Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 sie 2019, o 21:25 

Imię: Marcin
le_szek napisał(a):
Pokój ma dwie, ale na dwóch ruchach. Szombierki? Teresa nie była zastrzałowa?

http://www.lesheck.pl/pics/kop/szombierki_stare17.jpg - tu widać dwie baszty.

Post Napisane: 2 sie 2019, o 21:35 
Administrator

Imię: Leszek
Ano faktycznie potem była basztowa, dzięki :)
Mnie się kojarzył widok wcześniejszy:

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 sie 2019, o 21:28 

Imię: Jarek
libiazanin napisał(a):
Gdyby ktoś wiedział coś odnośnie wysokości nowej wieży też byłbym wdzięczny za informacje. Z góry dzięki za odpowiedź.

Będzie miała ponad 60m. Jak coś dokładniej się dowiem oczywiście się podzielę informacją.

Post Napisane: 7 sie 2019, o 00:27 

Imię: Damian
Dzięki wam Panowie za informacje odnośnie betonowych szybów na innych kopalniach i odnośnie wysokości wieży Janina VI. Ciekawe czy bedzie wyższa od Janina III. Z tego co się orientuje baszta 'trójki' ma wysokość 63 metry.

Post Napisane: 19 sie 2019, o 21:04 

Szyb Grzegorz także szybem ZG Janina?

"Byłbym dzisiaj ostrożny co do deklarowania, że któraś z tych kopalń (należących do Tauronu Wydobycie - PAP) przejdzie do innej spółki" - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister. Wkazał, że analizowane jest m.in. to, czy w przyszłości będący w trakcie budowy nowy szyb kopalni Sobieski (druga z kopalń Tauronu) może służyć także kopalni Janina.

"Moim zdaniem - szczególnie mam tu na myśli kopalnie Janina i Sobieski - w przypadku budowy szybu Grzegorz warto byłoby zastanowić się - i taka jest też moja inicjatywa i propozycja - by również pod tym kątem dokonać analizy. Bo prawdopodobnie szyb Grzegorz będzie potrzebny zarówno kopalni Sobieski, jak również w przyszłości być może będzie potrzeba wykorzystania tego szybu do kopalni Janina. W związku z tym rozłączanie, rozdzielanie tego byłoby na tym etapie - moim zdaniem - niewskazane" - wyjaśnił Gawęda.

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 19:11 

Z tego co się zorientowałem kiedyś w Gromcu na brzegu Wisły istniała załadownia węgla należąca do kopalni Janina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 19:37 
Administrator

Ciekawe - pierwszy wycinek jest zapewne przedwojenny, a w kolejnym wspomniano o wybudowaniu w trybie awaryjnym punktu załadunku w 1975 roku. Zastanawiam się czy został zniszczony w czasie wojny, czy też pozwolono mu się zniszczyć samemu, a potem z trudem go prowizorycznie odtworzono.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 20:11 

Masz racje. Pierwszy wycinek pochodzi z 1938 roku. Z tego co się orientowałem u starszych mieszkańców to ten punkt załadunku z 1975 powstał w tym samym miejscu co ten wcześniejszy ze względu na umocniony brzeg wzdłuż Wisły. Pewnie było tak jak mówisz, pozwolono mu się zniszczyć samemu.

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 21:23 
Moderator

Pochwały: 1
Czy któraś z ładowni wymieniona w pierwszym wycinku istnieje do dziś, czy może pozostały po nich jakieś pozostałości?

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 21:36 
Administrator

Wg tego artykułu - są pozostałości przystani w Jeleniu.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 21:46 
Moderator

Pochwały: 1
Dzięki za info.

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 22:04 
Administrator

Wydaje mi się jeszcze, że kiedyś czytałem o jakichś pozostałościach w Sosnowcu (więc pewnie na Jęzorze), ale nie mogę teraz znaleźć. Jak nie zapomnę, zapytam znajomego.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2019, o 22:28 

Zmieniając temat to jeszcze mam kilka cytatów ze stron odnośnie konstrukcji zgazowania węgla, które miałyby być w Libiążu. Może ktoś coś kojarzy.

Cytuj:
W okolicach Brzeszcz czy Libiąża straszą niedokończone, porzucone konstrukcje. Miały to być zakłady przeróbki termicznej węgla m.in. (a może głównie) na paliwa płynne.

Cytuj:
Kolega ma na myśli to coś po drodze z Libiąża na Chełmek, po prawej stronie, tj. przy "Opadowej"?

Cytuj:
Chyba "upadowej". Nie wiem co tam jest, ale są też jeszcze resztki konstrukcji w kierunku Gromca, na wprost kopalni, na południe od drogi Libiąż - Kraków. O ile mi wiadomo związane to było z "Karbochemią".

Cytuj:
Latami tam już nawet nie przejeżdżałem, tak że zapomniałem już wyglądu terenu, ale w latach 80-tych wielokrotnie pokazywano mi konstrukcje w pobliżu drogi nr 780, Żarki - Libiąż, na skraju lasu, na południe od terenów górniczych, mniej więcej tak jak Libiąż - Budzowy, jako elementy Karbochemii

Post Napisane: 6 wrz 2019, o 21:59 

Pozostałości po załadowni węgla w Gromcu

W tle widać umocnienia wzdłuż brzegu
Obrazek

Stalowe konstrukcje wystające z wody
Obrazek
Obrazek

Wybetonowane nadbrzeże
Obrazek

Post Napisane: 8 wrz 2019, o 14:30 

Wysokość wieży szybowej Janina VI wyniesie 62m. Dla porównania Janina III ma około 63m.

Obrazek
źródło: Tauron

Post Napisane: 14 wrz 2019, o 17:18 

Dzięki uprzejmości lokalnego pasjonata libiąskich tajemnic dotarłem do informacji o Szybie Żarki. Nie istnieje od lat 50tych lub 60tych. Znajdował się niedaleko kopalni na górce między Żarkami a Moczydłem (dzielnica Libiąża). Po lewej stronie jadąc od strony Żarek. Niestety nie mam informacji czy posiadał wieżę szybową, jaka była głębokość czy data powstania. Z tego co się dowiedziałem są jakieś pozostałości, rura czy coś w tym rodzaju. Jest zaznaczony na starych mapach górniczych (foto poniżej). Może ktoś wie coś więcej na ten temat?

Obrazek

Post Napisane: 16 wrz 2019, o 17:46 

Imię: Marcin
Tak BTW, wiadomo jakiej firmy będzie maszyna na #J-VI? Bo ZUT Zgoda padła w 2008 (chyba ich ostatnia maszyna wyciągowa to ta co dalej służy na #Ia Makoszów), a nie orientuję się zbytnio kto teraz produkuje maszyny wyciągowe.

Post Napisane: 17 wrz 2019, o 12:56 

Imię: Kamil
Ciekawa informacja na temat szybu w Żarkach, ale nie wiem czy do końca rzetelna. W tym miejscu gdzie opisujesz - po lewej stronie drogi jadąc od Żarek w kierunku Libiąża, w bliskiej odległości od kopalni- znajdowała się dawniej hałda, dziś porośnięta już sporym lasem. Szyb, w właściwie "Szybik", bo tak mówili miejscowi, m. in. mój dziadek, znajdował się natomiast na Gronówku, w odległości co najmniej kilku kilometrów od kopalni. Z tego co wiem miał jakąś małą wieżę szybową, ale zlikwidowano ją w latach 70 bądź 80. Szkoda, że skan mapki nie jest lepszej jakości.

Post Napisane: 17 wrz 2019, o 13:14 

Imię: Kamil
Ale pospieszyłem się z komentarzem, właśnie dzwoniłem do dziadka ;d Rzeczywiście był tam szyb, tzw. Szybik XI (nie wiem skąd taka nazwa), materiałowy z prowizoryczną wieża szybową. Prawdopodobnie do poz. 300, zlikwidowany w latach 60.

Post Napisane: 17 wrz 2019, o 21:19 

Kiedyś w artykule o historii kopalni natknąłem się na wzmiankę o szybiku 11.
Obrazek

Teraz pytanie czy Szyb Żarki to ten sam obiekt co Szybik XI czy jednak nie.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli