Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 cze 2010, o 08:39 
Administrator

Imię: Jarek
Na cmentarz parafialny w Libiążu (woj. małopolskie, pow. chrzanowski) trafiliśmy jedynie z informacją, że znajduje się tam mogiła zbiorowa z okresu I wojny światowej.
Po "przeczesaniu" cmentarza okazało się, że jedynym miejscem przypominającym zbiorową mogiłę jest pomnik z metalowym krzyżem i tablicą, na której widnieje napis "W hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego. Mieszkańcy m. Libiąża".
Wszystko wskazywało na to, że pomnik upamiętnia raczej żołnierzy września 1939 roku, ale zagadnięta przez nas starsza pani powiedziała nam, że ma 82 lata i już jako dziecko chodziła wraz z całą klasą na tę mogiłę z kwiatami ...
Po powrocie zgłębiliśmy nieco wiedzę na ten temat i okazało się, że w księgach zmarłych parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu zapisano, że w tej kwaterze pochowano żołnierzy, którzy zmarli w szpitalu wojskowym w latach 1914 - 1915.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 lis 2011, o 00:05 

Witajcie.
Mam dane żołnierzy pogrzebanych w tej mogile. Nie wiem czy wszystkich, ale choć tych ocalimy od zapomnienia.

1.Andrusiów Wasyl, Zugsf. UR.Nr.6. ur. w Kijowce, 1882, zmarł 16.12.1914 .

2. Lelito Piotr, Zivilkutscher, InfDivSanAnst. Nr.24, ur. w Libiążu, zmarł 29.6.1915.

3. Steb(h)lik Karl, Inft. IR.Nr. 99. ur. w Bojanowitz, zmarł 24.2.1915.

4. Vostřák Alois, Inft. k.u.Lst MarschB. Nr.2/16, ur. w Velešín, zmarł 5.6.1915.

5. Lischka Alois, Inft. IR. Nr. 43 lub 84. 4./7. MarschKomp. ur. w Stajerlak, 1881, zmarł 23.6.1915.

Może ten post dotrze do lokalnych decydentów, a Ci ... .

Post Napisane: 28 lis 2011, o 01:38 
Muszkieter

Imię: Marek
Znowu twórcze potraktowanie historii? Wygląda na to, że wszyscy Ci nieszczęśnicy to żołnierze armii austro-węgierskiej.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 lis 2011, o 02:00 

ta... szczególnie Zivilkutscher Piotr Lelito...jak sama "ranga" wskazuje żołnierz był z niego fest ;)

Post Napisane: 29 lis 2011, o 02:23 
Muszkieter

A żołnierz z niego chyba jednak był. Każda gmina była zobowiązana w ramach mobilizacji oddać do dyspozycji wojska określoną ilość środków transportu, czyli w tamtych czasach prawie wyłącznie wozów konnych, z zaprzęgiem i woźnicą. Czyli woźnice ci faktycznie stawali się członkami sił zbrojnych.
Chyba jednak nie przypadkiem ludzie ci byli chowani na cmentarzach wojskowych.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lis 2011, o 16:10 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
W szczególnie trudnej sytuacji znajdowali się wozacy których jednostka została rozbita lub gdy się zgubili, a domy zostawili po drugiej stronie frontu. Rzadko o nich się pisze. Faktycznie nie walczyli. Opiekowali się końmi i wozami. Nad nimi z kolei opiekę roztaczać mieli żołnierze taborów. Wzmiankę o wozakach znalazłem w pamiętnikach Tadeusza Hołówki których fragmenty opublikowano w 66 numerze kwartalnika Karta.

Obrazek

Post Napisane: 30 lis 2011, o 14:15 

Markov, to ze przymusili jednego czy drugiego chlopa do sluzenia wojsku nie oznacza, ze stawał się przez to żołnierzem, na co zreszta wskazuje "ranga" pochowanego - jak byk pisze, że cywil.

A to, ze spoczywa w grobie wojennym to insza inszość - nie jedyny "zivilkutscher" czy "kloster bruder" jaki spoczywa na cmentarzach wojennych w Galicji Zachodniej (z tego co pamiętam gdzieś nawet jest kobieta pochowana - ale to musialbym sprawdzic).

Post Napisane: 1 gru 2011, o 01:09 
Muszkieter

To tylko puste nazwy. Koszmarna rzeczywistość wojny kpiła sobie z nich. Ludzie ci dzielili te same dole i niedole co "prawdziwi żołnierze", i w wielu przypadkach tak samo ginęli, od kul, pocisków artyleryjskich czy kozackich szabel. A bez ich ciężkiej służby armia w polu nie byłaby w stanie działać. Dlatego nie powinniśmy im odmawiać honoru. Oni też bronili kraju, tylko ich bronią nie był karabin, a konny wóz.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 gru 2011, o 07:49 

cywil to cywil, a sołdat to sołdat, nie ma powodu zacierac różnicy. honoru do tego nie mieszajmy, bo wojna to nie jest jakaś romantyczna popierdółka, żeby mieszać cywila przymuszonego do slużenia okupantowi(!!!) z honorem, tym bardziej, iż ów okupacyjny kraj jako pierwszy w Europie zastosował brytyjski wynalazek zwany obozem koncentracyjnym (Thalerhof i Theresienstadt)

a tak na marginesie, to nie sądze, zeby oni jakiegokolwiek kraju bronili. dostali prikaz, to nie mieli wyjscia, ot taki rodzaj niewolnika/robotnika przymusowego. mam wrażenie, że za często się zapomina, że Austriacy byli tutaj okupantami i mieszkańców Galicji traktowali, delikatnie rzecz biorąc, z buta. ale do węgierskiej swołoczy i tak im daleko (tak, swołoczy, bajkę o "bratankach" można dzieciom na dobranoc opowiadać)

Post Napisane: 1 gru 2011, o 08:44 
Przyjaciel

A może jednak nie wytrzymam. Co myślę już napisałem wcześniej Markowi w PM zakładając, że rozmowa z vonPlattenbergiem jest pozbawiona sensu. Chodzi o pogardę dla ludzi. Dla ludzi którzy nie nosili wojskowych uniformów. Szeregowi często też byli przymuszeni do służby. Często też w nie swoich armiach. Ale nosili mundury więc byli cacy w przeciwieństwie do przymuszonych do służby bez mundurów. Co mundur robi z człowieka? Umundurowanego niewolnika. Zabawa w wojenkę jest fajna tylko dla przesuwających znaczki na mapach lub żołnierzyki na dywanie. Klapki na oczach nie zwalniają z szacunku dla życia - także ludzkiego. A teraz jeszcze dowiaduję się, że nie tylko cywile byli be ale też umundurowani Węgrzy. Pozostaje mi tylko prosić o nie wykopywanie z cmentarzy ciał cywilów, Węgrów i innych ginących w nie swojej sprawie i nie wartych upamiętnienia wg vonPlattenberga. Cmentarze mają pozostać "bratnimi mogiłami" na których spoczywają wszyscy polegli i zmarli podczas działań wojennych. I nie ważne jakiej byli narodowości oraz jaką pełnili rolę. Zginęli i armia tworząc cmentarze wojenne to uszanowała. Ocena vonPlattenberga jest czymś tak irracjonalnym, że nie potrafię tego pozostawić bez słowa od serca, od siebie.

Obrazek

Post Napisane: 1 gru 2011, o 16:41 

torbal - rzeczywiscie, nie wytrzymałeś, smród tego co wypuściłeś rozniósł się po tym wątku niczym gaz musztardowy pod Ypres. na marginesie, wydaje mi sie, że masz lepszy nadajnik niz odbiornik.

powiem ci jedno, bo wydaje mi sie ze sie nie rozumiemy, moze za mlody jestes, moze za malo wiesz, guzik mnie to obchodzi - naucz sie dziecko czytac ze zrozumieniem, bo najwyrazniej masz (a wlasciwie macie - Ty i Markov) z tym duzy problem. za dlugo siedze w temacie i za duzo czasu spedzilem na cmentarzach (nie tylko je zwiedzając), zeby zgodzic sie na odwracanie kota ogonem i przypisywanie mi slow, ktorych nie powiedzialem.

w tym momencie obydwaj z Markovem bijecie piane o..., no wlasnie... o co? o stwierdzenie, że cywil był cywilem? jaka tu jest pogarda dla tego biednego Piotra Lelito? czyzbyscie uwazali, ze ujmą na, jak wy to nazywacie, honorze, jest dla Niego nazwanie go cywilem? bo to smierc zolnierza jest bardziej swieta od smierci cywila? wszyscy sa wobec smierci rowni, wiec nie rozumiem, dlaczego mam zgadzac sie na przyjmowanie wprowadzających w błąd określeń. cholera, to dopiero Austriacy zrobili mu afront, nazywając go Zivilkutscherem. jak już powiedziałem - cywil to cywil, żołnierz to żolnierz.

wegierska swołocz - co Cie torbal boli w tym okresleniu? nie wiesz co robili w Galicji? nie wiesz jak bardzo byli znienawidzeni przez wszystkich Słowian? podesłać Ci odpowiednią literature dla wyprostowania poglądów? rzeczywiście, niesamowici z nich bohaterowie... bohatersko mordowali i wieszali cywilów. tak, nazywajmy ich bohaterami, bo w koncu idąc Twoim tokiem rozumowania bohaterami byli również SS-mani, pacyfikujący polskie wsie. fest bohaterowie.

z tymi grobami, to nie wiem, czy Ty na serio to piszesz, czy też ujarałeś się niczym nastolatek na osiemnastce, w każdym razie głupota twojego stwierdzenia poraża. wskaż mi choc jedno miejsce, w ktorym napisałem, ze ktos jest niewart upamiętnienia. no pokaż, cwaniaczku. pewnie teraz zamilkniesz, udając ze dyskusje ze mna skonczyles, a prawda jest taka ze nie jestes i nie bedziesz nigdy w stanie takiego mojego stwierdzenia pokazac, bo go po prostu nie ma. natomiast nie widze powodu, dla ktorego na ich dokonania za zycia mialbym spuszczac zasłonę milczenia i udawać, ze nic się nie stało. i nie ma to zupelnie, ale to zupelnie nic wspolnego z ich grobami.... wiec nastepnym razem zanim cos napiszesz ostudz troche emocje, przeczytaj dwa razy albo popros kogos, aby pomogl Ci zrozumiec przeczytany przez Ciebie tekst.

Post Napisane: 1 gru 2011, o 17:06 
Przyjaciel

Tu widzę pogardę szanowny vonPlettenberg
vonPlettenberg napisał(a):
ta... szczególnie Zivilkutscher Piotr Lelito...jak sama "ranga" wskazuje żołnierz był z niego fest ;)

cywil to cywil, a sołdat to sołdat, nie ma powodu zacierac różnicy. honoru do tego nie mieszajmy, bo wojna to nie jest jakaś romantyczna popierdółka, żeby mieszać cywila przymuszonego do slużenia okupantowi(!!!) z honorem

Tu widzę zaś błąd liczeniu idący w tysiące
przymusili jednego czy drugiego chlopa do sluzenia wojsku

Obrazek

Post Napisane: 1 gru 2011, o 17:18 

Ad 1: to jest stwierdzenie faktu i zasygnalizowanie ciekawostki. Jakby na to nie patrzec, na Zachodniogalicyjskich Cmentarzach to nieczesty widok
Ad2: nie widze nic honorowego w wojnie, jak napisalem to nie jest romantyczna popierdolka tylko wojna, najwieksza tragedia w dziejach ludzkosci, najczarniejszy moment historii. I nie mowmy tu o honorze tylko robmy wszystko żeby ten koszmar się nie powtorzyl
Ad3: nie rozsmieszaj mnie, nie o liczby tu chodzi tylko o zasade

Post Napisane: 1 gru 2011, o 17:39 
Administrator

Imię: Leszek
Skoro odwołujesz się do zasad - jeśli jeszcze raz spróbujesz obrazić moderatora czy jakiegokolwiek użytkownika - dostaniesz ostrzeżenie.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 gru 2011, o 17:42 
Przyjaciel

Błąd liczbowy zaznaczyłem tylko w cytacie, który w moim odczuciu też jest pełen pogardy dla owych chłopów. Przepraszam, że tego nie zaznaczyłem.

Obrazek

Post Napisane: 1 gru 2011, o 18:01 

Hehe, z tym ostrzezeniem o ostrzezeniu to dobry zart. Sorry, ale dzial cmentarze na tym forum nie wnosi nic nowego do obecnego stanu wiedzy wiec motywacja żeby się kurczowo trzymac tego forum niewielka.
Trobal - nie jestes przypadkiem przewrazliwiony? O co chodzi, o chlopa czy że nie czyni zolnierza? Uwazaj żeby ktos kiedys twoich postow nie zaczal analizowac, tym bardziej że autorytet z ciebie żaden

Post Napisane: 1 gru 2011, o 18:18 
Administrator

Człowieczku, czy tobie się trochę w głowie nie przewróciło? Uważasz się za wielkiego znawcę, który nas maluczkich będzie z góry pouczał, szydził, obrażał? Sorry, ale twój udział w tym wątku nie wnosi niczego nowego do obecnego stanu wiedzy, więc motywacja, żeby cię przypadkiem nie zrazić jest żadna.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 gru 2011, o 20:27 

Nie, wyobraz sobie że nie przewrocilo. Jakbys nie zauwazyl wypowiadam się tylko w watkach dot. cment z I WS w galicji zachodniej. Z prostej przyczyny - bo się na tym znam. I to calkiem niezle. I nie mam zamiaru tego ukrywac albo się wstydzic, I podobnie jak nie mam zamiaru nie komentowac bzdur, ktore rozni ludzie tu wypisuja, bo jedyne co widzieli to frodyme i ewentualnie dude i jak papugi powtarzaja rozne nieprawdziwe informacje. Kark mogę ugiac przed tymi, co maja wieksza wiedze na ten temat, przed markovem, trobalem, a tym bardziej przed toba nie bede, bo pojecia nie macie o czym mowicie

Post Napisane: 1 gru 2011, o 20:58 
Administrator

Zauważyłem, natomiast merytorycznych treści w twoich postach za wiele nie ma - z reguły krytykujesz, wyśmiewasz albo pokazujesz, że uważasz się za wielkiego znawcę - tylko jakoś dowodów na to nie widzę, "wiem, ale nie powiem" to może w piaskownicy albo w polityce się sprawdza, tutaj nie zrobisz na nikim wrażenia. Nigdzie nie twierdziłem, że mam większą wiedzę na temat cmentarzy od ciebie, bo mnie one tylko minimalnie interesują, za to zadufanego w sobie trolla rozpoznaję na kilometr. Karku uginać nie musisz, ale jeśli nie zamierzasz przestrzegać zasad panujących na tym forum - nikt cię tu siłą trzymać nie będzie.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 gru 2011, o 21:45 
Administrator

Imię: Jarek
"von" Plettenberg !!
Zbrukałeś, zeszmaciłeś i zaśmieciłeś wątek o umarłych - jest mi obojętne jakie masz zdanie o cywilach i o żołnierzach, po tym co napisałeś nie jestem ciekaw żadnej Twojej opinii.
Wydaje mi się, że pomyliłeś forum i lepiej będzie jak nas opuścisz (z góry proponuję nie odpowiadać na mojego posta).

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie