Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 14:45 
Administrator

Imię: Leszek
Kolejny wapiennik z Dąbrowy Górniczej - tym razem bardzo mocno niestety zrujnowany :(
Stoi sobie przy ulicy Górzystej w Ząbkowicach, jak znajdę jakieś info o jego historii - dodam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 mar 2013, o 15:57 

Pochwały: 1
Imię: Marek
Ostatnio na Forum Niegowonic trafiłem na bardzo interesujący artykuł.
Mowa w nim o żydowskiej rodzinie właścicieli wapiennika w Ząbkowicach. Wywnioskowałem że chodzi o ten obiekt. Otóż rodzina ta, chcąc przedostać się do Generalnej Guberni, została zaprowadzona przez przewodnika do Łęki. Tam kolejny przewodnik doprowadził ich do lasu między Łęką a Niegowonicami. Rodzina, dając mu pieniądze, poprosiła go aby wrócił do wsi i zakupił jedzenie. Nieuczciwy przewodnik zamiast dostarczyć jedzenie zaalarmował komendanta żandarmerii z Łośnia. Ten, wraz z podległym żandarmem, przybył w miejsce odpoczynku żydowskiej rodziny, po czym całą osobiście zastrzelił. Rodzinę zakopano w lesie, jakieś 20 metrów od miejsca egzekucji, w lesie zwanym Rębami. O miejscu pochówku świadczyć ma wyryty na drzewie krzyż wraz z literą "Ż".
Powyższą historię potwierdza wpis na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Cytuj:
08.08.1943

Żandarmi z Łosienia zamordowali w lesie 7 Żydów, w tym 4 kobiety /jedna ciężarna/, 2 mężczyzn i jedno dziecko, lat 12

Byłem wczoraj w terenie aby odszukać to miejsce. Niestety po roztopach cały teren "pływa", poza tym jest mocno rozjechany przez miłośników terenówek. Nie udało mi się odnaleźć opisywanego powyżej drzewa, ale na pewno tam wrócę.
Może ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat? Może ktoś zna nazwiska właścicieli tego wapiennika?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 mar 2013, o 19:11 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
A o który wapiennik chodzi ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 mar 2013, o 19:18 
Administrator

Ten ze zdjęcia :)
Niedaleko cmentarza w Ząbkowicach.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 mar 2013, o 19:20 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
a racja :) zaćmienie przedwiosenne. Bardziej skupiłem się na tej strasznej historii. Wg mojej żony w Ząbkowicach były 2 lub 3 wapienniki.

Był kiedyś w Ząbkowicach fryzjer - Alojzy Pacha. On spisywał i zbierał różne rzeczy dokumentując historię Ząbkowic.
Gdyby tak do nich dotrzeć ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 mar 2013, o 19:39 
Administrator

Dwa co najmniej, bo nadal są :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2013, o 10:43 

Ja też kojarzę tylko dwa. Wapiennik Łady i ten. Jeśli faktycznie był trzeci to ta historia może dotyczyć jego. Chociaż ten pasuje mi najbardziej. Napisałem do Autora tego artykułu, niestety on także nie wie gdzie to miejsce się znajduje, choć szukał go już kilkakrotnie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2013, o 21:34 

Imię: Sylwek
Kusmanek:
Cytuj:
Byłem wczoraj w terenie aby odszukać to miejsce. Niestety po roztopach cały teren "pływa", poza tym jest mocno rozjechany przez miłośników terenówek. Nie udało mi się odnaleźć opisywanego powyżej drzewa, ale na pewno tam wrócę.

Możesz ulokować to miejsce na jakiejś mapie typu zoomi/google? Znam kilka osób stamtąd - mógłbym popytać:

Cytuj:
komendant Karol G. zastrzelił Żydów na pograniczu Niegowonic i Łęki, przy tzw. „Patoce”, a ciała ich kazał przenieść około 20 metrów dalej do lasu popularnie nazywanego „Rembami”.

Cytuj:
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że miejsce pochówku zamordowanej rodziny żydowskiej znają tylko nieliczni mieszkańcy Łęki.

Post Napisane: 4 mar 2013, o 23:48 

Na mapie WIG jako "Ręby" zaznaczono ten kompleks leśny:
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... ant=RASTER

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 mar 2013, o 16:54 

Od Autora tego artykułu dowiedziałem się że "Ręby" to las pomiędzy Łęką a Niegowonicami (czyli teren z linku powyżej), a "Patoka" to strumyk płynący przez ten las. Wiem jeszcze że to drzewo według świadka wydarzeń w latach 60' rosło w zaroślach, przez co ciężko będzie je odnaleźć. Poza tym nie wiadomo czy jeszcze stoi. :face:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 mar 2013, o 14:08 

W "Przewodniku gospodarczym województw: kieleckiego, krakowskiego i śląskiego" wydanym w Sosnowcu w 1938 roku można znaleźć adnotację, że ten wapiennik należał do firmy "Eltes" i spółka. Zakłady Wapienne i Dolomitowe. Pasuje to więc do informacji, iż krewnym tej rodziny miał być mieszkający w Ząbkowicach bogaty właściciel hurtowni budowlanej.
Trafiłem też na informację, że spółkę "Eltes" założył kupiec żydowski, Fiszer Siegreich. Więcej informacji tutaj.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 kwi 2013, o 08:43 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Czyli tych osób nigdy stamtąd nie ekshumowano po wojnie, gdyż do końca nie wiadomo gdzie ten grób, tak?

Post Napisane: 1 kwi 2013, o 14:19 

Zgodnie z moją wiedzą - tak. Od dłuższego czasu przymierzam się do poszukiwań tego miejsca, nawet wstępnie byłem już w terenie, ale bez rezultatu. Póki co pogoda nie sprzyja. Idąc tropem nazwiska Siegreich, właściciela spółki "Eltes" trafiłem na osobę która pasuje mi idealnie do opisu:
Cytuj:
Żydówka nieprzeciętnej urody i w zaawansowanej ciąży

:arrow: http://db.yadvashem.org/names/nameDetai ... anguage=en
Niestety to tylko domysły.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 kwi 2013, o 18:31 

Imię: Karolina
"Eltes" jakoś źle mi się kojarzy:
Cytuj:
Kirkut przy zbiegu ulicy Zagórskiej i Sieleckiej był trzecim, najmłodszym cmentarzem Gminy Żydowskiej w tym mieście. Założono go w 1900 roku, z powodu braku miejsc na cmentarzu na stoku Góry Zamkowej. Ostatni pochówek miał miejsce w 1913 roku.
Cmentarz funkcjonował aż do czasów II wojny światowej, kiedy to w 1943 trafił on w posiadanie zarządu kamieniołomów „Eltes”. Była to firma powstała w 1894 roku, zajmująca się m.in. prowadzeniem kamieniołomów wapieni i dolomitów.
Pracownicy firmy zaczęli rozkopywać groby i niwelować teren, niedawno jeszcze przecież używanego cmentarza.
Ostro protestował w tej sprawie w marcu 1945 roku Tymczasowy Centralny Komitet Żydów Polskich w Warszawie, starosta będziński wydał nawet zakaz prowadzenia prac, mogących przyczynić się do dalszej dewastacji cmentarza. Rozkazał także ponowne zasypanie grobów i doprowadzenie cmentarza do stanu poprzedniego - na koszt własny.
Firma zupełnie nie podporządkowała się decyzji i nadal eksploatowała cmentarz "na kamień wapienny".
Mimo wieloletnich protestów i odwołań, firma bezprawnie, stopniowo, na przestrzeni lat, doprowadziła do całkowitej zagłady cmentarza. Wiele nagrobków "zagospodarowanych" zostało na cele budowlane.

To z wątku: viewtopic.php?f=114&t=12#p24786
Czy to ta sama firma?

Post Napisane: 1 kwi 2013, o 21:20 

Z tego co mi wiadomo, to ten sam "Eltes". Też mnie to szokuje. Ale rok 1943 to właśnie data tej tragicznej historii. Pewnie wtedy był już inny zarządca.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 maja 2013, o 01:59 

Kiedy jeszcze leżał śnieg wybrałem się powtórnie na poszukiwania tej mogiły. Obejrzałem kilkaset drzew. Po powrocie do domu, gdy zamknąłem oczy, widziałem korę :glupek:
Niestety w tym terenie przeważają dęby, jeśli oznaczenie mogiły wyryto na takim drzewie, szanse odnalezienia znacznie maleją :(
Znalazłem jednak miejsce, które zwróciło moją uwagę. Na wiekowym drzewie ktoś ściął nożem trochę kory. Przypomina to trochę sposób, w jaki PTTK znaczy szlaki turystyczne. Ślady po nożu wyglądają na stare, zdążyły pokryć je porosty. Od razu pomyślałem że ktoś mógł próbować oznaczyć w ten sposób to drzewo, lub zdrapał z korą stary znak. To niestety tylko domysły, równie dobrze mógł to być jakiś myśliwy, w pobliżu jest ambona (jakieś 50m).
Załącznik:
DSC03907forum.JPG
DSC03907forum.JPG [ 124.7 KiB | Przeglądane 1106 razy ]

Załącznik:
DSC03905forum_kropki.jpg
DSC03905forum_kropki.jpg [ 159.77 KiB | Przeglądane 1106 razy ]

Jakieś dwa metry od drzewa znajduje się niewielkie zagłębienie w terenie. Jeśli to faktycznie trafne miejsce, może to być mogiła.
Załącznik:
DSC03911forum_kropki.jpg
DSC03911forum_kropki.jpg [ 173.64 KiB | Przeglądane 1106 razy ]

Na koniec jeszcze mapka:
Załącznik:
reby_wig.jpg
reby_wig.jpg [ 104.69 KiB | Przeglądane 1106 razy ]

Różowa przerywana linia to ślad mojej wędrówki.
Niebieska linia to potok.
Drzewko to miejsce domniemanej mogiły, wieża to ambona.
Na mapce widać granicę pomiędzy Łęką a Niegowonicami (obecnie granica przebiega nieco inaczej), lokalizacja pasuje więc do opisu.
Wiem że zdjęcia tego nie oddają, ale to drzewo naprawdę wyróżniało się od pozostałych. Niestety bez badań nie zdobędę pewności czy to to miejsce, ale warto było spróbować. Wybiorę się tam jeszcze raz, bez śniegu. Może flora da jakieś wyróżniki.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 maja 2013, o 09:31 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Podziwiam Cię za tą analizę. Ale to tak jest, jak coś w łeb wejdzie, to siedzi i nie daje spokoju.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie » Obiekty przemysłowe - Dąbrowa Górnicza