Eksploratorzy
http://www.eksploratorzy.com.pl/

Dwór w Kozach
http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=76&t=1854
Strona 1 z 1

Autor:  zuraw1965 [ 3 wrz 2009, o 17:49 ]
Tytuł:  Dwór w Kozach

Dwór w Kozach (woj. śląskie, pow. bielski) został zbudowany prawdopodobnie w XVIII wieku przez rodzinę Jordanów.
Dzięki przebudowie, której w XIX wieku dokonali kolejni właściciele Kóz, baronowie Czecz de Lindewald, dwór zyskał klasycystyczny wystrój.
Pomijając zupełny brak informacji na temat historii tego miejsca, w wielu źródłach dwór określany jest mianem pałacu, wspomina sie również o zespole pałacowo-parkowym, ale to, według mnie, jest już radosna twórczość ludzi, którzy nigdy nie widzieli tego miejsca na oczy - w tym kontekście ciekawe jest to, że "Polska niezwykła" podaje, iż w Kozach znajduje się i dwór i pałac :rotfl3:
W dawnej kaplicy urządzono jakiś czas temu świetlicę środowiskową, ale drzwi wejściowe do niej były zamknięte i chronione metalową kratą.
Natomiast budynek dworu stoi pusty i wygląda na to, że gmina nie ma pomysłu i pieniędzy na jego wykorzystanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wokół dworu rozciąga się całkiem ładny i uporządkowany park z resztkami dawnej lodowni, a jego ozdobą jest olbrzymi platan - jeśli wierzyć Wikipedii, najstarszy w Polsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok dworu stoi XVII-wieczna owczarnia św. Floriana (obecnie remontowana z przeznaczeniem na hotel i restaurację), ale niestety we wnęce nad wejściem stoi już inna figura

Obrazek

Obrazek

Autor:  zuraw1965 [ 3 gru 2009, o 00:09 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Dawna pocztówka przedstawiająca dwór (albo jak wolą autorzy pałac :shock: ) w Kozach, a w zasadzie jego fragment z kaplicą, pochodzi z 1904 roku.

Obrazek
Pocztówka pochodzi z albumu Moniki Brody i Wiesława Ćwikowskiego "Bielsko-Biała i okolice. Historia pocztówką pisana"

Autor:  Kumari [ 27 paź 2010, o 18:06 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Dwór w Kozach wiosenną porą z platanem w całej okazałości :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Była tu również i harcówka.

Obrazek

Autor:  Piniek [ 1 lis 2010, o 10:43 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Przy okazji omawiania dworu warto wspomnieć o znajdujących się w sąsiedztwie dwóch oficynach.
Obrazek

Oficyna lewa została wybudowana w roku 1705r.W pomieszczeniach mieściły się m.in. duży piec chlebowy,pralnia i szwalnia(Wilhelmina Czeczowa prowadziła w niej kursy szycia dla dzieacząt).Na piętrze zamieszkiwali administratorzy majątku,leśniczowie i miejscowi nauczyciele.W czasie wojny w 1945 r. w oficynie mieścił się szpital Armi Czerwonej.
Obecnie znajdują się tam gminne mieszkania czynszowe.
Obrazek

Oficyna prawa powstała na początku XVIII w.,jednak później niż lewa.W pomieszczeniach na piętrze i strychu dawniej mieścił się podręczny spichlerz, z kolei na parterze magazyny żywności i duża kuchnia dworska.W późniejszych latach piętro zostało przerobione na mieszkania dla słuzby i kucharek oraz archiwum.W czasie okupacji w dawnej kuchni urządzony został warsztat ślusarski,po wojnie miała tam warsztaty Szkoła Rolnicza.W latacz 60-tych ub. wieku zamieszkiwał tam m.in. były dworski ogrodnik.Obecnie w oficynie również znajdują się mieszkania.
Obrazek

Autor:  Piniek [ 25 sty 2014, o 17:25 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Po niedawno ukończonym remoncie, prezentuje się zdecydowanie lepiej. W budynku dworu ma mieć siedzibę placówka kulturalna (nie dowiedziałem się jaka).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Platan, piękny o każdej porze roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Kumari [ 25 sty 2014, o 19:11 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Został wykonany kawał roboty. Jakakolwiek instytucja tutaj osiądzie - niechaj jej się dobrze wiedzie :) Bo też nic gorszego nie może przydarzyć się budynkowi niż brak dobrego gospodarza.

Autor:  sosnowiec1990 [ 26 sty 2014, o 19:19 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Czy mi się wydaje czy okna też powymieniali ??

Autor:  werkraft [ 10 mar 2014, o 10:58 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

info z 19.02.14

Cytuj:
Po II wojnie światowej najpierw ulokowali się tutaj żołnierze Armii Czerwonej, potem zorganizowano tu porodówkę, aptekę, a następnie siedzibę prywatnej firmy. Później zabytek niemal opustoszał, działała w nim tylko świetlica środowiskowa. - Teraz pałac jest własnością gminy. Przekazali nam go dawni właściciele. Ponieważ był w coraz gorszym stanie, postanowiliśmy go odrestaurować i ożywić - mówi Krzysztof Fiałkowski, wójt Kóz.

Prace trwały od 2012 roku. Naprawiono dach, wymieniono okna i drzwi oraz wyremontowano zewnętrzne mury, dzięki czemu budowla prezentuje się okazale. Co ważne, gruntowny remont przeszły także pałacowe wnętrza. Teraz będą tutaj m.in. biblioteka z czytelnią, sala wystawowa, sala koncertowa z wysokiej klasy fortepianem, sala taneczna z lustrami i sala plastyczna, gdzie studenci Akademii Sztuk Pięknych z Katowic będą prowadzili warsztaty.

W pałacu powstała także sala ślubów.
Pomyślano także o specjalnych pomieszczeniach, w których goście poznają m.in. historię rodziny Czeczów oraz kościoła w Kozach. Urządzanie wnętrz zakończy się w najbliższych tygodniach.


źródło: http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,15485689,Palac_Czeczow_zachwyca_jak_za_dawnych_lat.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Komentarze

Autor:  Gatoma [ 2 lis 2017, o 11:21 ]
Tytuł:  Re: Dwór w Kozach

Pałac po rewitalizacji - latem. Załączam dodatkowo zdjęcie archiwalne zamieszczone w książce " Bobrowscy z Andrychowa" Jadwigi Stanisławek-Janus a pochodzące ze zbiorów rodziny Bobrowskich.

Większość źródeł nazywa budynek pałacem, prawdopodobnie dlatego, że posiada piętro, ma charakter reprezentacyjny oraz towarzyszą mu oficyny.

Remont pałacu był możliwy, ponieważ w roku 1999 ostatni potomek rodziny Czeczów z Kóz, Stanisław zrzekł się roszczeń do pałacu i majątku na rzecz gminy. Dzięki temu udało się pozyskać, m.in. z Unii Europejskiej, fundusze na rewitalizację obiektu i otoczenia. Zabytek pełni obecnie rolę centrum kulturalnego Kóz.

Neogotycka kaplica z wieżyczką została wzniesiona w 1859 roku, z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Karola Humborga. Była to kaplica ewangelicka.

Czeczowie byli właścicielami pałacu od około roku 1892 do roku 1942, gdy za odmowę podpisania folkslisty zostali z niego wyrzuceni.

Jako ciekawostkę podam, że piękny platan klonolistny stojący przed pałacem został w 2012 roku wybrany Drzewem Roku w Polsce.

Załączniki:
Kozy pałac archiwalne.jpg
Kozy pałac archiwalne.jpg [ 238.08 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac panorama.JPG
Kozy pałac panorama.JPG [ 132.18 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac balkon.JPG
Kozy pałac balkon.JPG [ 144.67 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac elewacja ogrodowa od strony parku.JPG
Kozy pałac elewacja ogrodowa od strony parku.JPG [ 147.49 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac kaplica i wieżyczka.JPG
Kozy pałac kaplica i wieżyczka.JPG [ 188.44 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac okno kaplicy.JPG
Kozy pałac okno kaplicy.JPG [ 74.41 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac oficyna.JPG
Kozy pałac oficyna.JPG [ 169.94 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac platan i fontanna.JPG
Kozy pałac platan i fontanna.JPG [ 200.44 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac platan 2.JPG
Kozy pałac platan 2.JPG [ 230.44 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac park.JPG
Kozy pałac park.JPG [ 211.23 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac aleja parkowa.JPG
Kozy pałac aleja parkowa.JPG [ 180.75 KiB | Przeglądane 658 razy ]
Kozy pałac lodownia.JPG
Kozy pałac lodownia.JPG [ 231.28 KiB | Przeglądane 658 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/