Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 cze 2015, o 23:36 
Moderator

Imię: Franz
Załącznik:
ODOT Zaruzie 01.JPG
ODOT Zaruzie 01.JPG [ 548.1 KiB | Przeglądane 1194 razy ]

W ostatnią sobotę wybrałem się do Zaruzia. Dotarłem do dwukondygnacyjnego schronu do ognia czołowego dla trzech armat przeciwpancernych sprzężonych z ckm (zestaw DPT-4). Schron zlokalizowany jest po lewej stronie drogi Warszawa - Łomża. Budowa schronu została przerwana na etapie wykonania monolitycznej bryły bez odsadzenia pancerzy. W ścianach pozostały otwory technologiczne. Zarys otworów jest zgodny z zastanym stanem .
W późniejszym okresie, już w latach pięćdziesiątych zeszłego stulecia dokonano kilku modernizacji. Między innymi osadzono pozyskane z niemieckich obiektów drzwi gazoszczelne. Do dzisiejszych czasów zachowały się ościeżnice.

Dolna kondygnacja nie została wykończona. W ścianach nośnych, w miejscach przeznaczonych dla ścian działowych pozostały wgłębienia technologiczne.

Wykonałem odręczny szkic schronu górnej kondygnacji. Czy Kolegom znane są lokalizacje ODOTów o identycznym uzbrojeniu i układzie izb?

Załącznik:
220306.JPG
220306.JPG [ 88.43 KiB | Przeglądane 1194 razy ]

Post Napisane: 23 cze 2015, o 18:09 
Moderator

Trafił mi się sowiecki rysunek ze zbiorów archiwalnych BAMA. Prezentuje on schematyczny widok obiektu Nr 117 dla dwóch ckm (bez pomieszczeń pomocniczych i elektro-generatora) w dwóch wariantach w zależności od konstrukcyjnego rozwiązania wejścia do schronu. Dodatkowo została określona kubatura betonu w zależności od grubości ścian. Na rysunku określono sektory ognia po 60 stopni dla każdej strzelnicy ckm oraz łączny dla danego obiektu równy 115 stopniom. Zaznaczono martwe pole istniejące pomiędzy sektorami ognia (zakreskowany obszar) obu stanowisk bojowych. W odległości 33 m od naroża schronu, sektory ognia zaczynają się pokrywać.

Załącznik:
Obiekt Nr 117 - PDOT 2xNPS-3.jpg
Obiekt Nr 117 - PDOT 2xNPS-3.jpg [ 532.58 KiB | Przeglądane 1168 razy ]

Postanowiłem sprawdzić w jakim stopniu informacje z rysunku sprawdzą się podczas badań terenowych. Standardowe obiekty wieloizbowe typu PPK i OPPK do ognia bocznego posiadają równoległe główne kierunki ostrzału. Sektory ognia w tym przypadku pokrywają się wzajemnie. Gwarantują ostrzał całego sektora nawet w przypadku zacięcia się lub uszkodzenia jednego ze stanowisk bojowych.

Do przeprowadzenia eksperymentu wybrałem z premedytacją schron do ognia czołowego ODOT, którego budowa została wstrzymana po etapie rozszalowania. Brak ścianek działowych w dolnej kondygnacji ułatwiał określenie wzajemnego położenia ścian zewnętrznych schronu, w których powinny być osadzone pancerze głównego uzbrojenia schronu. Oś każdej ze strzelnic łatwa jest o wyznaczenia, gdyż pionowe kształtowniki ustalające pancerz przechodzą przez obie kondygnacje. W wyniku pomiarów mogłem określić kąt pomiędzy głównymi kierunkami ognia trzech stanowisk DOT-4. Sektor ognia dla zestawu NPS-3 i DOT-4 wynosił 60 stopni. Kąt pomiędzy głównymi kierunkami ognia wynosi 55 stopni 38 minut +/- 1 stopień. Łączny sektor ognia dla głównego uzbrojenia wynosił około 170 stopni. Sektory ognia dla mierzonego obiektu zaczynają się pokrywać dopiero w odległości 59 metrów od zewnętrznego naroża ścian.

Czy Kolegom znane są lokalizacje ODOTów o identycznym uzbrojeniu i układzie izb?

Auf...

Post Napisane: 24 cze 2015, o 01:37 
Moderator

Prawdopodobna wizualizacja omawianego problemu. Zaznaczono martwe pole pomiędzy sektorami ognia z sąsiadujących stanowisk.

Załącznik:
ODOT - Zaruzie.jpg
ODOT - Zaruzie.jpg [ 77.59 KiB | Przeglądane 1136 razy ]

Czy Kolegom znane są lokalizacje ODOTów o identycznym uzbrojeniu i układzie izb?

Auf...

Post Napisane: 25 cze 2015, o 12:23 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Cytuj:
Prezentuje on schematyczny widok obiektu Nr 117 dla dwóch ckm (bez pomieszczeń pomocniczych i elektro-generatora) w dwóch wariantach w zależności od konstrukcyjnego rozwiązania wejścia do schronu.

Co oznacza w zależności od konstrukcyjnego rozwiązania wejścia do schronu?

Post Napisane: 25 cze 2015, o 13:13 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
w jednym wejście jest chronione przelotnią.

Post Napisane: 28 cze 2015, o 02:01 
Moderator

Dzięki za informacje dotyczące ODOTów dla trzech zestawów DOT-4, które podesłano mi na PW.

Tym razem wybrałem się do schronów w pobliżu miejscowości Prosienica i Podbiele. Pierwszym celem był ODOT (Numer GB Kriepost: 64-PR-11). Ściana czołowa środkowej izby znacznie solidniejsza. Jej grubość wynosi około 200 cm.

Załącznik:
DOT.JPG
DOT.JPG [ 350.77 KiB | Przeglądane 1044 razy ]
Więcej zdjęć schronu jest w wątku: viewtopic.php?f=426&t=18947

ODOT z Zaruzia posiadał przeróbki z lat pięćdziesiątych zeszłego stulecia. W schronie osadzono poniemieckie drzwi. Ościeżnice pozostały ale przykryły pierwotny zarys otworów na drzwi. Dlatego też na wcześniej prezentowanym rysunku, w izbach bojowych, znalazły się drzwi głęboko cofnięte względem płaszczyzny ściany. Zasugerowałem się rysunkiem schronu nr 57 ze strony 93 z publikacji "Linia Młotowa" Tomasza Wesołowskiego. Ostatnia eksploracja w schronie wyjaśniła wątpliwości. Drzwi w izbach bojowych montowane były do ściany nośnej a ich czoło pokrywało się z płaszczyzną ściany. Niestety dolna kondygnacja schronu w pobliżu miejscowości Prosienica również nie posiada ścian działowych. W ścianach nośnych pozostały pionowe deski szalunkowe w miejscach łączenia ścian działowych z nośnymi. Schemat schronu nie może być uzupełniony o pomieszczenia w dolnej kondygnacji.

Załącznik:
DOT dolna kondygnacja.JPG
DOT dolna kondygnacja.JPG [ 249.59 KiB | Przeglądane 1044 razy ]

Auf...

Post Napisane: 28 cze 2015, o 16:56 
Bratnia dusza

Znalazłem takie niemieckie rysunki. Wprawdzie dotyczą PDOT-a, ale górna kondygnacja ma identyczny układ pomieszczeń.

Załączniki:
PDOT.jpg
PDOT.jpg [ 65.66 KiB | Przeglądane 1018 razy ]

Post Napisane: 29 cze 2015, o 01:12 
Moderator

@ndrzeju, dzięki za schemat PDOTa. Przydałby się w lepszej rozdzielczości.

Kolejnym obiektem, który odwiedziłem, a tematycznie związany jest z niniejszym wątkiem, jest schron dla dwóch ckm do ognia czołowego z punktu oporu zlokalizowanego w pobliżu miejscowości Podbiele (Zanbrowski RU). Jest to schron dwusektorowy (Numer GB Kriepost: 64-PO-11) zakończony na etapie rozszalowania. Na forum istnieje już wątek poświęcony temu obiektowi, na co z pewnością Koledzy już zwrócili uwagę. Dlatego też dalszą część informacji dotyczącą tego schronu ulokuję w właśnie tym wątku: viewtopic.php?f=426&t=18822&start=20

Post Napisane: 1 lip 2015, o 16:13 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Auf, a pamiętasz odkopanego ODOTa, co znajduje się między Łebkami a Andrychami. Jest tej samej marki :D co omawiany w tym wątku. Ma do tego odkryte zbiorniki na łuski.
Już dawno tam nie byliśmy :( . Może zaplanujemy małą wycieczkę? Jakby zostało nam trochę czasu, możemy podjechać do ODOTa na wschód od Wąsosza. Mam na myśli schron z dodatkową strzelnicą rkm w bocznej ścianie.

Post Napisane: 1 lip 2015, o 22:53 
Moderator

Chciałbym podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi niemieckiego rysunku schronu zaprezentowanego przez @ndrzeja. Wykonanie dokumentacji zdobytych fortyfikacji leżało w gestii wydziału "Abteilung Auswertung frender Ladesbefestigungen" Sztabu Generalnego. Pracownicy posiadali już spore doświadczenie, gdyż przeprowadzali inwentaryzacje czechosłowackich, polskich i francuskich dzieł.
Na niemieckim rysunku, w lewej izbie bojowej pojawiła się rura. Ja też ją znalazłem i na zdjęciu uwieczniłem, mimo że wcześniej omawianego rysunku nie widziałem. Poniżej wlotu rury znajdowało się wyjście rurki odwadniającej. W sowieckiej fortyfikacji rozwiązanie to było stosowane w przewodach układu wentylacji z wyjściem na zewnątrz schronu oraz przewodach kominowych. W omawiany ODOTcie rura służy do usuwania powietrza skażonego gazami prochowymi z izb bojowych.

Niemieccy saperzy określili zastosowanie wspomnianej rury jako "Handgranaten-Auswurfrohr", czyli zrzutni granatów ręcznych. W polskiej fortyfikacji stosowano zrzutnie granatów do obrony bezpośredniej; do likwidowania pól martwych przy ścianach dzieł. Rozwiązanie konstrukcyjne zabezpieczenia zrzutni we wspomnianych krajach były krańcowo różne.

PS
Część postów, dotycząca rysunków znalazła się w watku pt. "Luźne rozmowy Polaków o sowieckiej fortyfikacji". viewtopic.php?f=388&t=25444

Załączniki:
PDOT.jpg
PDOT.jpg [ 104.1 KiB | Przeglądane 845 razy ]
ODOT Zaruzie 07.JPG
ODOT Zaruzie 07.JPG [ 245.68 KiB | Przeglądane 845 razy ]

Post Napisane: 3 lip 2015, o 09:22 
Bratnia dusza

Schron tej samej marki z Osowieckiego RU.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tylna elewacja schronu.

Obrazek

Ostatnio edytowano 18 gru 2015, o 18:49 przez Mate, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 6 lip 2015, o 00:09 
Moderator

Mate napisał(a):
Auf, a pamiętasz odkopanego ODOTa, co znajduje się między Łebkami a Andrychami. Jest tej samej marki :D co omawiany w tym wątku. Ma do tego odkryte zbiorniki na łuski.
Już dawno tam nie byliśmy :( . Może zaplanujemy małą wycieczkę? Jakby zostało nam trochę czasu, możemy podjechać do ODOTa na wschód od Wąsosza. Mam na myśli schron z dodatkową strzelnicą rkm w bocznej ścianie.

Powinniśmy zorganizować sobie taki wyjazd.

Cytuj:
Ostatnia eksploracja w schronie wyjaśniła wątpliwości. Drzwi w izbach bojowych montowane były do ściany nośnej a ich czoło pokrywało się z płaszczyzną ściany.

Wydawać się mogło, że problem położenia drzwi gazoszczelnych względem powierzchni ściany został już rozwiązany. Kolejny znany mi już ODOT znajduje się w pobliżu miejscowości Wołkusz w Grodzieńskim RU. Na zdjęciu wejście z prawej izby bojowej dla zestawu DOT-4 do izby dowodzenia. We wnęce ściany nośnej pozostał charakterystyczny odcisk po ościeżnicy drzwi gazoszczelnych. Po lewej stronie pozostawiono otwór technologiczny na zawór do rozszczelnienia pomieszczeń ( viewtopic.php?f=406&t=22463 ) . Po prawej stronie w narożniku znajdują się otwory dla układu wentylacji a poniżej w prawej ścianie ( na zdjęciu) ściany kotwa dla ogniwa do montażu i demontażu zestawu DOT-4.

Załączniki:
ODOT Wołkusz.JPG
ODOT Wołkusz.JPG [ 525.1 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Post Napisane: 6 lip 2015, o 21:55 
Moderator

Kolejne zdjęcia prezentują przestrzeń dolnej kondygnacji, znajdującą się pod izbami bojowymi. Nie zostały wydzielone pomieszczenia za pomocą ścianek działowych. Położona na dwóch poziomach posadzka schronu wyodrębnia pomieszczenie techniczne w którym powinien znajdować się agregat prądotwórczy. Środkowa część przestrzeni pod izbami bojowymi, przeznaczona była na izbę załogi.

Załącznik:
ODOT (02) dolna kondygnacja.JPG
ODOT (02) dolna kondygnacja.JPG [ 490.25 KiB | Przeglądane 737 razy ]

Na zdjęciu widoczna jest przestrzeń pod prawą izba bojową. Posadzka jest obniżona. W stropie zakotwiono zaczep technologiczny (niewidoczny na zdjęciu) do montażu, demontażu lub napraw agregatu prądotwórczego. W ścianie zewnętrznej osadzono standardowe wyprowadzenia gazów spalinowych (rura mniejszej średnicy) i zużytego powierza (rura większej średnicy).

Załącznik:
ODOT (02a) dolna kondygnacja.JPG
ODOT (02a) dolna kondygnacja.JPG [ 491.21 KiB | Przeglądane 737 razy ]

Znacznie trudniej jest określić przeznaczenie otworów w wewnętrznej ścianie nośnej. Zdjęcie wykonano od strony izby załogi. Za ścianą znajdowało się pomieszczenie mieszczące filtry oraz wentylator układu nawiewu powietrza.

Załącznik:
ODOT (02b) dolna kondygnacja.JPG
ODOT (02b) dolna kondygnacja.JPG [ 473.44 KiB | Przeglądane 737 razy ]

Widok w kierunku przestrzeni znajdującej się po lewą izbą bojową. Pierwsza wnęka w wewnętrznej ścianie nośnej przeznaczona jest na drzwi wejściowe do izby załogi a druga do wydzielonego ścianką działową składu. Położenie ścianek działowych wytyczają pionowe deski, które nadal pozostają w wewnętrznej ścianie nośnej schronu.

Post Napisane: 8 lip 2015, o 01:48 
Bratnia dusza

Cytuj:
Posadzka jest obniżona.

To by wyjaśniało nierówny fundament schronu.

Załącznik:
ODOT.jpg
ODOT.jpg [ 202.67 KiB | Przeglądane 702 razy ]

Cytuj:
Wydawać się mogło, że problem położenia drzwi gazoszczelnych względem powierzchni ściany został już rozwiązany. Kolejny znany mi już ODOT znajduje się w pobliżu miejscowości Wołkusz w Grodzieńskim RU. Na zdjęciu wejście z prawej izby bojowej dla zestawu DOT-4 do izby dowodzenia. We wnęce ściany nośnej pozostał charakterystyczny odcisk po ościeżnicy drzwi gazoszczelnych. Po lewej stronie pozostawiono otwór technologiczny na zawór do rozszczelnienia pomieszczeń ( viewtopic.php?f=406&t=22463 ) . Po prawej stronie w narożniku znajdują się otwory dla układu wentylacji a poniżej w prawej ścianie ( na zdjęciu) ściany kotwa dla ogniwa do montażu i demontażu zestawu DOT-4.

Załącznik:
file.php.jpg
file.php.jpg [ 246.46 KiB | Przeglądane 702 razy ]

Zaznaczyłem miejsce pierwotnego progu w schronie. Czy to nie wystarcza?

Post Napisane: 9 lip 2015, o 00:03 
Moderator

Cytuj:
Zaznaczyłem miejsce pierwotnego progu w schronie. Czy to nie wystarcza?

Jeszcze rok temu byłbym usatysfakcjonowany, że pomimo wprowadzonych modyfikacji, udało nam się określić położenie ościeżnicy. W przypadku omawiania typu schronu, przy braku dokumentacji wykonawczej, możemy wyrobić sobie pogląd na podstawie analizy kilku lub kilkunastu obiektów. Powtarzające się rozwiązania możemy zaliczyć do standardowych a odbiegające od tej zasady, przyjąć za dopuszczalne.

Poniżej zdjęcie centralnej izby ODOTa z Dąbrowy w Zambrowskim RU.

Załączniki:
ODOT izba bojowa centralna.jpg
ODOT izba bojowa centralna.jpg [ 520.07 KiB | Przeglądane 675 razy ]

Post Napisane: 1 sie 2015, o 22:43 
Moderator

Mate napisał(a):

I miałeś rację.

ODOT ma wprawdzie odstrzelone pancerze, ale zachowały się ścianki działowe w dolnej kondygnacji. Istotne jest też to, że schron ma zachowane oryginalne zarysy otworów wejściowych z wyjątkiem otworu w ścianie działowej między środkową i prawą izbą bojową.

Post Napisane: 3 sie 2015, o 10:23 
Bratnia dusza

Cytuj:
I miałeś rację.

Tak coś pamiętałem :D
Wtedy byliśmy turystami i nie robiliśmy żadnych notatek. Ja założyłem, że w ścianie działowej miedzy izbą załogi a maszynownią nie powinno być żadnych technologicznych otworów. Jak jest naprawdę?

Cytuj:
schron ma zachowane oryginalne zarysy otworów wejściowych z wyjątkiem otworu w ścianie działowej między środkową i prawą izbą bojową.

Te drzwi musiały być szersze niż 75 cm.

Byłeś tylko w tym jednym schronie?

Post Napisane: 6 sie 2015, o 01:36 
Moderator

ODOT zajął mi dosłownie półgodzinki. Dlatego podjechałem do OPDOT pod Przyborowem (Wg GB Kriepost 66-PB-01). Zabawiłem w nim 4 godzinny. Byłem przekonany, że dolna kondygnacja jest w lepszym stanie. Dla relaksu i polepszenia samopoczucia podszedłem do najbliższego PPK (ten z wyboczona ścianą działową). Schron wygląda bardzo "bojowo". Niestety zaplecze techniczne ma sprowadzone do minimum. Wielkością odpowiada swojemu bliźniaczemu obiektowi w Zaruziu. Wprawdzie ma wyjątkowo dobrze wykonane wnęki przy strzelnicach ( po prawej stronie strzelnic - otworów technologicznych pod pancerze uzbrojenia) ale wyboczona ściana świadczy o wyjątkowo nie prawidłowo wykonanych pracach szalunkowych.

Post Napisane: 7 sie 2015, o 00:54 
Moderator

Poniżej zdjęcie wykonane w izbie załogi. Na zdjęciu ściana nośna, nie odbiegająca w zasadzie od wcześniej prezentowanej. Za ścianą znajduje się izba techniczna z układem filtrów i wentylatorem. Po lewej stronie, za ścianą bez otworów technologicznych, mieści się maszynownia schronu z silnikiem diesla, stanowiący napęd agregatu prądotwórczego.

Załącznik:
ODOT Andrychy (088).JPG
ODOT Andrychy (088).JPG [ 530.24 KiB | Przeglądane 508 razy ]

Widok izby filtrów od strony wejścia do maszynowni. Za otworem wejściowym znajduje się ciąg komunikacyjny z szybem łączącym obie kondygnacje. Po prawej stronie widoczny jest cylindryczny zarys ujęcia wodnego. Poziom izby filtrów i maszynowni obniżony względem ciągu komunikacyjnego i izby załogi.

Załącznik:
ODOT Andrychy (102).JPG
ODOT Andrychy (102).JPG [ 567.5 KiB | Przeglądane 508 razy ]

Post Napisane: 7 sie 2015, o 23:38 
Bratnia dusza

Czy ścianki działowe są tak położone jak na niemieckim rysunku?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 64 Zambrowski Rejon Umocniony