Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 sty 2013, o 02:12 
Moderator

Imię: Franz
Nowogród – ciężki schron bojowy (nr 21).

Jako jedyny ciężki schron odcinka „Nowogród”, został wyposażony w dwie kopuły, zachodnią – bojową i wschodnią – obserwacyjną. Został wybudowany na wzgórzu z możliwością obserwacji prawie całego poddcinka „Most”. Uzbrojenie schronu stanowiły dwa ciężkie karabiny maszynowe. Jeden za płytą ze strzelnicą gazoszczelną z 1939 roku z osią w kierunku zachodnim. Drugi ckm w gazoszczelnej kopule z 1936 roku o czterech strzelnicach. Strzelnica główna i tylna znajdowała się w jednej osi. Dwie pozostałe o osiach pod katem +/- 60 stopni względem głównej strzelnicy. Lokalizacja schronu na nowej mapie: viewtopic.php?f=36&t=15625.

Auf… pozdrawia.

PS
Schron wchodził w skład pododcinka „Most” (Odcinek „Nowogród”). Odcinek obsadzały odziały wchodzące w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”.
Zaistniał w Nowogrodzie przy drodze na Miastkowo schron z dwiema kopułami Huty Zygmunt, ale w żaden sposób nie można zaliczyć go do grupy schronów ciężkich.

Załączniki:
schron 21 005.JPG
schron 21 005.JPG [ 178.06 KiB | Przeglądane 2290 razy ]
schron 21 008.jpg
schron 21 008.jpg [ 189.02 KiB | Przeglądane 2290 razy ]
schron 21 010.jpg
schron 21 010.jpg [ 213.77 KiB | Przeglądane 2290 razy ]
schron 21 015.jpg
schron 21 015.jpg [ 243.09 KiB | Przeglądane 2290 razy ]

Ostatnio edytowano 6 lut 2013, o 00:21 przez Franz Aufmann, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 15 sty 2013, o 19:35 
Moderator

Kolejne dwa zdjęcia prezentują ścianę tylną schronu. Po prawej stronie widoczny jest korpus niekompletnej czerpni powietrza, stosowanej w 1939 roku. Czerpnia powietrza mogła znajdować się na tylnej ścianie lub w korytarzu wejściowym, chronionym kratą antyszturmową. Jeżeli ktoś posiada zdjęcie kompletnej czerpni, to bardzo proszę o wklejenie go.

W centralnej części znajduje się wnęka wyrzutu gazów spalinowych z silnika wysokoprężnego (więcej post: 10 gru 2012, o 20:15 w temacie: viewtopic.php?f=36&t=15640 ). Po drugiej stronie ściany znajduje się pomieszczenie maszynowni.

Po lewej stronie widoczny jest otwór wyjścia ewakuacyjnego. Wyłaz zamykany był jednoskrzydłowym pancerzem z wizjerem. Zamkniecie wizjera otwierało się względem poziomej osi.

Auf...

Załączniki:
Ściana tylna.jpg
Ściana tylna.jpg [ 205.33 KiB | Przeglądane 2130 razy ]
Czerpnia.jpg
Czerpnia.jpg [ 167.28 KiB | Przeglądane 2130 razy ]

Post Napisane: 16 sty 2013, o 00:47 
Bratnia dusza

Imię: Marek
@Auf, w Wymysłowie i w schronie Sowiniec jest kompletna czerpnia powietrza. Oba bunkry są z 1939 roku. :D

Post Napisane: 16 sty 2013, o 23:26 

Czerpnia powietrza schronu "Sowiniec"
Obrazek

Zdjęcia tej z obiektu nazywanego "kwadraciokiem" chyba nie muszę zamieszczać, bo wygląda identycznie.

PS

Schrony, a nie "bunkry" ;)

Post Napisane: 21 sty 2013, o 00:15 
Moderator

Witam,
Schron w Wymysłowie nie powinien umknąć mojej uwadze. Mam zdecydowanie niemiłe wspomnienia z tym obiektem. Pamiętam, że po przeglądzie zdjęć, wykonanych w sierpniu 2009 roku, postanowiłem jeszcze raz go odwiedzić. Kolejny wyjazd na Górny Śląsk starannie zaplanowałem w listopadzie tego samego roku. Zwiedzanie schronów miałem zacząć od schronu w Wymysłowie. Po 300 km jazdy, zgodnie z planem dotarłem na miejsce. Zaparkowałem w pobliżu schronu i zaczęło się. Schron posiadał już piękną zieloną kratę antyszturmową i nową kłódkę. Byłem tak bardzo zdezorientowany, że wsiadłem z powrotem do samochodu i pojechałem na Bobrowniki. Po czasie dotarło do mojej świadomości, że schron posiadał już kompletną czerpnię powietrza.

Wróciłem, zrobiłem tylko jedno zdjęcie. Z poprzedniego wyjazdu miałem jej zdjęcie jeszcze bez przykrywającej płyty z kieszenią na siatkę drucianą. Oba zdjęcia załączam do postu.

Auf...

Załączniki:
Czerpnia 2009.08.jpg
Czerpnia 2009.08.jpg [ 216.25 KiB | Przeglądane 1992 razy ]
Czerpnia 2009.11.jpg
Czerpnia 2009.11.jpg [ 154.86 KiB | Przeglądane 1992 razy ]

Ostatnio edytowano 6 lut 2013, o 02:22 przez Franz Aufmann, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 6 lut 2013, o 00:19 
Moderator

Dzisiaj, tylko ze względu na ograniczony czas, wstawię na życzenie Macieja ( viewtopic.php?f=36&t=16234 ) kilka fotek polskiej kopuły obserwacyjnej z 1939 roku. W późniejszym czasie wstawię komentarz. Zakład w Trzyńcu był producentem polskich kopuł obserwacyjnych, nieformalnie określanych jako model 39, po przejęciu Zaolzia przez Polskę w 1938 roku. Zachowane egzemplarze pancerza model 39 znajdują się w Nowogrodzie, Niezdarze i Dybawce.

Auf pozdrawia

Załączniki:
fot. kopuła obserwacyjna 001.jpg
fot. kopuła obserwacyjna 001.jpg [ 218.16 KiB | Przeglądane 1859 razy ]
fot. kopuła obserwacyjna 002.jpg
fot. kopuła obserwacyjna 002.jpg [ 154.68 KiB | Przeglądane 1859 razy ]
fot. kopuła obserwacyjna 003.jpg
fot. kopuła obserwacyjna 003.jpg [ 180.86 KiB | Przeglądane 1859 razy ]
fot. kopuła obserwacyjna 004.jpg
fot. kopuła obserwacyjna 004.jpg [ 193.27 KiB | Przeglądane 1859 razy ]

Post Napisane: 6 lut 2013, o 02:15 

Franz Aufmann napisał(a):
Kolejny wyjazd na Górny Śląsk starannie zaplanowałem w listopadzie tego samego roku. Zwiedzanie schronów miałem zacząć od schronu w Wymysłowie. Po 300 km jazdy, zgodnie z planem dotarłem na miejsce. Zaparkowałem w pobliżu schronu i zaczęło się. Schron posiadał już piękną zieloną kratę antyszturmową i nową kłódkę. Byłem tak bardzo zdezorientowany, że wsiadłem z powrotem do samochodu i pojechałem na Bobrowniki.

21 listopada 2009 byłeś tam ze mną - wcześniej załatwiłem otwarcie obiektu (wtedy był tylko zabezpieczony) i spokojnie go obfociliśmy, a potem pojechaliśmy na Bobrowniki. Zdezorientowany to byłeś chyba innym razem ;)

Post Napisane: 21 lut 2013, o 19:55 
Moderator

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia (powyżej) przedstawiają widok szybu kopuły obserwacyjnej z 1939 roku produkcji huty w Trzyńcu w schronie w Nowogrodzie. Kopuła obserwacyjna posiadała ażurowy pomost o konstrukcji spawanej z owalnym otworem wejściowym. Pokrywa, zamykająca właz, otwierała się do środka kopuły. Zastosowano szyb o prostokątnym przekroju poprzecznym.

Poniżej widok szybu i podestu kopuły obserwacyjnej z 1939 roku, produkcji huty w Trzyńcu w jednym ze schronów p.o. wzg. 307 Niezdara. Zastosowano szyb o kołowym przekroju poprzecznym.

Obrazek

Auf…

Matthias, tak było. Zamknięty normalnie schron zwiedzaliśmy razem pod koniec listopada. Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Post Napisane: 21 kwi 2013, o 16:04 
Bratnia dusza

Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku wydaje zeszyty naukowe. W najnowszym 24 numerze znajduje się artykuł «Acht Komma Acht» przeciw polskim schronom bojowym. Niemieckie 88 mm armaty przeciwlotnicze jako środek zwalczania fortyfikacji stałych i ich rola w przełamaniu umocnień odcinka «Nowogród» . Artykuł, który napisał Tomasz Wesołowski, może być uzupełnieniem wątków o fortyfikacjach stałych Aufa i Forty44.

Znalazłem rysunek polskiej kopuły z Nowogrodu.

Załączniki:
Acht koma acht.jpg
Acht koma acht.jpg [ 91.48 KiB | Przeglądane 1370 razy ]
Kopuła.jpg
Kopuła.jpg [ 37.47 KiB | Przeglądane 1370 razy ]

Post Napisane: 6 cze 2014, o 13:24 
Bratnia dusza

Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku wydało nowy zeszyt naukowy nr 25. W numerze znajduje się druga część artykułu T Wesołowskiego pt. «Acht Komma Acht» przeciw polskim schronom bojowym. Niemieckie 88 mm armaty przeciwlotnicze jako środek zwalczania fortyfikacji stałych i ich rola w przełamaniu umocnień odcinka «Nowogród».

Oprócz dobrego tekstu są niepublikowane jeszcze archiwalne zdjęcia schronów z Nowogrodu.

Post Napisane: 15 cze 2014, o 19:59 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Formalności zakupu Zeszytów Naukowych są proste. Dzwonię do pani Beaty Jesielczuk, która zajmuje się dystrybucją publikacji w Muzeum WP w Białymstoku (centr. (85) 741-64-49 wew.16). Mówię o co mi chodzi i dostaję na mejla info, ile kosztuje publikacja i transport. Po dwóch dniach dostaję przesyłkę do domu.

Post Napisane: 31 sty 2016, o 00:49 
Moderator

Archiwalne zdjęcie omawianego schronu.

Załączniki:
Seiten aus Landesbefestigungen der UdSSR-2.jpg
Seiten aus Landesbefestigungen der UdSSR-2.jpg [ 515.26 KiB | Przeglądane 645 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje polskie do 1939 roku » Fortyfikacje SGO Narew