Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 lip 2013, o 10:17 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Na skraju lasu, przy zakręcie ulicy św. Floriana w Lusinie, wsi położonej w powiecie krakowskim, w gminie Mogilany, znajduje się niewielka mogiła, upamiętniona metalowym krzyżem. Na betonowej tabliczce niewprawną ręką wyryto słabo czytelną datę - prawdopodobnie chodzi o 23 stycznia 1945 roku. Poniżej umieszczono dodatkowo lakoniczny dopisek "Berlin".

Mieszkańcy okolicznych domów niewiele potrafili nam powiedzieć o pochowanej w tym miejscu osobie. Wiedzieli jedynie, że był to "Nieznany Żołnierz".

Załączniki:
Mogiła z Lusiny (1).JPG
Mogiła z Lusiny (1).JPG [ 133.36 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Mogiła z Lusiny (2).JPG
Mogiła z Lusiny (2).JPG [ 140.98 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Mogiła z Lusiny (3).JPG
Mogiła z Lusiny (3).JPG [ 123.13 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Mogiła z Lusiny (4).JPG
Mogiła z Lusiny (4).JPG [ 174.46 KiB | Przeglądane 584 razy ]
Mogiła z Lusiny (5).JPG
Mogiła z Lusiny (5).JPG [ 159.27 KiB | Przeglądane 584 razy ]

Post Napisane: 29 lip 2013, o 12:54 

Temat trochę znam. Słyszałem, że miałby tu spoczywać żołnierz Armii Czerwonej. Jeszcze tego wątku nie sprawdziłem - ale mnie się wydaje, że raczej Niemiec. 23 stycznia 1945 rano ostatnia grupa bojowa (m.in. jednostki SS-Polizei), broniąca się w rejonie fortu Rajsko przebijała się w kierunku Mogilany - Kalwaria Zebrzydowska, przez tyły jednostek sowieckich walczących już na linii Korabniki - Buków - Radziszów. Oj działo się tam, działo...

Pozdrowienia z Festung Kolberg 8-)

Post Napisane: 1 lis 2014, o 20:29 

Z tego co ja wiem od mojego dziadka pochowany jest tam żołnierz niemiecki. Dziadek nie mieszkał tu w czasie wojny, ale po sprowadzeniu się do Lusiny poznał człowieka, który chował tego żołnierza. Chętnie sam bym porozmawiał z tym człowiekiem, ale nie żyje od ładnych kilkunastu lat.

Post Napisane: 12 lut 2020, o 12:55 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Według arkusza ewidencyjnego podającego miejscowość Lusina, sporządzonego 21-ego czerwca 1945, pomiędzy Swoszowicami a Lusiną w walkach w styczniu 1945r. poległo 16-tu żołnierzy radzieckich i ośmiu niemieckich. Pochowano ich w czterech mogiłach zbiorowych i dwóch pojedynczych. Może to być jedna z tych mogił.

Załączniki:
IMG_9052.JPG
IMG_9052.JPG [ 209.9 KiB | Przeglądane 36 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze - Małopolskie