Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Kapliczki, krzyże przydrożne » Nepomuki
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mieroszów
 Post Napisane: 3 wrz 2009, o 21:02 
Offline

Dołączył(a): 11 cze 2009, o 11:19
Posty: 69
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie (Zachodnia Małopolska)
Mieroszów (woj.dolnośląskie) - kamienica w rynku
O, ten to się wysoko wspiął ;)


Załączniki:
01.JPG
01.JPG [ 119.43 KiB | Przeglądane 1605 razy ]
02.JPG
02.JPG [ 114.05 KiB | Przeglądane 1605 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pseudonepomuki
 Post Napisane: 22 lis 2010, o 22:41 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Na początek krótki kurs rozpoznawania figur świętego Jana Nepomucena.

1) trzyma w rękach krucyfiks, zwykle przechylony na stronę prawą i prawie zawsze z figurą Chrystusa. Rzadko, ale zdarza się, że Jan ma krzyż umieszczony w jednej ręce.
Czasem, zamiast krzyża, Święty posiada zapieczętowany list lub ZAMKNIĘTĄ księgę.
Bardzo rzadko ma umieszczony palec jednej ręki na ustach, na znak milczenia. Zwykle gest ten wykonuje aniołek, umieszczony czasem poniżej Świętego.

2) często Jan Nepomucen trzyma dodatkowo gałązkę palmy, znak męczeństwa.

3) kolejnym atrybutem Świętego jest klucz, znak milczenia i dochowania tajemnicy. Jeśli symbol ten wystepuje, trzyma go zwykle aniołek, umiesczany u stóp figury.

4) bardzo ważny jest ubiór.
Święty Jan Nepomucen zawsze nosi szaty kapłańskie. Zawsze posiada biret, chociaż czasami, bardzo rzadko, wewnątrz kościołów, Święty trzyma nakrycie głowy w ręce, na znak szacunku do miejsca. Biret ten ma zawsze cztery rogi.
Jan ubrany jest w sutannę, komżę oraz pelerynkę, często obszytą gronostajem.
Czasami ma przewieszoną stułę, jako znak spowiednika. Często widoczna jest także koloratka.

5) Jan nad głową często ma umieszczone gwiazdy, obowiązkowo w liczbie pięciu.
Gwiazdy takie ukazały się, według przekazów, w momencie jego śmierci.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 lis 2010, o 22:49 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Na pierwszy ogień pójdzie rzeźba, wyglądająca jak "urodzony Nepomuk", pochodząca z fary poznańskiej.
Naprawdę, prawie się nabrałam sama!

Poszukałam jednak w dokładniejszych przewodnikach ... i oto okazało się, że Jan Nepomucen (do którego nie dotarłam, tak a propos), znajduje się trzy wnęki dalej i po drugiej stronie nawy...

Jegomość na zdjęćiu to Jan Franciszek Regis.

Oto krótki życiorys Świętego (cytuję):


"Jan Francis Regis (1597-1640) był duszpasterzem katolików cierpiących po konfliktach społecznych między kalwinami i katolikami w zdewastowanej Francji. Znaczna część południowej Francji znalazła się pod kontrolą hugenotów, którzy zniszczyli kościoły katolickie i zabijali księży. Misjonarze, tacy jak Regis mieli za zadanie odnowić w katolikach silną wiarę.

Regis urodził się 31 stycznia 1597 w Fontcouverte, w południowej Francji. Wstąpił do nowicjatu w Tuluzie w 1616 r., studiował nauki humanistyczne, filozofię, a następnie teologię. Jego pierwszym zadaniem było nauczanie w szkole jezuitów w Pamiers, a następnie w 1632 roku został wysłany do Montpellier aby pomóc biskupowi szerzyć wiarę katolicką. W ciągu dwóch lat jako misjonarz nie miał doskonałych wyników. Szedł z miasta do miasta, w surowym górskim terenie, gdzie nie było to łatwe, szczególnie w zimie. Zatrzymywał się w parafiach na kilka dni i głosił kazania, które były proste, ale szczere i płynęły z bliskości jego serca do Boga. Spowiadał, odprawiał Mszę św i katechizował dzieci. Odwiedzał także więzienia i gromadził jedzenie i ubrania dla biednych.

W połowie grudnia 1640 misjonarz jezuicki głosił misje w Montregard; przerwał tam pracę, by móc wrócić do domu w Le Puy, bo miał przeczucie, że niedługo umrze. Chciał się przygotować do śmierci przez trzy dni rekolekcji i przez spowiedź generalną. Potem on i jego towarzysz, brat Claude Bideau, wrócił do Montregard by dokończyć rozpoczętą misję. W dniu 23 grudnia udał się na następne miejsca, na następne miejsca, ale w Winter Storm w śniegu zgubił drogę i musiał spędzić noc w lichym pomieszczeniu. Następnego dnia dotarł do Lalouvesc, gdzie zastał czekających na niego ludzi. Bez jedzenia i odpoczynku Regis natychmiast rozpoczął nauczanie i spowiedź. Ludzie tłoczyli się do spowiedzi nawet w zakrystii, gdzie było rozbite okno i strumień zimnego powietrza buchał bezpośrednio na niego. W późnych godzinach popołudniowych czuł się słaby i nagle upadł. Położono go w łóżku pastora, ale ludzie szli za nim nawet wtedy, starając się wyspowiadać. Gdy stracił przytomność, lekarz zdiagnozował zapalenie płuc. Regis zmarł 31 grudnia, modląc się nieustannie."


Strasznie uparty osobnik, jak widać.


Załączniki:
Jan Franciszek Regis.JPG
Jan Franciszek Regis.JPG [ 65.27 KiB | Przeglądane 1619 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 26 gru 2010, o 12:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3147
Pochwały: 1
Co prawda już kiedyś poruszaliśmy ten temat w innym wątku, ale skoro w tym dziale powstał taki stricte pseudonepomucki, przekleję tutaj tych kilka figur, na które natrafiłam :D

Na początek - jeden z Janów stojących przed kościołem w Zebrzydowicach (woj. śląskie, pow. cieszyński) - z palcem na ustach i księgą w ręku - długo uchodził za Nepomucena, aż pewien miłośnik Janów dotarł do książki znajdującej się na parafii, w której to opisano tę rzeżbę jako przedstawiającą Jana Sarkandra (przemawiać za tym może również fakt, że Sarkander urodził się w pobliskim Skoczowie).

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 gru 2010, o 12:51 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3147
Pochwały: 1
Kolejny - to Jan z Żabnicy (woj. śląskie), stojący obok kościoła pod wezwaniem Jana Kantego - nawet probszcz nie był pewien kogo przedstawia. Dopiero dociekliwość wspomnianego w poprzednim poście miłośnika Nepomucenów pozwoliła ustalić, że to jednak prawdopodobnie rzeźba Jana Kantego (piszę prawdopodobnie bo tak powiedziano mu w Informacji Turystycznej w Żywcu, a jak wiadomo Informacji Turystycznej nie zawsze można ufać :mrgreen: )

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 gru 2010, o 13:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3147
Pochwały: 1
Obok kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Skoczowie (woj. śląskie) stoi kilka figur, w tym dwie, które wyglądają na rzeźby przedstawiające Jana Nepomucena. Niestety, tylko wyglądają, bo jak udało się ustalić Klimkowi, Jan stojący przy głównym wejściu, trzymający w jednej ręce krzyż, a drugą opierający się na księdze, to Jan Kapistran:

Obrazek

A drugi, nieco podobny do niego, znajdujący się przy bocznym wejściu, trzymający w złożonych na piersiach rękach biret i jakby palmę (?), w obowiązkowej pelerynce i stule, z towarzyszącym mu aniołkiem trzymającym księgę - to Jan Sarkander :rotfl3:

Obrazek

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 sty 2011, o 21:11 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
A tego cholernika z Muchówki (małopolskie) bardzo łatwo jest pomylić.
Brak brody jednak trochę mi nie spasował. I słusznie, płaskorzeźba przedstawia bowiem świętego Walentego.


Załączniki:
Walenty z roku 1881.JPG
Walenty z roku 1881.JPG [ 59.84 KiB | Przeglądane 1533 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 lut 2011, o 21:38 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
A ten pan poniżej, jak się okazało po przestudiowaniu zatartego napisu, to bodajże święty Marek. Literki są bardzo niewyraźne, ale z całą pewnością podpis pod figurą nie głosi, że to "Jan".
Sama kapliczka jest bardzo malownicza. Znajduje się we wsi Słupia, w województwie małopolskim.


Załączniki:
Czy to to to.jpg
Czy to to to.jpg [ 62.68 KiB | Przeglądane 1502 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 mar 2011, o 23:29 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 10:27
Posty: 27
Lokalizacja: Ornontowice
Imię: Natalia
Mam nadzieję, że nie będę dublować, w spisie Janów nie jest uwzględniony i choć mnie trochę to dziwi, to o nim wspomnę. A chodzi mi o Św. Jana znajdującego się na Rynku w Katowicach. Zdjęcie posiadam jedynie w formie, nie pokazującej całej jego okazałości:

A to krótka historia pomnika sklecona z informacji znalezionych w sieci:

Miejsce, w którym Św. Jan został postanowiony to miejsce, w którym krzyżowały się dwie ważne drogi - jedna wiodąca z Pszczyny przez Mikołów (wzdłuż ulicy Młyńskiej, Staromiejskiej i Starowiejskiej), druga prowadziła od strony Chorzowa i Siemianowic (dzisiaj Al.Korfantego i ulica Św. Jana). Oryginalny pomnik, postawiony w 1816 roku, został zlikwidowany w 1875 roku, gdyż brukowano ulicę, a ówczesne władze uznały Jana jako utrudnienie dla wzmagającego się ruchu ulicznego. Gospodarz z Brynowa - Mikołaj Maczuga zabrał wtedy Jana i ustawił na swoim gruncie.
Po 100 latach, w 1916 roku, mieszkańcy Katowic postanowili ustawić replikę Św. Jana w miejscu, w którym stał pierwotnie i stoi tam już prawie 100 lat.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 mar 2011, o 19:24 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
milkivir napisał(a):
Mam nadzieję, że nie będę dublować, w spisie Janów nie jest uwzględniony i choć mnie trochę to dziwi, to o nim wspomnę. A chodzi mi o Św. Jana znajdującego się na Rynku w Katowicach.


Pewnie dlatego (w każdym razie ja go z tego powodu nie dawałem), że wątpliwe, czy jest to Nepomucen: http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-katowice.htm

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 mar 2011, o 23:16 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 10:27
Posty: 27
Lokalizacja: Ornontowice
Imię: Natalia
le_szek napisał(a):
milkivir napisał(a):
Mam nadzieję, że nie będę dublować, w spisie Janów nie jest uwzględniony i choć mnie trochę to dziwi, to o nim wspomnę. A chodzi mi o Św. Jana znajdującego się na Rynku w Katowicach.


Pewnie dlatego (w każdym razie ja go z tego powodu nie dawałem), że wątpliwe, czy jest to Nepomucen: http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-katowice.htm


Hm, ciekawe, kilka zrodel czytalam m.in. http://www.mmsilesia.pl/238854/2007/12/ ... -w-godzine i Jan uwazany jest za Nepomucena, z reszta nie widzialam nigdy oryginalnego posagu, ktory zostal przmieszczony na Brynow. Moze i faktycznie nie jest to ten wlasciwy Jan, choc szczerze inne Jany Nepomuceny mi go jakos przypominaja wizualnie, pomimo wystepujacych roznic. Ale, ze znawczynia nie jestem, klocic sie nie zamierzam.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 17 kwi 2011, o 18:01 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 06:42
Posty: 2433
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Imię: Tomek
Świerże (gmina Wohyń, pow. radzyński, woj. lubelskie).
Dla mnie figura zagadkowa. Brak wielu atrybutów które mogłyby wskazywać na Napomuka. Figura stoi przy drodze prowadzącej do przeprawy na rzece Tyśmienicy. Brak podpisu na postumencie. Nie pamiętam jak wyglądała przed remontem.

Obrazek Obrazek

_________________
wygodnie jest nie wiedzieć
wygodnie jest iść spać
Lech Janerka "Epidemia epilepsji"

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 kwi 2011, o 18:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3147
Pochwały: 1
trobal napisał(a):
Nie pamiętam jak wyglądała przed remontem.


Według nepomuki.pl:
Cytuj:
Dawniej kapliczka ta, według opisu nadesłanego przez R.S., wyglądała tak oto: "Wielkość mniej więcej ta sama, też cokół kamienny, ale daszek i filarki też były kamienne (czy też otynkowane). W środku stała cudna kamienna figurka, która zniknęła wraz z kapliczką. Starą."


Też mają problem z identyfikacją.

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 22 kwi 2011, o 11:01 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Jan Kanty z Malca, wsi położonej niedaleko Kęt, przez pewien czas był przeze mnie traktowany jako Nepomucen.
Ciekawe, co znajdowało się pod tą drewnianą płytką, na której wizerunek się znajduje?
Pewnie nic.


Załączniki:
Pseudonepomucki Kanty.JPG
Pseudonepomucki Kanty.JPG [ 52.15 KiB | Przeglądane 1447 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 cze 2011, o 20:59 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Będzin - Grodziec. Klasyczny przykład świętego Jana.
Kantego :D
Dobrze, że podpisany!

(czy ja tam widzę MONETĘ?)


Załączniki:
Kapliczka.JPG
Kapliczka.JPG [ 88.48 KiB | Przeglądane 1426 razy ]
PseudoNepomucen.JPG
PseudoNepomucen.JPG [ 36.23 KiB | Przeglądane 1426 razy ]
Jan Kanty.JPG
Jan Kanty.JPG [ 57.28 KiB | Przeglądane 1426 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 cze 2011, o 22:43 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7465
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Jak go pierwszy raz widziałem, to ten napis miał zdaje się zasłonięty, nie pamiętam skąd wiedziałem, że to nie Nep - może Cezar Borgia mnie uprzedził?

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 3 paź 2011, o 08:16 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 21:48
Posty: 1761
W pootwieranej na oścież kaplicy, obok opuszczonej pustelni w Krzesławicach – Smykani (u podnóża Diablego Kamienia k. Szczyrzyca - małopolskie) spotkałem postać jakby Nepomucena. Czytając we wstępie niniejszego wątku, charakterystykę atrybutów świętego, zrozumiałem, że rzeźba przedstawia zapewne św. Benedykta, albo Roberta z Molesme, pierwszego opata Cystersów, którym podlegała placówka pustelni.


Załączniki:
Pustelnia k. Szczyrzyca.jpg
Pustelnia k. Szczyrzyca.jpg [ 126.14 KiB | Przeglądane 1281 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 31 mar 2012, o 17:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 16:44
Posty: 2309
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Imię: Sławek
Figura w drewnianym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach (woj. śląskie, pow. cieszyński).

Obrazek

Opis ze strony http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-cieszyn.htm :

Cytuj:
"W kościele przy ulicy Harcerskiej, w ołtarzu, jest drewniana polichromowana figura podejrzewana o nepomuckość. Strój księdza, lecz bez mantoletu, brak biretu, stuła, ręce rozłożone w szerokim geście być może dzierżyły niegdyś krzyż. Sprawa nierozstrzygnięta. Na korzyść hipotezy pronepomuckiej przemawia opinia proboszcza pozyskana przez M.M. oraz fakt, że po lewej stronie jest figura Jana Kantego, co wyklucza raczej identyfikację tego obiektu jako JK. Również wywiad D.M. dał wynik wysoce niepewny: Jan N. i Ignacy Loyola, co jest zgodne z wpisem w katalogu zabytków. Z kolei gornyslask.org.pl identyfikuje te figury jako JN i Bartłomieja. Jest więc spore zamieszanie i możliwe, że źródła powtarzają błąd jedno za drugim. Ja obstawiam raczej, że żadna z postaci nie przedstawia świętego Jana Nepomucena."

_________________
Na końcu rzeki zachód słońca oświetla...
...wszystkie pozostałości długiego życia.
Tutaj zmęczony podróżniku połóż swą różdżkę i
odeśpij trudy swej podróży....


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 sie 2012, o 16:53 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 19:14
Posty: 4680
Pochwały: 1
Imię: Karolina
Bardzo podejrzanie wyglądający święty, strzegący drogi wiodącej do Sandomierza w Opatowcu (powiat kazimierskim, województwo świętokrzyskie).
Przy próbie zawarcia bliższej znajomości okazało się, iż to nie Jan, a podstępny Franciszek Ksawery.


Załączniki:
Opatowiec.jpg
Opatowiec.jpg [ 64.87 KiB | Przeglądane 1233 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 31 maja 2015, o 08:04 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2012, o 22:24
Posty: 2852
Lokalizacja: Sosnowiec, Katowice
Imię: Piotr
U podnóża Figury znajdują się interesujące napisy...


Załączniki:
Katowice św Jana maj 2015 3760.jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760.jpg [ 231.48 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (1).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (1).jpg [ 254.44 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (2).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (2).jpg [ 219.52 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (3).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (3).jpg [ 241.32 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (4).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (4).jpg [ 230.43 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (5).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (5).jpg [ 254.33 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (6).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (6).jpg [ 238.29 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (7).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (7).jpg [ 224.41 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Katowice św Jana maj 2015 3760 (8).jpg
Katowice św Jana maj 2015 3760 (8).jpg [ 239.97 KiB | Przeglądane 1118 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Kapliczki, krzyże przydrożne » Nepomuki


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.346s | 16 Queries | GZIP : Off ]