Eksploratorzy
http://www.eksploratorzy.com.pl/

Pomnik ofiar „marszu śmierci” w Żorach - Roju.
http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=220&t=2079
Strona 1 z 1

Autor:  Montenegro [ 25 wrz 2009, o 15:49 ]
Tytuł:  Pomnik ofiar „marszu śmierci” w Żorach - Roju.

Żory – Rój (woj. śląskie) ul. Wodzisławska
Pomnik poświęcony pamięci 24 więźniów KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w Rogoźnej i Roju podczas „Marszu Śmierci” w I 1945r.

Obrazek

Obrazek

Autor:  _hipcia [ 29 wrz 2009, o 16:54 ]
Tytuł:  Re: Pomnik ofiar „marszu śmierci” w Żorach - Roju.

Ponoć dwie brzozy upamiętniają zamordowaną matkę i córkę.

Wg Mojej Małej Ojczyzny Rój

Cytuj:
W granicach dzisiejszych Żor wachmani zastrzelili 47 osób, nie będących w stanie kontynuować marszu. Po przejściu transportu mieszkańcy Roja zabrali na odcinku Rogoźnej do Świerklan 24 ciała i pochowali je we wspólnej mogile na terenie Piaskowni, u zbiegu szosy i drogi prowadzącej do Osady Kolonia Brodek.

Wkrótce po wojnie miejscowe społeczeństwo wzniosło na mogile okazały pomnik- nagrobek z epitafium, który poświęcono 1 września 1945 r. Spośród zbrodni dokonanych przez SS na ewakuowanych więźniach oświęcimskich w trakcie ich przemarszu przez Rój, w pamięci tutejszych mieszkańców najbardziej utkwiła zastrzelenie dwóch więźniarek, matki i córki, przed miejscową szkołą( budynkiem określonym obecnie jako „stara szkoła”_. Pierwszą zabito matkę. Córka z płaczem przypadła do leżącej na ziemi ciała zabitej, nie chcąc go opuścić. Drugim strzał ugodził dziewczynę, nie spowodował jednak natychmiastowej jej śmierci. Długo jeszcze błagała o pomoc lub dobicie. Obawa przed represjami ze strony hitlerowców sprawiły, iż nikt nie odważył się pospieszyć jej z pomocą.

19 kwietnia 1958 r. specjalna ekipa przeprowadziła ekshumację zwłok i pomimo sprzeciwu ze strony społeczeństwa (m.in. przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej Alojzego Kolona i przewodniczącego Frontu Jedności Narodu Alojzego Pustelnika) wywiozła je z Roja do innego Zbiorowego grobu, przypuszczalnie do Gliwic. Ślad po tutejszej mogile stanowią dwie brzozy, które kiedyś przy niej zasadzono.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 132.85 KiB | Przeglądane 206 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 144.54 KiB | Przeglądane 206 razy ]

Autor:  Kumari [ 30 wrz 2009, o 16:32 ]
Tytuł:  Re: Pomnik ofiar „marszu śmierci” w Żorach - Roju.

Po tym co tu napisałaś Małgosiu spojrzałam na te brzozy zupełnie innym okiem. I przypomniały mi się słowa, które zacytowałaś z listu przedstawiciela JewishGen. Najważniejsze jest, aby przetrwała pamięć o tamtych ludziach i tamtych czasach i abyśmy potrafili wyciągnąć wnioski.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/