Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 maja 2015, o 22:29 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Stacja węzłowa powstała w 1888 roku, położona niedaleko kopalni. Odgałęzia się tam dwutorowy szlak, prowadzący przez Gierałtowice i Knurów do Leszczyn. Znajdują się tam dwa perony, mające w sumie 3 krawędzie, do 2012 roku stał również dworzec. Ruch pasażerski został tu zawieszony w 1997 roku. Kursowały tędy pociągi relacji Katowice Ligota - Gliwice.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 26 sie 2015, o 16:04 

Imię: Paweł
Warto przypomnieć, że był to dworzec graniczny dla kierunku Gliwice. Obecne rozgałęzienie jest nieco bliżej niż było do 1945 roku, bowiem tor był kiedyś bliżej Czerniawki - granicznej rzeki między Polską a Niemcami, póki kopalnia Sośnica nie zaczęła sypać hałdy, która do dziś rośnie ku górze. Ślady po tym torowisku są na krótkim odcinku pomiędzy stawem a Czerniawką. Drugie przejście kolejowe (graniczne) było przy północnym krańcu w/w hałdy. Mapy pokazują, że tędy właśnie wiódł szlak kolejowy z Sośnicy w stronę Przyszowic i na granicy był rozjazd w stronę Makoszów i Bielszowic wzdłuż Czerniawki o czym przekonałem się czytając historię Mizerowa, który znajdował się w tym miejscu. Obecnie szlak kolejowy za mostem nad Dk44 zbacza w prawo od pierwotnego biegu przecinając staw na pół. Ślady i wąwóz po torach pozostał. Napomnę, iż tory kolejowe w rejonie Bielszowic, Makoszów i Przyszowic są podnoszone co jakiś czas. Pozdrawiam :)

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Koleje i wszystko co z nimi związane » Koleje - Śląskie