim razie szykuję aparat. Będę na Juliuszu niestety dopiero w poniedziałek, ale fotki na 100% zrobię. Mogę jeszcze zrobić panoramę z wieży Karola, chociaż panorama to za bardzo mocno powiedziane, po prostu zdjęcia z wieży Karola.

Post Napisane: 27 kwi 2012, o 11:18 
Administrator

No to czekamy :) Na fotki z wieży oczywiście też.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 maja 2012, o 18:20 

Imię: W.
Jak już informowaliśmy na łamach portalu górniczego nettg.pl - Sosnowiecka kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie ubiegać się o koncesję na eksploatację węgla w polu po byłej kopalni Jan Kanty w Jaworznie.

- Powodzenie wspólnego planu zarządu kopalni i związków zawodowych oznaczałoby przedłużenie żywotności zakładu oraz 2 tys. nowych miejsc pracy - uważają związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności w nadesłanym do nettg.pl komunikacie.

Szczegóły koncepcji związkowcy przedstawią załodze kopalni podczas masówek 8 maja. - Powodzenie naszego planu daje realne szanse na przedłużenie żywotności kopalni o 20-30 lat. W polu po Janie Kantym w pokładzie 510 jest do wzięcia około 30 mln ton dobrej jakości węgla. Mielibyśmy do pokonania przekop o długości około 7-8 km. Przygotowanie pokładów do wydobycia trwałoby około 5-6 lat, czyli tyle ile zostało do zakończenia produkcji w Kazimierzu-Juliuszu. Szacujemy, że ta inwestycja kosztowałaby około 2 mld zł. To o wiele mniej, niż pochłonęłoby odtworzenie infrastruktury zamkniętej przedwcześnie w 2000 roku kopalni Jan Kanty. Koncesję moglibyśmy uzyskać w ciągu góra dwóch lat - stwierdza Grzegorz Sułkowski, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Zarząd kopalni poinformował stronę związkową, że do realizacji tych planów pozyskał partnera. Jest nim prywatna firma KWK Jaworzno, która ma wesprzeć kapitałowo Kazimierza-Juliusza w planowanych inwestycjach. W tej sprawie oba podmioty podpisały już list intencyjny. - Z naszej wiedzy wynika, że nasz ewentualny partner wykupił już informację geologiczną, posiada projekt koncepcyjny zagospodarowania złoża oraz raport oddziaływania inwestycji na środowisko - wyjaśnia Sułkowski.

Wnioski o koncesję na wydobycie w polu Jana Kantego złożyły też trzy prywatne firmy. Jednak zdaniem związkowców, największe szanse na jej uzyskanie będzie miał Kazimierz-Juliusz. - W naszym przypadku nie powinno być obaw, że będziemy chcieli przehandlować koncesję. Jesteśmy spółką Skarbu Państwa, posiadającą odpowiednie zaplecze, mamy zakład przeróbczy węgla i wykwalifikowaną kadrę. Urobek wydobywalibyśmy naszymi szybami. Cała produkcja odbywałaby się bez wpływu na środowisko w Jaworznie i dlatego liczymy, że uda nam się przekonać władze miasta do wydania nam pozytywnej decyzji środowiskowej - mówi Krzysztof Kiljan, przedstawiciel załogi w radzie nadzorczej kopalni.

Zdaniem związkowców, jeśli Kazimierz-Juliusz uzyska zgodę na wydobycie w polu Jana Kantego, to zatrudnienie w kopalni znajdzie nawet 2 tys. nowych pracowników z Sosnowca i Jaworzna. Koncepcja wykorzystania przez kopalnię węgla zalegającego w polu po Janie Kantym powstała, gdy stało się pewne, że sosnowiecki zakład nie może wiązać planów wydobywczych ze znajdującym się w pobliżu kopalni polem rezerwowym.

- Z dokumentacji wynikało, że tam jest 5 mln ton węgla. Pierwszy odwiert pokazał, że na głębokości 290 m zalega węgiel o grubości pokładu 2,65 m. Niestety, dwa kolejne otwory badawcze nie potwierdziły naszych wcześniejszych przypuszczeń. Trwa analiza opłacalności tego złoża, ale przewidujemy, że nie będzie ona pozytywna - uważa Grzegorz Sułkowski.

- W zatrudniającej 1150 pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz, pozostało do wydobycia około 3 mln ton węgla. Przy obecnej produkcji i ograniczanej liczbie pracowników zakład ma szanse przetrwać tylko do połowy 2019 roku - czytamy w komunikacie "S"

Za http://www.nettg.pl/news/102545/kazimie ... wiazkowcow

Post Napisane: 27 maja 2012, o 15:43 

Imię: Michał
gornik napisał(a):
A swoja droga,ciekaw jestem na jakim poziomie utrzymywane jest teraz,lustro wody na Niwce?

W szybie Kazimierz I lustro na głębokości 400 m - poziom 430 m zatopiony.

Post Napisane: 12 paź 2012, o 14:25 

Imię: bak
oto kilka zdjęć z wczorajszej ,nocnej wyprawy na szyb maczki.Jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem to proszę bardzo. Zdjęcia fatalnej jakości bo robione komórką(nie wiedziałem że tam trafię) Byłem też na ruchu juliusz ale nie miałem okazji zrobić zdjęć. Może w przyszłym tygodniu zrobie kilka na juliuszu w dzień.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 88.41 KiB | Przeglądane 838 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 131.37 KiB | Przeglądane 838 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 38.28 KiB | Przeglądane 838 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 57.8 KiB | Przeglądane 838 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 91.54 KiB | Przeglądane 838 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 85.56 KiB | Przeglądane 838 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 98.97 KiB | Przeglądane 838 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 106.93 KiB | Przeglądane 838 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 103.12 KiB | Przeglądane 838 razy ]

Post Napisane: 12 paź 2012, o 14:36 

Mam sporo zdjęć z Karola ale nie wiem czy mogę je zamieścić.Ktoś może mi powiedzieć czy takie publikowanie zdjęć z wnętrza działających obiektów górniczych jest legalne?
Zobaczyli byście fajne działające rzeczy...Proszę o szybką odpowiedź

Post Napisane: 26 paź 2012, o 13:21 

bartek.j napisał(a):
Mam sporo zdjęć z Karola ale nie wiem czy mogę je zamieścić.Ktoś może mi powiedzieć czy takie publikowanie zdjęć z wnętrza działających obiektów górniczych jest legalne?
Zobaczyli byście fajne działające rzeczy...Proszę o szybką odpowiedź

Jasne że możesz, czemu nie. Z chęcią pooglądam zdjęcia. Kopalnię tą codziennie widzę w oknie także jakaś odmiana by się przydała.

A tak z innej beczki. Na ul. Głównej w budynku MDK "Kazimierz" jest zakład fotograficzny. Pracuje tam fotograf, który między innymi pracował na kopalni i robił dokumentacje z jej rozbudowy i nie tylko. Widziałem parę starych zdjęć z KWK K-J - m.in. zdjęcia z przebudowy szybów - są świetne! Fotograf ten ma tych zdjęć mnóstwo... Jak sam mówił w tysiącach. Szkoda że nie ma ich dostępnych w internecie.. :/

Post Napisane: 26 paź 2012, o 14:46 

no własnie, nie opublikował tych zdjęć. a fajne są bo kilka widziałem.mówisz że mieszkasz na kazimierzu? ja pewnie mieszkam w promieniu kilometra od Ciebie.Jeśli chodzi o zdjęcia i filmiki to mam jeszcze kilka.Wiesz nie chce żeby nagle ktoś mi zarzucił ze robie zdjęcia zakładu a przecież nie wolno...Sytuacja jest bardzo napięta w kopalni. Szczególnie dziś w trakcie tego pożaru. Jak by co to napisz tu swojego maila to Ci podeśle pare fajnych zdjęć i filmów. Mam nadzieje że nie jesteś jakimś sztygarem który mnie potem będzie chciał udupić...

Post Napisane: 26 paź 2012, o 16:12 

Tak, na Kazimierzu na Wagowej :) Słyszałem, tzn czytałem o tym pożarze na necie.. A jak wogóle wygląda sytuacja z tym połączeniem z Jaworznem? Bo z tego co było mówione że do końca września miało sie okazać?

Czytałem na stronce K-J że ogłosili przetarg na wykonanie w latach 2012-2013 otworu geologicznego z powierzchni do pokładu 510 w obszarze badań „Jan Kazimierz” oraz na zaprojektowanie i wykonanie instalacji oświetleniowej wieży wyciągowej oraz budynku nadszybia i zrębu szybu „KAROL”.?

O co w tym chodzi? Robią jakieś przetargi a nie mają pieniędzy na połatanie dziur osiedlowych?

Post Napisane: 27 paź 2012, o 18:59 

neptun505z napisał(a):
zdjęcia #"Maczki" są na prawdę wyjątkowe, a szczególnie te ze świecącą lampą w oknie :) :brawa:

można sobie wyobrazić jak kiedyś wyglądał szyb Czesław na Klimontowie, to chyba ten sam typ

Post Napisane: 28 paź 2012, o 09:27 

moi drodzy mogę wam wysłać na maila prywatnie fajne fotki które na pewno by was zainteresowały.Opublikować je tutaj po prostu się boję.Sytuacja na KWK Kazimierz-Juliusz jest tak niestabilna że po prostu boje się czy by po ip kompa nie doszli do mnie i z jakiegoś paragrafu mnie nie zwolnili.Tak że jeśli ktoś ma życzenie to niech mi tutaj majla poda i wyśle na 100%. Mam nadzieję że mnie rozumiecie,zdjęcia są wykonane w takich miejscach gdzie raczej tylko kilka osób ma wstęp i łatwo jest dojść kto mógł je robić.A ja po prostu nie mogę teraz stracić pracy. Pozdrawiam

Post Napisane: 28 paź 2012, o 09:29 

napiszę jeszcze że wiem że moi przełożeni oglądają TO forum i na prawde śledzą wątek K-J

Post Napisane: 28 paź 2012, o 16:44 

W takim razie proszę o fotki na m_klich@interia.eu :)

Post Napisane: 18 lis 2012, o 20:26 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Zdjęcie sprzed budynku głównego kopalni, niestety nie wiem w którym roku zdjęcie mogło zostać wykonane
Obrazek

Ostatnio edytowano 16 lis 2019, o 08:31 przez veno, łącznie edytowano 2 razy

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 278 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli