Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Dolnośląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 gru 2009, o 23:12 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Do zamku w Świnach (niem. Schweinhausburg) mam taki sam sentyment jak do pałacu w Sławikowie. Niestety leży zbyt daleko, bym go mogła co jakiś czas kontrolować ;)

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 51.58 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Na szczęście w tym roku się udało i mogę przekazać dobrą wiadomość, że nadal stoi i nie zauważyłam, by od ostatniej wizyty jego stan się pogorszył. Z uwagi na to, że wiele razy obchodziliśmy go w środku, tym nie angażowaliśmy pana, który przechowuje klucze i daliśmy mu czas dla rodziny :mrgreen:

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 84.75 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Kilka słów o tym cudzie na skalistym cypliku ;) W dawnej kasztelanii (straciła ona na znaczeniu, gdy powstał w pobliżu Bolków) w latach 1245-1272 osiedlił się ród Świnków. Ta rodzina do końca XV w. używała nazwiska Schweinichen. To dzięki tej rodzinie zbudowano potężną wieżę, zachowaną do dziś. W połowie XV w. Gunzel von Schweinichen dobudował do wieży dwuszczytowy budynek mieszkalny i nowe fortyfikacje obwodowe. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził w latach 1614-1660 Johann Sigismund von Schweinichen, który zmienił rodową siedzibę w renesansową rezydencję. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami Johann Sigismund założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną.

W 1769 roku zabudowania zostały opuszczono, a potężna wichura w 1868 roku i pożar w 1876 spowodowały, iż zamek obrócił się w ruinę.
Próby zabezpieczenia rozpadającej się budowli podjęto w 1931 r. W latach 1936-1937, pokryto wieżę dachem.

Ostatnimi właścicielami zamku byli von Hoyos-Sprinzensteinowie.

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 30.75 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Zamek w Świnach, jako jeden z niewielu na Dolnym Śląsku, nie został zdobyty przez husytów. Szwedzi też do niego nie weszli.

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 61.21 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Dojeżdżając do niego mijamy stary kościół św.Mikołaja.

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 69.22 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Od 1991 roku zamek pozostaje w prywatnych rękach, niedawno ponownie zmienił właściciela. Jest nim p. Jarosław Cybulski.

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 104.03 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 116.51 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Austriaccy hrabiowie Hoyos von Sprinzenstein (ostatni władający zamkiem przed wojną), pozostali jego właścicielami aż do 1941 r., kiedy zostali zmuszeni do sprzedania posiadłości państwu. Wehrmacht urządził w zamku magazyn części do samolotów.

Z rodu Świnków wywodził się być może arcybiskup gnieźnieński, Jakub Świnka, który jednak pieczętował się inną odmianą herbu.

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 111.07 KiB | Przeglądane 969 razy ]


Jeden ze Świnków - Gunzel II von Schweinichen ur. w 1410 r. (ród używał już wówczas zniemczonego nazwiska) znany był z rozbicia w 1455 r. raubrittera i stronnika husytów Hansa Czyrn z zamku Niesytno. W 1456 r. urodził się matuzalem rodu tego rodu - Burgmann, który zmarł w wieku 110 lat na grypę (wtedy jeszcze nie świńską ;) ). Syn tegoż Hans dożył wieku lat 96, ożenił się po raz drugi w wieku lat 80 i spłodził dwóch synów. Ród Świnków istnieje do dziś :) gdzieś tam w świecie.

Cytuj:
Rycerski ród von Schweinichen od dawien dawna znany był z ogromnego zamiłowania do alkoholi, a w szczególności do wina, które kupowano często i w ogromnych ilościach. Wielowiekowa praktyka konsumencka sprawiła, że z pokolenia na pokolenie organizmy Świnków ewoluowały, wytwarzając taką odporność na procenty, o jakiej mógł pomarzyć niejeden polski pijaczek. Legendą już obrósł przypadek Jerzego Schweinichen, który założył się z pewnym polskim szlachcicem, kto więcej wina wypije i pod stół nie padnie. Stawka zakładu wydawała się poważna: ze swej strony Jerzy postawił 1000 dukatów, a ów szlachcic - przepiękną karetę zaprzężoną w sześć wspaniałych koni. Kiedy osuszali dwudziestą butelkę i nasz zawodnik był już mocno wstawiony, Świnka rozkazał, aby przynieść drewniany ceber do pojenia koni i napełniwszy go winem wypił całą zawartość za jednym zamachem. Pod Polakiem nogi się ugięły. Nie odezwawszy się słowem wyszedł z zamku w asyście odprowadzającego go pewnym krokiem gospodarza.
:arrow: Źródło

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 160.11 KiB | Przeglądane 969 razy ]

Cytuj:
Od zakończenia 2. wojny światowej nieustannie krążą po okolicy opowieści, legendy i wspomnienia z czasów jej zakończenia, kiedy Niemcy likwidowali założoną tu fabrykę uzbrojenia, do której prowadzi położona poniżej zamku sztolnia. Żyjący jeszcze świadkowie twierdzą, że hitlerowcy przed ucieczką ze Śląska przywieźli tu kilkaset skrzyń, te umieścili w owych sztolniach, do których dojścia następnie wysadzili w powietrze. Jedna z bardziej fantastycznych wersji sugeruje związek z Bursztynową Komnatą, inna podąża tropem zaginionego złota z czeskiej Pragi, jeszcze inna postrzega to miejsce jako ukryty magazyn dla dóbr skradzionych z Krakowa przez siepaczy Gauleitera Generalnej Guberni Hansa Franka. Być może wszystkie te hipotezy są efektem głęboko zakorzenionej mitologizacji Sudetów jako obszaru wolnego od nalotów alianckich, przez to niezwykle atrakcyjnego dla Niemców pod wieloma względami. Faktem pozostaje jednak, że tuż po wojnie teren ten był długo i dokładnie strzeżony przez Rosjan, którzy na wzgórzu zamkowym urządzili obóz szkoleniowy Hagady, żydowskiej organizacji militarnej działającej w Palestynie. Mówi się, że jeden z sowieckich generałów podjął poszukiwania na własną rękę. Czy coś znalazł? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy.
(źródło jak wyżej)

Świny, z legendami, czy bez, są prześliczne. Szczególnie, gdy patrzy się na nie ze wzgórza zamkowego w Bolkowie (niestety są w jego cieniu i rzadko są celem osobnych odwiedzin).

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 84.3 KiB | Przeglądane 969 razy ]


(stare zdjęcia z Dolnośląskiej Biblio. Cyfrowej- lata 30-te XX wieku))

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Ostatnio edytowano 23 sie 2015, o 07:00 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 gru 2009, o 20:59 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3508
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Dorzucę jeszcze jedno archiwalne zdjęcie - na pocztówce z 1901 roku, jak widać, bez dachu ...

Obrazek
Źródło: Roman Czejarek "Zamki na starych pocztówkach"

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 19 gru 2009, o 17:06 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:43
Posty: 578
Lokalizacja: Jankowice
Imię: Darek
Nowy właściciel ma ambitne plany.

Cytuj:
Zrujnowany zamek w Świnach zamieni się w hotel
Hotel, restauracja i muzeum – takie plany wobec zamku w Świnach ma jego nowy właściciel. Odbyły się już wstępne rozmowy z konserwatorem zabytków, teraz czas na wykonanie projektu. Koszt przywracania zamkowi blasku wyniesie ponad 10 mln zł.
Zamek w Świnach jest najstarszym zamkiem w Polsce znajdującym się w prywatnych rękach. Jego właściciel, Jarosław Cybulski, wieloletni doradca Kancelarii Prezydenta RP ds doboru win, właściciel firmy Wine4You oraz hotelu w Dworze Chotynia, chce otworzyć w Świnach hotel. Liczy przy tym na dofinansowanie z środków przeznaczonych na ratowanie dziedzictwa kulturowego.
Koszt realizacji projektu będzie zależał w dużej mierze od standardu hotelu, jeszcze nie znam dokładnego kosztorysu, ale z pewnością będzie to powyżej 10 mln zł - powiedział Jarosław Cybulski.

Za:
http://dziennikturystyczny.pl/2009/07/z ... e-w-hotel/


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 26 lip 2010, o 19:35 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2010, o 13:26
Posty: 866
Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
zuraw1965 napisał(a):
Dorzucę jeszcze jedno archiwalne zdjęcie - na pocztówce z 1901 roku, jak widać, bez dachu ...

Obrazek
Źródło: Roman Czejarek "Zamki na starych pocztówkach"


Na tych moich widac daty przy otworach okiennych.Musiały w wieży byc jeszcze jakieś stropy,bo najwyższy jest aż na trzeciej kondygnacji...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Obrazek

Obrazek
A to widok z wieży zamku w Bolkowie na Świny.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 10 sie 2010, o 09:15 
Offline

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:50
Posty: 163
Lokalizacja: Rybnik
Imię: Edyta
drodzy moi jak dotrzec do pana klucznika? niebawem wybieramy sie do zamku i chcielibysmy wejsc do środka macie jakies namiary do gospodarza ?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sie 2010, o 11:55 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
O ile pamiętam, to na drzwiach jest kartka i nr telefonu oraz numer domu. Gdyby była zerwana, to spytajcie we wsi, na pewno Was wskażą dom Klucznika. Świny to niewielka wieś :)

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 sie 2010, o 20:40 
Offline

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:50
Posty: 163
Lokalizacja: Rybnik
Imię: Edyta
bardzo dziekuję hipciu za info :cmok:


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 sie 2010, o 02:34 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2010, o 13:26
Posty: 866
Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Udało mi sie tak trafić,jak było otwarte.Rzeczywiście jest tam parę domów na krzyż kogo nie spytasz to napewno wskaże gdzie sie udać.Ps. Latarka może sie przydać.Zaraz za Świnami jest zamek Bolków.(Oba zamki są w zasięgu wzroku.)Z wieży piękny widok a tu przydatna może okazać sie lornetka.Pozdrawiam. :-)


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 lut 2011, o 12:31 
Offline

Dołączył(a): 14 lut 2011, o 10:56
Posty: 5
Lokalizacja: wroc.
Imię: Monika
Zdjęcie z lutego 2011.


Załączniki:
DSC05674a.jpg
DSC05674a.jpg [ 87.04 KiB | Przeglądane 2456 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 lut 2011, o 19:49 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2010, o 13:26
Posty: 866
Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Obrazek
Jadąc drogą nr.5 ze Strzegomia do Bolkowa przy ładnej pogodzie widać zamek jak na dłoni. Niedaleko wypatrzyłem jeszcze ruiny w Pogwizdowie, Bronowie i jakiejś miejscowości niedaleko, której nazwy nie pamiętam, ale to zostawiam sobie na wiosnę.Mam nadzieję,że coś tam jeszcze z tych ruin zostało?


Ostatnio edytowano 15 lut 2011, o 12:11 przez rafi72, łącznie edytowano 2 razy

Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 lut 2011, o 12:08 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2010, o 13:26
Posty: 866
Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Już wiem Zamek a właściwie ruiny w miejscowości Kłaczyna.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 lip 2011, o 11:04 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 20:00
Posty: 360
Lokalizacja: Warszawa
W tym roku na wakacje wybraliśmy Dolnośląskie i Czechy, choć zobaczyliśmy tylko niewielka część tego co tu najpiękniejsze nie mogło zabraknąć tego zamku. Póki jeszcze nie jest wielkim hotelem..
Zamek robi niesamowite wrażenie, pan klucznik funkcjonuje nadal, my weszliśmy koło 20.00
Po pierwszym zachwycie zobaczyliśmy na ścianie plan jak to ten hotel ma wyglądać.. nie powiem by mnie to ucieszyło, nie wiem czemu chcą zrobić coś takiego,cóż, mi się nie podoba i ciesze się ze zobaczyłam wersję taką jaka jest teraz jeszcze.Choć po głębszym zastanowieniu lepsze to niż kupka gruzu pomalowanego sprayem za kilka lat..

Obrazek

I kilka fotek, nie mogłam się powstrzymać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
A ktoś wie co ta za roślinka ?.. bo spotkaliśmy się z tym tylko na Dolnym śląsku i Czechach,tu na zamkach często takie niby drzewko pnie się po murach, w zasadzie jest do muru przylepione :) w innych częściach Polski nie widziałam tego zjawiska.

Obrazek

_________________
"Niebo do wynajęcia (...) lecz deszcz rozmył litery i już nie wiem gdzie jest..."
Robert Kasprzycki


Ostatnio edytowano 1 wrz 2015, o 17:57 przez mewen, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 lip 2011, o 20:39 
Offline

Dołączył(a): 3 lis 2010, o 09:06
Posty: 468
Lokalizacja: Knurów
Imię: Karolina i Damian
Ta roślinka to piękny okaz bluszczu pospolitego (jak widać pospolitego tylko z nazwy :D ).

Wszystkie najlepsze ujęcia zamku zostały już wrzucone :) postaram się ich nie powtarzać i pokazać między innymi rzadziej zwiedzaną część zabytku.


Załączniki:
011 swiny.jpg
011 swiny.jpg [ 71.46 KiB | Przeglądane 2300 razy ]
076 swiny.jpg
076 swiny.jpg [ 73.19 KiB | Przeglądane 2300 razy ]
075 swiny.jpg
075 swiny.jpg [ 76.63 KiB | Przeglądane 2300 razy ]
064 swiny.jpg
064 swiny.jpg [ 79 KiB | Przeglądane 2300 razy ]
065 swiny.jpg
065 swiny.jpg [ 85.62 KiB | Przeglądane 2300 razy ]
066 swiny.jpg
066 swiny.jpg [ 81.7 KiB | Przeglądane 2300 razy ]
067 swiny.jpg
067 swiny.jpg [ 53.72 KiB | Przeglądane 2300 razy ]

_________________
www.palaceslaska.pl
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82 ... 2147044434
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lip 2011, o 12:41 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 20:00
Posty: 360
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj:
Ta roślinka to piękny okaz bluszczu pospolitego (jak widać pospolitego tylko z nazwy

ojej, jakos kojarzyłam bluszcz z cienkimi gałązkami i kupą listków, może nigdy nie widziałam tak rozrośnietego:)
A co do fotek super że wrzuciliście, a mój aparat za słaby był do ciemności :(

_________________
"Niebo do wynajęcia (...) lecz deszcz rozmył litery i już nie wiem gdzie jest..."
Robert Kasprzycki


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lip 2011, o 14:49 
Online
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7606
Lokalizacja: Warszawa
O ile dobrze pamiętam zamek Chojnik jest przez bluszcza opanowany.

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lip 2011, o 16:08 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 20:00
Posty: 360
Lokalizacja: Warszawa
Tak, w ogóle większość zamków Dolnego Śląska jest opanowana przez te piekne okazy, Fantastycznie to wyglada. Jak takie drzewa wrosnięte w mury :)

_________________
"Niebo do wynajęcia (...) lecz deszcz rozmył litery i już nie wiem gdzie jest..."
Robert Kasprzycki


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 lip 2011, o 20:10 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2010, o 13:26
Posty: 866
Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Czy ma ktoś fotki z miejsca gdzie mieściła się dawniej kuchnia zamkowa?Dla ułatwienia dodam,że miały być to pomieszczenia,którymi schodziło się w dół po schodach zaraz po lewej stronie za bramą główną.Pan klucznik zezwolił mi na zejście.ale co z tego jak nie miałem ze sobą latarki.A było tam niestety zupełnie ciemno :-(


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 8 maja 2012, o 14:11 
Online
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7606
Lokalizacja: Warszawa
Świny i Bolków


Załączniki:
Bolków20.JPG
Bolków20.JPG [ 131.69 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
Bolków29.JPG
Bolków29.JPG [ 144.83 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
Bolków30.JPG
Bolków30.JPG [ 140.44 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
Bolków31.JPG
Bolków31.JPG [ 148.94 KiB | Przeglądane 1467 razy ]

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...


Ostatnio edytowano 9 paź 2013, o 11:11 przez fbatekb, łącznie edytowano 1 raz
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 maja 2012, o 16:52 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, o 20:00
Posty: 360
Lokalizacja: Warszawa
I jak coś się zmieniło ostatnio w zamku ? Jak prace i renowacje ?
czy nie widać niczego nowego ?

_________________
"Niebo do wynajęcia (...) lecz deszcz rozmył litery i już nie wiem gdzie jest..."
Robert Kasprzycki


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 maja 2012, o 10:20 
Online
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 11:26
Posty: 7606
Lokalizacja: Warszawa
Ja na te pytania niestety nie odpowiem.
Jak jeździmy na Dolny Śląsk zawsze staramy się podjechać do któregoś z zamków Bolków/Świny. Tym razem padło na ten pierwszy.

_________________
Warszawiacy z krwi i kości...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Dolnośląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.233s | 16 Queries | GZIP : Off ]