Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Baranowice
 Post Napisane: 23 lip 2009, o 22:03 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Pałac znajduje się niedaleko Żor w Baranowicach śląskich. Klasycystyczny, wzniesiony na przełomie XVII/XVIII w. Popada w coraz większą ruinę. Całkiem niedawno miasto odkupiło pałac od prywatnego właściciela, który naobiecywał i jak to zwykle bywa, niewiele zrobił. Przez kraty w oknach udało mi się zajrzeć do środka... syf, kiła i mogiła...

_________________
ἄθεος


Ostatnio edytowano 15 kwi 2018, o 12:17 przez marcin79, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 lip 2009, o 20:43 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4449
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za Wyborczą:
( http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,7375 ... l_oko.html )

Cytuj:
Pałac w Baranowicach będzie cieszył oko
Iwona Sobczyk 2009-06-22, ostatnia aktualizacja 2009-06-23 07:57

Żorski pałac powstał w XVII wieku, ale ostateczny kształt zyskał dopiero dwa wieki później za sprawą barona Emila von Duranta, starosty powiatu rybnickiego, rycerza zakonu joannitów, pana na Baranowicach i Osinach. Właściciel pałac rozbudował, nadając mu rys klasycystyczny. Odnowioną siedzibę otoczył rozległym pięknym parkiem, który stał się ulubionym miejscem przechadzek jego żony Charlotty.

Po pierwszej wojnie światowej odkupiła go spółka akcyjna Giesche i przekształciła w ośrodek wczasowy dla górników, a w latach 50. budynek zajęła szkoła podstawowa. - Dopóki działała, pałac był utrzymywany w stosunkowo niezłej formie. W latach 90. szkołę przeniesiono do nowej siedziby, a pałac sprzedano prywatnym inwestorom. Wtedy zaczęła się jego degeneracja - mówi Jan Delowicz, historyk z żorskiego muzeum. Pierwszy inwestor zbankrutował, kolejny naciskany przez konserwatora zabytków wyremontował dach budynku i na tym poprzestał. Rok temu Żory odkupiły więc od niego kompleks za 1,3 mln zł.

- Chociaż Żory to średniowieczne miasto, mamy niewiele zabytków. Miasto zostało prawie zrównane z ziemią w czasie II wojny światowej. Bardzo zależy nam na tym, żeby ocalić to, co się zachowało - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka magistratu.

Dzisiaj park pełen pomników przyrody i pałac są w fatalnym stanie. - Remont dachu przeprowadzony przez ostatniego właściciela to była partyzantka. Polegał na położeniu nowej dachówki na starej, zbutwiałej więźbie dachowej. Wszystko trzeba zaczynać od początku - mówi Józef Dziendziel, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury. Dach to nie jedyny problem. Właściwie nie ma rzeczy w pałacu, której nie trzeba by wyremontować. - Izolacja fundamentów, osuszanie murów, stropy, posadzki, fasada - to wszystko jest do zrobienia. Ze starego pałacu zostaną tylko zewnętrzne mury, resztę trzeba rekonstruować - mówi Dziendziel.

Koszt całej inwestycji magistrat szacuje na 11,6 mln zł. Na razie z miejskiej kasy wyłożono 200 tys. zł na wykonanie inwentaryzacji pałacu i parku. Przygotowywana dokumentacja pozwoli opracować dokładny projekt rekonstrukcji. - Zaapelowaliśmy też do mieszkańców, którzy mają stare zdjęcia pałacu, o ich wypożyczenie. Taki materiał jest nam bardzo potrzebny - mówi Marzęda.

- Ten rok poświęcamy na prace projektowe. We wrześniu zamierzamy złożyć pierwszy wniosek o dofinansowanie renowacji ze środków unijnych. W styczniu wystąpimy o środki do wojewódzkiego konserwatora zabytków - dodaje rzeczniczka. W przyszłości zabytkowy kompleks mógłby pełnić funkcje kulturalno-konferencyjne.


Oby się ten plan miastu udał.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sty 2010, o 19:11 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:11
Posty: 456
Lokalizacja: Jankowice
Imię: Ania
Na cmentarzu ewangelickim w Żorach przy ul. Osińskiej znajduje się grobowiec rodziny baronostwa Durant de Senegas - właścicieli Baranowic i Osin.

Obrazek

Obrazek

Emil von Durant de Senegas w 1834r. został starostą rybnickim.


Trochę historii rodu:
Cytuj:
Rodzina von Durant pochodziła z Szampani, po 1689 r. osiadła w Brandenburgi. We Francji pozostały dwie linie rodowe, m. in. w Langwedocji koło Tuluzy, majątki Senegas i Trevisy jeszcze w XIX wieku. W Brandenburgi von Duratowie posiadali dobra Strubenberg / Struwenberg /. Na Górnym Śląsku początkowo w powiecie rybnickim posiadali Baranowice od 1810r., Osiny od 1811 r., Szoszowy i Nowy Dwór. W 1877 r. od Edwarda Kuschela zakupili Wielowieś w powiecie toszecko - gliwickim, do której dodali na pocz. XX wieku Błażejowice i Sieroty, łącząc te trzy dobra w jeden majątek. W latach 20-tych XX wieku majątek ten dzierżawiła spółka "Agricultura AG". W latach 30-tych majątek objęło "Oberschlesische Landesgesellschaft G.m.b.H." które w końcu go rozparcelowało. W posiadaniu rodziny były jeszcze dobra Wolfshayn na Dolnym Śląsku.


Cyt. z

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... oty&word2=

Do kompletu jesień w Baranowicach :)

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 maja 2010, o 14:08 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:11
Posty: 456
Lokalizacja: Jankowice
Imię: Ania
Pałac na starej pocztówce z allegro.

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 cze 2010, o 13:13 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:16
Posty: 5109
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 1
Dużo ciekawiej wygląda ta strona, której niestety nie można zrobić dobrego zdjęcia. Ciekawe gdzie znajdowało się główne wejście, czyli front pałacu, bo jeśli tak jak na pocztówce, to budynek odstraszał nieciekawym wyglądem, nie mówiąc o przypadkowo usytuowanych oknach.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 cze 2011, o 23:10 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Wygląda na to, że sprawa odbudowy pałacu w Baranowicach zakończy się standardowo, tak jak na nasze realia przystało. Starania Żor o dotację z unii niestety skończyły się fiaskiem, a miasto nie jest w stanie wyłożyć tak ciężkiej kasy z własnego budżetu na ten cel.
Informacja pochodzi ze strony http://zory.com.pl/p,s,200120,o,listing ... 27401.html

Cytuj:

Pod znakiem zapytania stoi sprawa remontu w Pałacu w Baranowicach. Pieniędzy nie przyznano bowiem na ratowanie klasycystycznego zabytku, będącego w wyjątkowo fatalnym stanie.

Siedemnastowieczna siedziba rodu von Trach wraz z okolicznym parkiem miała stać się przyjemnym miejscem do spędzania czasu. Budowla miała być również jednym z reprezentatywnych punktów na trasie nowych ścieżek rowerowych wokół Żor, o którym to projekcie pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Miasto oszacowało, że na remont obiektu, który wykupiło w ostatnim czasie, potrzeba aż 12 milionów złotych. Niestety, Unia nie przyznała dotacji na jego odbudowę.

Antywizytówka miasta

Jak się okazało, problematycznym stało się samo położenie pałacu w zielonej części miasta. Konkurs, w jakim miasto wystartowało, dotyczył bowiem rewitalizacji obszarów zdegradowanych. A ponieważ władz Żor nie stać na tak gruntowną modernizację budynku, zdecydowano jedynie wymienić dach oraz zabezpieczyć okna i drzwi budowli przed wtargnięciem do niej wandali. To na razie wszystko, na co możemy liczyć.

Jest to dość smutna perspektywa, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że władzom marzył się kompleks pałacowo-parkowy, który stałby się prawdziwą wizytówką miasta. Pałac i okalający go park miały być miejscem spotkań mieszkańców i artystów, organizacji plenerów malarskich, fotograficznych, wystaw i koncertów. Co więcej, na terenie parku planowano utworzenie profesjonalnego pola golfowego, a wsamym budynku: hotelu, sal koncertowych i konferencyjnych, restauracji oraz winiarni. Remont w obiekcie miał potrwać rok. Zamiast tego, przez najbliższe lata pałac nadal będzie stanowił antywizytówkę na naszej mapie. (...)


P.S. Z tego miejsca pragnę podziękować Pani Natalii Piórkowskiej z
Redakcji portalu Zory.com.pl, za nowe informację w sprawie pałacu w Baranowicach.

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 27 mar 2014, o 00:17 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Wygląda jednak na to, że pałac dostanie drugą szansę : http://zory.naszemiasto.pl/artykul/gale ... ,t,id.html

P.S. Widzę, że się fotki nie wyświetlają. Popracuję nad tym w najbliższym czasie :)

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 paź 2015, o 21:25 
Offline

Dołączył(a): 16 paź 2015, o 21:10
Posty: 1
.marcin. napisał(a):
Wygląda jednak na to, że pałac dostanie drugą szansę : http://zory.naszemiasto.pl/artykul/galeria/palac-w-baranowicach-doczeka-sie-remontu-za-20-milionow,2191644,t,id.html

P.S. Widzę, że się fotki nie wyświetlają. Popracuję nad tym w najbliższym czasie :)


Niestety, w dalszym ciągu nic nie zrobiono. Po pożarze, który miał miejsce dnia 20 września 2015 - jakiś gość w jednym pokoju płacowym palił gumy i śmieci, ale na szczęście pożar został w porę dostrzeżony - jedna z mieszkanek Baranowic napisała petycje (http://www.petycjeonline.com/signatures/ratujmy_palac_w_baranowicach/). A dzień później (21.09.2015) założono Fanpage pod nazwą Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowicach. Na stronie publikowane są ciekawostki historyczne, linki do artykułów na temat stricte pałacu i parku, a także czynności jakie zostały już poczynione lub będą. Wszystko starają się udokumentować źródłami, linkami, fotografiami. Atmosfera jest dość gęsta wśród mieszkańców, którzy się burzą na władze miasta, bo tylko na obietnicach kończą się ich propozycje... Dla tych, którzy są tym zainteresowani podaję adres fanapge:
https://www.facebook.com/parkbaranowice


Serdeczności życzę,
Mysia1983


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 paź 2015, o 12:33 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Dzięki serdeczne za te informację.

Pozdrawiam,
Marcin

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lis 2017, o 19:25 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2017, o 17:04
Posty: 880
Pochwały: 1
Imię: Agnieszka
Ja nie widzę żadnych wcześniejszych fotek :(
Dodam zatem kilka obrazujących obecny stan pałacu. Dalej nic się tam nie dzieje. Zdjęcia robiłam w lipcu tego roku.
I szczerze mówiąc jak tam byłam, również się zastanawiałam gdzie mogło być wejście główne do pałacu. Faktycznie od tej mniej ciekawej strony, patrząc na starą fotkę.


Załączniki:
IMG_3838.JPG
IMG_3838.JPG [ 71.31 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
IMG_3839.JPG
IMG_3839.JPG [ 93.58 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
IMG_3842.JPG
IMG_3842.JPG [ 41.14 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
IMG_3845.JPG
IMG_3845.JPG [ 49.21 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
IMG_3855.JPG
IMG_3855.JPG [ 71.26 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
IMG_3858.JPG
IMG_3858.JPG [ 104.39 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
IMG_3860.JPG
IMG_3860.JPG [ 82.38 KiB | Przeglądane 1500 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lis 2017, o 22:22 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 12 maja 2015, o 18:24
Posty: 4729
Lokalizacja: Śląsk, Małopolska
Imię: Zygmunt
;) to jeszcze kilka moich zdjęć, z początku września 2017


Załączniki:
E.(p)Baranowice.1a.jpg
E.(p)Baranowice.1a.jpg [ 249.29 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1b.jpg
E.(p)Baranowice.1b.jpg [ 252.33 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1c.jpg
E.(p)Baranowice.1c.jpg [ 242.68 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1d.jpg
E.(p)Baranowice.1d.jpg [ 233.26 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1e.jpg
E.(p)Baranowice.1e.jpg [ 231.95 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1f.jpg
E.(p)Baranowice.1f.jpg [ 226.21 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1g.jpg
E.(p)Baranowice.1g.jpg [ 251.75 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
E.(p)Baranowice.1h.jpg
E.(p)Baranowice.1h.jpg [ 254.44 KiB | Przeglądane 1484 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 lis 2017, o 18:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3185
Pochwały: 1
marcin79 napisał(a):
P.S. Widzę, że się fotki nie wyświetlają. Popracuję nad tym w najbliższym czasie :)


Trochę Ci zeszło :mrgreen:

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 7 lis 2017, o 22:55 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Aga napisał(a):
marcin79 napisał(a):
P.S. Widzę, że się fotki nie wyświetlają. Popracuję nad tym w najbliższym czasie :)


Trochę Ci zeszło :mrgreen:


Aleś Ty uszczypliwa :nuts: :nuts:
A tak na poważnie, to zdjęcia chyba przepadły.

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Baranowice
 Post Napisane: 8 lis 2017, o 08:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3185
Pochwały: 1
Zawsze do usług :mrgreen:
A zdjęcia jak zwykle zjadł fotosik...

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Tytuł: Re: Baranowice
 Post Napisane: 15 kwi 2018, o 11:35 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Aga napisał(a):
Zawsze do usług :mrgreen:
A zdjęcia jak zwykle zjadł fotosik...

Ale przepadły na poważnie.
Nie zapisałem ich na żadnym nośniku, a komp na którym je trzymałem szlag trafił. :face:
I sytuacja będzie się zapewne powtarzać z wszystkimi bardzo starymi postami. :face:

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Baranowice
 Post Napisane: 16 kwi 2018, o 11:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3185
Pochwały: 1
marcin79 napisał(a):
Nie zapisałem ich na żadnym nośniku, a komp na którym je trzymałem szlag trafił. :face:

I nie da się ich odzyskać? Są firmy, które się tym zajmują - może warto spróbować?

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Tytuł: Re: Baranowice
 Post Napisane: 16 kwi 2018, o 15:20 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1287
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Myślałem o tym, może być drogo, ale trzeba będzie spróbować.

_________________
ἄθεος


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Baranowice
 Post Napisane: 28 cze 2019, o 12:57 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2019, o 16:22
Posty: 13
Imię: Piotr
https://www.tuzory.pl/wiadomosci,palac- ... bvYJwkNtQo


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.260s | 18 Queries | GZIP : Off ]